Szigorúbb lett a jegybank
A várakozásoknak megfelelően 30 bázisponttal növelte az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank döntéshozó testülete. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a jegybanki döntésről azt mondta: „A kamat emeléshez fűzött kommentárból kiderül, hogy nem egy egyszeri szigorításról van szó, hanem egy ciklus kezdetéről. Az MNB ezentúl havi szinten értékeli majd a beérkező adatokat, ezeknek a tükrében dönt majd az aktuális kamatszintről.” A következő időszakban az alapkamat emelésével automatikusan bekövetkezik az egyhetes betéti eszköz kamatának emelkedése. Azaz a monetáris feltételeket meghatározó két legfontosabb instrumentum kamata meg fog egyezni.
„Maga a kamatemelés elemzői konszenzusnak megfelelő volt, de a piac nagyobb lépést várt. A kamatemelés után ezért gyengült a forint, de kamatemelési ciklus kezdetére való jegybanki utalás miatt erősödött. Összességében egy szigorú hangvételű kommentárt tett közzé az MNB, ami nem jelentett meglepetést” – fogalmazott a szakember.
Németh Dávid szerint fontos, hogy a monetáris politikában alkalmazott nem konvencionális eszközöknél változtathat a jegybank a jövőben. Ugyanakkor az állampapír-vásárlásokat továbbra is fenntartja, hogy ezzel hozzájáruljon a piac stabilitásához. „Kedden kiderült az is, hogy mind a növekedési prognózist, mind az inflációs előrejelzést felfelé módosította a jegybank – erre szintén számítani lehetett a kedvező első negyedéves GDP-adat alapján, valamint a gyorsuló infláció miatt” - tette hozzá Németh Dávid. A jegybank 6 százalékot kicsit meghaladó GDP-bővülést vár 2021-re, jövőre pedig 5,5 százalékos bővülésre számít. Ezzel párhuzamosan az éves átlagos infláció enyhén 4 százalék felett alakulhat, 2022-ben viszont már a jegybank szerint 3,1 százalékra lassulhat.
A mostani jegybanki döntésből és kommentárból arra lehet következtetni, hogy a jövőben 15 bázispontos lépcsők lesznek a kamatemelési ciklusban, ez azt is előrevetíti, hogy júliusban újabb 15 bázispontos kamatemelésre kerülhet sor.