Stagnált az OTP Öngondoskodási Index értéke

A nyár óta érzékelhető újabb gazdasági válságjelek változásokat hoztak az emberek öngondoskodással kapcsolatos tetteiben és szándékaiban. A hatások a második alkalommal publikált OTP Öngondoskodási Indexet is befolyásolták - olvasható az OTP Bank sajtóközleményében.

Felértékelődtek az öngondoskodás nem pénzügyi területei, a család, vagy az egészségmegőrzés szerepe. Enyhe mértékben, de csökkentek a lakosság pénzügyi tartalékai, ezzel párhuzamosan viszont nőtt a megtakarítási szándék. Az ellentétes irányú mozgások kiegyenlítették egymást, így a kedvező irányú attitűdváltozás ellenére sem változott a lakosság öngondoskodási képességét jellemző OTP Öngondoskodási Index értéke.

 

Nő a családi összetartozás és az egészség jelentősége


Az OTP Öngondoskodási Index első, júniusi adatfelvételének eredményei is azt mutatták, hogy a megkérdezettek az öngondoskodási módok közül a családi összetartás erősítését és az egészségmegőrzést tartották a legfontosabbnak, a megtakarítás csak ez után következett. Az első két terület jelentősége októberre még jobban felértékelődött, és kevesebben említették első helyen a pénzügyeket. A változásban vélhetően a romló gazdasági kilátásoknak van meghatározó szerepe: a növekvő bizonytalanság, a szűkülő anyagi kilátások hatására nehezebbé vált a pénzügyi tervezés, ugyanakkor a boldogulás reményében jobban összefognak a családok. Az elmúlt fél évben felértékelődött az egészség szerepe is, hiszen az alapvetően befolyásolja a munkaképességet, és ezáltal a család bevételi lehetőségeit.

 

Az OTP Öngondoskodási Index eredményei szerint egészségükért többet is tettek az emberek: míg a nyáron az megkérdezettek 56%-a járt a kérdésekbe bevont szűrővizsgálatok döntő többségén, ősszel már 64%-uk számolt be erről.

 

Csökkenő tartalékok, növekvő megtakarítási szándék


A tényleges és tervezett pénzügyi megtakarítások alapján a legfontosabbnak a váratlan helyzetekre való felkészülést tartják a válaszadók. A nyáron publikált adatok szerint a lakosság 28%-a rendelkezett olyan tartalékkal, amit ilyen helyzetben fel tud használni és 21%-a tervezte, hogy a közeljövőben félretesz erre a célra. Őszre 25%-ra csökkent azok aránya, akik arról számoltak be, hogy rendelkeznek vésztartalékkal, ugyanakkor a közeljövőben 4%-kal többen, a megkérdezettek 25%-a tervezi ennek megteremtését.

 

A konkrét megtakarítási célok és formák esetében is csökkenő tendencia figyelhetők meg. 36%-ról 28%-ra csökkent azok aránya, akik hosszabb ideje, hónapok, vagy évek óta takarékoskodnak valamilyen nagyobb kiadással járó cél megvalósítására. Azok aránya, akik semmilyen pénzügyi öngondoskodási formával nem rendelkeznek 41%-ról 47%-ra nőtt.

 

Egyre többen számolnak be arról, hogy a közeljövőben valamilyen pénzügyi formával gondoskodni kívánnak jövőjükről. Bár azok körében nem tapasztalható érdemi elmozdulás, akik távol maradnak a pénzügyi öngondoskodástól (azaz akiknek nincs és nem is terveznek megtakarítást), a potenciális és tényleges megtakarítók körében észlelhető átrendeződés történt (ők azok, akinek van és/vagy terveznek megtakarítást).

 

A változás elsősorban két csoportot érint: 5 százalékponttal nőt azok aránya, akiknek most nincs, de terveznek megtakarítást, míg a megtakarítással rendelkezők száma 6 százalékponttal csökkent. A változás irányából arra lehet következtetni, hogy elsősorban azok növelték a pénzügyi öngondoskodást tervezők táborát, akik az elmúlt 4 hónapban valamiért fel kellett éljék megtakarításaikat.

 

Leszámolás az illúziókkal: elsősorban az egyén teheti kiszámíthatóbbá jövőjét


Nem volt érdemi elmozdulás nyár óta abban, hogy a lakosság jelentős többsége borúsan látja a jövőt. Hosszabb távon az emberek több mint háromnegyede (76%-a) látja kiszámítatlannak a pénzügyi helyzetét, de nincs jelentős eltérés a következő pár év megítélésében sem. A közeljövőt a válaszadók 71% ítéli bizonytalannak.

 

Érdemes ugyanakkor a jövő kiszámíthatóságával kapcsolatos válaszokat a pénzügyi öngondoskodási módok számával összevetni. Az eredmény önmagáért beszél: annál kiszámíthatóbbnak tartják a jövőt az emberek, minél több megtakarítási formával rendelkeznek.

 

Ez fontos tanulság lehet azok számára is, akik mástól, jellemzően az államtól várják, hogy a jövőjükről gondoskodjon. Főként a tisztességes öregkori megélhetést tekintik az állam felelősségének az emberek. Bár a júliusi adatfelvétel óta 4 százalékponttal kevesebben válaszolták, hogy ez főként az állam feladata, még így is a megkérdezettek 62%-a gondolja ezt. Ugyanakkor 39%-ról 45%-ra növekedett azok aránya, akik biztosak abban, hogy állami nyugdíjuk nem lesz elegendő a tisztességes megélhetéshez. (További 35% valószínűsítette ezt októberben.)

 

Kevesen gondoskodnak a jövőjükről a reálhozamokból


A megkérdezettek 36%-a számára fizetett valamely magánnyugdíjpénztár hozamgarantált tőke feletti összeget. Akik kaptak pénz, azok 44%-a 50 ezer forintnál kisebb, 37%-a 50 és 250 ezer forint közötti, 4%-a pedig 250 és 500 ezer forint közé eső összegről számolt be. (14% nem válaszolt, vagy nem tudta megmondani.) 82%-uk már döntött arról, hogy mire használja fel.

 

A szokásos mindennapi kiadásokra a válaszadók 57%-a költ vagy költött már ebből a bevételből, hiteltörlesztésre 18%, nagyobb értékű vásárlásra 17%, lakásfelújításra 12% használja. A megkérdezettek 17% számolt be arról, hogy valamely családtagját támogatja vele. 14% fordít pénzt szórakozásra, utazásra a kifizetés összegéből. Nyugdíjcélokról 6%, egyéb megtakarítási célokról a válaszadók 10%-a nyilatkozott. 11% azok aránya, akik folyószámlán tartják a kapott összeget, vagy annak egy részét, hogy bármikor hozzáférhessenek.

 

Egymást kiegyenlítő, ellentétes irányú változások: októberben is 36 pont az Index értéke


A bemutatott, ellentétes irányú mozgások kiegyenlítették egymást, így az OTP Öngondoskodási Index eredménye a júliusival megegyező, a 100 pontos skálán 36 pont.

 

Az eredményeket értékelve Illés Zoltán, az OTP Bank ügyvezető igazgatója kiemelte: „ Még akkor is figyelemre méltó, hogy a nemzetközi gazdasági kilátások romlása ellenére megőrizte a tavasszal mért öngondoskodási teljesítményét a lakosság, ha az Index értéke most  is csupán 36 pont volt. Van még hova fejlődnünk, és kiemelten fontos feladat, hogy azokat is bevonjuk az öngondoskodók táborába, akik még nem ismerték fel a probléma jelentőségét. Ezért is fontos a lakosság pénzügyi tudatosságának erősítése, és minden olyan, az Öngondoskodás 2011 Konferenciához hasonló fórum, amely segít feltárni az öngondoskodás akadályait és megoldási alternatívakat mutat az ország lakosai számára.”

 

 

A horvát kormány nem szabályozza tovább az üzemanyagok árát

Horvátország kormánya úgy döntött, hogy a kőolajszármazékok legmagasabb kiskereskedelmi árának meghatározásáról szóló rendeletet a továbbiakban nem alkalmazza, amit a globális piaci trendek alapos elemzésének és nyomon követésének eredményével magyarázott.
2025. 07. 14. 22:30
Megosztás:

Fokozná a kiskorúak védelmét az online térben az EB

Az Európai Bizottság iránymutatásokat tett közzé hétfőn a kiskorúak védelmének fokozására az online térben, valamint bemutatott egy életkort ellenőrző alkalmazást annak biztosítására, hogy a gyermekek és a fiatalok továbbra is élvezhessék az online világ kínálta lehetőségeket, például a tanulást és a kommunikációt, miközben csökken a káros tartalmaknak és viselkedésnek való kitettségük kockázata.
2025. 07. 14. 21:30
Megosztás:

Az első fél évben nőtt az ingatlan adásvételek száma

Idén az év első hat hónapjában az ingatlan adásvételek száma országosan 63 390 volt, ami éves összevetésben 2,8 százalékos növekedés, emellett a hitelpiacon is folytatódott az élénkülés: a hitelezés volumene 23 százalékkal nőtt 2024 azonos időszakához képest - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 14. 21:00
Megosztás:

MNB: jóval infláció felett nőtt a tőkepiaci szereplők, pénztárak, biztosítók forgalma 2024-ben

A magyarországi öngondoskodási, biztosítási és tőkepiaci szektor, valamint a közvetítők egyaránt kétszámjegyű, az inflációt jelentősen meghaladó forgalomnövekedést könyvelhettek el 2024-ben - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 14. 20:00
Megosztás:

Giorgia Meloni a kereskedelmi háború veszélyeire figyelmeztetett

A kereskedelmi háború mindannyiunkat gyengébbé tenne a közös globális kihívásokkal szemben - figyelmeztetett Giorgia Meloni olasz kormányfő vasárnap este kiadott közleményében az amerikai elnök vámpolitikai bejelentésére reagálva.
2025. 07. 14. 18:30
Megosztás:

Feltörekvő innováció: öt figyelemre méltó biotech start-up Magyarországról

A hazai biotechnológiai szektor évek óta dinamikus átalakuláson megy keresztül. A nemzetközi versenypályára belépő start-upok már nem csupán kutatásban, hanem konkrét diagnosztikai és terápiás alkalmazásokban is nemzetközi színvonalú eredményeket mutatnak.
2025. 07. 14. 18:00
Megosztás:

18 milliárd forintos közvilágítás-korszerűsítési pályázat indul 5000 lakos alatti településeknek

Hétfőtől pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére; a Magyar Falu Program keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program forrásaiból összesen 18 milliárd forint áll rendelkezésre - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
2025. 07. 14. 17:30
Megosztás:

Indul a nyári szezonális ellenőrzés

Július 15-én, kedden elindul a nyári szezonális ellenőrzés, amelyet az élelmiszerlánc-felügyeletet irányító Tállai András, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el - jelentette be hétfői közleményében a minisztérium.
2025. 07. 14. 17:00
Megosztás:

Folytatódhat a fellendülés a budapesti szállodapiacon

Minden előzetes elemzői várakozást felülmúlt a kelet-közép-európai és ezen belül a budapesti szállodapiac teljesítménye 2024-ben. A szektor növekedése idén is folytatódhat, a nemzetközi vendégéjszakák száma az év végére az eddigi rekordév, 2019 szintjét is meghaladhatja - tájékoztatta a CBRE az MTI-t hétfőn.
2025. 07. 14. 16:30
Megosztás:

Ide 30, oda 27

Szóval nem 20, nem 50, hanem most inkább 30 százalékos általános vámot vetne ki Trump az EU-ra augusztus 1-től (na meg Mexikóra is).
2025. 07. 14. 16:00
Megosztás:

Feltörekvő innováció: öt figyelemre méltó biotech start-up Magyarországról

A hazai biotechnológiai szektor évek óta dinamikus átalakuláson megy keresztül. A nemzetközi versenypályára belépő start-upok már nem csupán kutatásban, hanem konkrét diagnosztikai és terápiás alkalmazásokban is nemzetközi színvonalú eredményeket mutatnak.
2025. 07. 14. 15:30
Megosztás:

Több hibát is találtak a rumok ellenőrzésekor

Rumokat vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), egy terméknél jelölési hibát találtak, egynél pedig élelmiszerminőségi probléma miatt intézkedtek a szakemberek; a hivatal mindkét forgalmazóval szemben eljárást indított és csaknem 700 ezer forint bírságot szabott ki - közölte a Nébih a honlapján hétfőn.
2025. 07. 14. 15:00
Megosztás:

Erőteljesen csökkent a BASF negyedéves nyeresége

A vártnál jelentősebben csökkent a Magyarországon is jelen lévő BASF német vegyipari vállalat nyeresége az idei második negyedévben, miközben rontotta idei eredményelőrejelzését - áll a cég honlapján.
2025. 07. 14. 14:30
Megosztás:

Nőtt az ingatlanadásvételek és a hitelezés volumene 2025 első félévében

A Duna House legfrissebb ingatlanpiaci adatai alapján a hazai lakáspiac a nyári hónapok kezdetén is stabil aktivitást mutatott: 2025 júniusában országosan 9 908 lakóingatlan cserélt tulajdonost, ami 6,3%-kal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának értékét.
2025. 07. 14. 14:00
Megosztás:

Ismét féltheti állását a Fed-elnök

Jerome Powell Fed-elnök ismét Trump célkeresztjébe került.
2025. 07. 14. 13:30
Megosztás:

Mennyibe kerül a kötelező biztosítás az e-rollerekre?

Idén átlagosan 6500 forintos éves átlagdíj mellett, alapvetően két biztosító termékei közül választanak az elektromos rollerek tulajdonosai – derül ki az Insura.hu biztosításközvetítő portál mikromobilitási eszközökre fejlesztett kalkulátorának adataiból. Az ellenőrzés nehézségei miatt piaci becslések szerint országos szinten csupán az érintett járművek harmada rendelkezik az előírt biztosítással.
2025. 07. 14. 13:00
Megosztás:

3 stresszmentes kriptobefektetési stratégia, amivel nyugodtan alhatsz éjszaka

A kriptovaluta-befektetés nem a gyenge idegzetűek sportja. Egy Bitcoin 2021. november 10-én 67 000 dollárba került, és 2022-ben 16 000-ig zuhant, mielőtt 2025 júliusára elérte a 109 000 dolláros szintet. Aki ezt az utat végigjárta, 62%-os hozamnak örülhet – ha közben nem dobta el a portfólióját ijedtében. Ha te is belevágnál a digitális eszközök világába, de nem akarsz minden árfolyam-ingadozás miatt álmatlanul forgolódni, ez a három stratégia neked szól.
2025. 07. 14. 12:30
Megosztás:

A Stellar (XLM) váratlan áttörése: Lehagyta az XRP-t, és újra reflektorfénybe került

A kriptoközösséget meglepő fordulat rázta meg a napokban: a Stellar (XLM) nemcsak hogy lehagyta az XRP-t árfolyamteljesítményben, de ezzel megszakított egy hónapok óta tartó szoros árfolyamkorrelációt a két token között. A mozgás nem véletlenszerű, hanem technikai és piaci háttérrel alátámasztott rally, amely újraélesztette az érdeklődést a Stellar iránt – és ezzel új fejezet nyílhat az XLM kontra XRP versenyben.
2025. 07. 14. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a hosszú hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain pénteken

Az amerikai 10 éves hozama 4 bp-tal 4,39% körüli szintre emelkedett pénteken, Donald Trump elnök utóbbi napokban bejelentett vámfenyegetései tovább fokozták a piaci feszültséget.
2025. 07. 14. 11:30
Megosztás:

A jövő a tokenizált betéteké, nem a stabilcoinoké a Bank of England szerint

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey határozott üzenetet küldött a brit bankszektornak: ne a privát stabilcoinokkal, hanem a tokenizált bankbetétekkel foglalkozzanak. Az üzenet nemcsak iránymutatás, hanem egy új szabályozási korszak nyitánya is lehet – amely gyökeresen átalakíthatja a pénzügyi rendszer digitális jövőképét az Egyesült Királyságban.
2025. 07. 14. 10:30
Megosztás: