Szanálási hálózatot hoz létre az EU a jövőbeni bankcsődök fájdalommentesebb kezelésére
A belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos, Michel Barnier a testület szerdai brüsszeli ülését követően kijelentette: elfogadhatatlan, hogy az adófizetők állják a bankszektor megmentésének súlyos költségeit, ehelyett olyan rendszert kell kiépíteni, amely gondoskodik arról, hogy a válságok terheit a jövőben a pénzügyi szektor állja.
"Úgy vélem, a bankokat fel kell kérni arra, hogy járuljanak hozzá a bankok szanálása, a pénzügyi stabilitás védelme és a dominóhatás megakadályozása céljából létrehozott alaphoz, amely azonban nem minősül bankmentő alapnak" - fogalmazott a biztos a Brüsszelben kiadott közleményben. Michel Barnier elképzelései szerint a bankoktól beszedett illetékek legjobb felhasználási módját "az előfinanszírozott, szűken meghatározott megbízatással rendelkező rendszerek" uniós hálózatának létrehozása jelentené.
Az alapok egyrészt ideiglenes, úgynevezett hídbanki műveletek finanszírozására szolgálnának, másfelől az eszközök és kötelezettségek teljes vagy részleges átruházására az úgynevezett rossz és jó bankok között. Javaslatában a bizottság úgy vélte, hogy a tagállamok számára elő kell írni a válságalapok közös szabályok szerinti létrehozását, amelyeket a bankok által fizetett illetékből töltenének fel.
Az alapokat nem a bankok megmentésére használnák fel, hanem kizárólag annak biztosítására, hogy a csődhelyzetbe került bankokat megfelelően, a pénzügyi rendszer destabilizálása nélkül szanálják. Az alapok mérete és hatálya a javított felügyeleti tevékenység és szabályozás hatékonyságától is függ. Az uniós végrehajtó testület annak érdekében hozná létre a hálózatot, hogy amennyiben a jövőben egyes bankok fizetésképtelenné válnak, magántőkéből támogatott stabil mechanizmusok álljanak rendelkezésre a helyzet kezelésére.
Barnier emlékeztetett arra, hogy számos EU-tagállam már illetéket vetett ki a bankszektorra, vagy ilyen illeték kivetését fontolgatja. A koordinált megközelítés hiánya miatt azonban fennáll az a veszély, hogy nemzeti bankpiacok között torzul a verseny, válság esetén pedig visszaesik a határokon átnyúló együttműködés. A bankszanálási alapok létrehozása Brüsszel szerint növelné a bankszektor ellenállóképességét, de azt is világossá kell tenni, hogy nem biztosításként szolgálnak, hanem a csődeljárás szabályos lebonyolításának megkönnyítésére, azaz nem használhatók a fizetésképtelenné váló bankok megsegítésére. A javaslatot a bizottság az EU-tagországok pénzügyminisztereinek, állam- és kormányfőinek, valamint a legfejlettebb és vezető fejlődő országokat tömörítő G20 csoport vezető illetékeseinek is bemutatja.