Reszkethetnek a bankok - indulnak a perek
Az ügynökség szerint az érintett pénzintézetek olyan jelzálog fedezetű értékpapírokat adtak el a Fannie Maenek és a Freddie Macnek, amelyekben értéktelen ügyleteket "csomagoltak egybe" és erről nem adtak megfelelő tájékoztatást. A 2007-2008-as globális pénzügyi válság egyik fő okának tekintett jelzálogbuborék kidurranása, az ingatlanpiac összeomlása után az ilyen ügyleteken több mint 30 milliárd dollár veszteséget felhalmozó Fannie-t és a Freddie-t az adófizetők pénzén kellett megmenteni (erre eddig összesen csaknem 140 milliárd dollárt költöttek már).
A felügyeletükre 2008-ban létrehozott FHFA idén júliusban már indított hasonló pert a svájci UBS Bank ellen, amelytől legalább 900 millió dollárt remél visszaszerezni - mivel a UBS összesen 4,5 milliárd dollár értékben adott el "mérgező" papírokat a két kormányzati lakáshitelezőnek, az eljárásról először hírt adó The New York Times úgy véli, az ügynökség a most perbe vont bankoktól is a veszteség 20 százaléka körüli összeget szeretne behajtani.
Az FHFA pénteken tőzsdezárás után jelentette be, hogy egy szövetségi bíróság elé vitte az ügyet, de mivel a New York-i napilap aznap már megírta ezt a tervet, az alperesjelölt bankok részvényei meredeken zuhantak: a Bank of America több mint 8,3 százalékos, a JPMorgan Chase 4,6 százalékos, a Goldman Sachs 4,5 százalékos csökkenéssel fejezte be a napot. Az érintettek között nemcsak egyesült államokbeli bankok vannak, hanem európaiak, köztük a Deutsche Bank vagy a Credit Suisse ottani érdekeltségei is.
Első reakcióikban a megszólaló bankok nagyjából ugyanazt mondták: a Fannie Mae és a Freddie Mac szakembereinek tudniuk kellett, mit vesznek, most csak másokra akarják hárítani a felelősséget a veszteségekért. A Bank of America közleménye szerint a két jelzáloghitelező még akkor is vásárolta a rizikós papírokat, amikor a felügyelet már figyelmeztette őket, hogy nincs megfelelő kockázatmenedzselő kapacitásuk, a Deutsche Bank szóvivője pedig úgy fogalmazott, hogy a Fannie és a Freddie a szofisztikált befektető megtestesítőinek számítottak, ezermilliárd számra bocsátottak ki jelzálogfedezetű értékpapírokat és százmilliárd számra vásároltak ilyeneket - gyakran ők maguk válogatták ki azokat, amelyekről most azt mondják, nem lett volna szabad eladni nekik.
Piaci elemzők szerint akárhogy alakul az ügy, biztos nem tesz jót a bankszektornak. Az eljárás évekig elhúzódhat, ami fokozza az érintettek nyereségének, illetve eszközállományának megítélésével kapcsolatos bizonytalanságot, emellett a hitelezést is visszafoghatja. Ahogy a Crédit Agricole egy elemzője fogalmazott: ha a bankoknak kártérítést kell fizetniük öt évvel ezelőtt kihelyezett kölcsöneik miatt, akkor ezentúl miért akarnának új kölcsönöket adni.