Amerikai makroadatok hajtják előre a piacokat
Az utóbbi hetek, de leginkább az elmúlt hét rally-jának hátterében számos, elsősorban amerikai makrogazdasági adat rejlik, amelyek közül a legpozitívabb az amerikai munkanélküliségi adatok egyikbe volt. A „nonfarm payrolls”, tehát a mezőgazdaságon kívüli munkaerő adatok a várt 50.000-es csökkenés alig 60%-kát produkálták, amely az Egyesült Államokat is sújtó kemény tél miatt meglepően jó adatnak számít. A lakossági fogyasztás másik kedvező híre a fogyasztói hitelállomány nem várt növekedése volt, amely 5 milliárd dollárra ugrott meg, amely idén az első növekedést jelenti az adatokban.
A heti mozgásokat tekintve számottevő az alapanyagok előretörése, amely az előző hetek csökkenését követően majd kétszer akkora mértékben emelkedtek, mint a piac átlaga.
A hagyományosan defenzív szektorok közül a közműszolgáltatók jól teljesítettek, talán ez mutatja az egyetlen divergenciát az emelkedésben, de az egészségügy a várakozásoknak megfelelően sereghajtó volt.
Aggasztó a kiskereskedelem alulteljesítése, amely annak ellenére nem tudott érdemben növekedni, hogy a fogyasztást meghatározó paraméterek (foglalkoztatás, fogyasztási hitelek növekedése) segítette az emelkedést. Látható a szektorok egyedi teljesítményénél a ciklikus fogyasztási cikkek erőteljes szereplése. Látszólag a fogyasztók, elsősorban az Egyesült Államokban nagyobb háztartási beruházásokra (autó, ingatlan, hűtő, TV, stb) költöttek inkább, mint napi cikkekre. Úgy gondolom, hogy ez a trend a jövőben is változatlan maradhat, tehát a pozitív fogyasztási makroadatok (foglalkoztatás, kereskedelmi forgalom, fogyasztási hitelek állománya) elsősorban a ciklikusan szükséges termékek keresletnövekedéséhez fog vezetni, míg a hagyományos kiskereskedelem továbbra is alulteljesítő lehet.