Széndioxid kibocsátás - összeülnek a világ nagyjai - Mi a tét?
A Bidenék által szervezett Föld Napja konferencia előszele az ősszel megrendezésre kerülő ENSZ rendezvénynek. A kiszivárgott hírek szerint az USA elnöke bejelenti majd, hogy 2030-ig 50 százalékkal csökkenti az üvegház hatású gázokat a 2005-ös szinthez képest, ami az első lépés a felé, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon az ország.
A BoFA elemzői különben körbejárták a környezeti, szociális és transzparens vezetésű vállalatok (ESG) árazását az S&P500 indexben, és azt találták, hogy az indextagok kevesebb, mint 15 százaléka felelős a karbon kibocsátás 70 százalékáért. Manapság már a cégek 90 százaléka tesz közzé ESG jelentést, míg 10 évvel ezelőtt csak a cégek mintegy 20 százaléka tette ezt meg. Az átlagosnál kevesebb széndioxid kibocsátással vagy éppen hatékonyabb vízfelhasználással működő cégek magasabb szorzó számos értékeltségen forognak. Általában igaz az, hogy a magas kibocsátással rendelkező cégek legalább 15 százalékos diszkontot mutatnak azon társaikhoz képest, amelyek hatékonyabbak ezen a téren.
S az is igaz, hogy amelyek nem tesznek közzé fenntarthatósági jelentést, azok még nagyobb diszkonttal forognak. Ha viszont az elsődleges, másodlagos és harmadlagos széndioxid kibocsátást vizsgáljuk, akkor meglepő eredményre jutunk. A technológiai és internethez köthető vállalatok elsődleges kibocsátása nagyon alacsony, a másodlagos magasabb, de a harmadlagos érték nagyon magasan van, ha az egymillió dollár bevételre jutó kibocsátást nézzük. Ez azért kellemetlen, mert az ESG alapok jelentős internet és IT túlsúlyt mutatnak, amiből valószínűleg le kell majd építeniük. Ugyanakkor a legkisebb lábnyommal rendelkező cégek — mindhárom kibocsátási érték szerint — a bankok, a pénzügyi, a telekommunikációs és a biztosító vállalatok!