Sztrájkkal válaszolnak a szakszervezetek a Monti-csomagra
A gyárakban a műszak utolsó három órájában szüntetik be a munkát. Csatlakoztak a nem alapvető szolgáltatást nyújtó közlekedési dolgozók (teherszállítók, az autósztráda társaság alkalmazottai, kikötői dolgozók) és a temetkezési vállalatok dolgozói is.
A Fiom vasasszakszervezet tagjai nyolc órán át sztrájkolnak a Fiat gyárak bezárása ellen. Tüntetést az olasz városok prefekturái előtt tartanak, a szakszervezeti vezetők pedig délután a római képviselőház előtt szólalnak fel. "Távol esik egymástól a szakszervezetek és a kormány álláspontja" - nyilatkozta Raffaele Bonanni UIL-főtitkár a Montival vasárnap este tartott egyeztetést követően.
A találkozó adhatott volna lehetőséget a sztrájk felfüggesztésére: "Monti nagyon udvarias volt, de nem engedett semmiből" - fogalmazott Luigi Angeletti, az UIL vezetője. "Végveszélyben az ország, nincs tér engedményekre!" - hangoztatta Monti. "A megszorítások a bérből élőket és a nyugdíjasokat sújtják" - mondta Susanna Camusso, az ötmilliós CGIL főtitkára. Az utóbbi hat évben külön utat járó munkavállalói érdekképviseletek a gyorsított nyugdíjreform és az ingatlanadó bevezetése elleni tiltakozásban találtak egységre.
Január elsejétől az olasz férfiak 66 évesen mennek nyugdíjba, a nők 2018-ra érik el ugyanezt a korhatárt. Nem lehet mindenkit ugyanakkor nyugdíjba küldeni, különbséget kell tenni a fizikai munkások és az irodai munkát végzők között - hangoztatják a szakszervezetek. Eredményként könyvelik el a nyugdíjaknak - 1400 euróig - az inflációhoz való igazítását és azt, hogy 980 euróig a nyugdíjasok a postán, készpénzben is átvehetik nyugdíjukat. Monti kötelezően írta volna elő a bankszámlára való átutalást. December 16-án a közlekedési és a banki dolgozók, december 19-én a közalkalmazottak és a postai dolgozók sztrájkolnak. (MTI)