USA - Soha nem látott mértékben csökkent tavaly a kereskedelmi deficit
Az újság szerint öröm az ürömben, hogy a válságban ilyen nagy mértékben sikerült javítani a külkereskedelmi mutatón. Az árukereskedelmi hiány 2008-ban még 816 milliárd dollár, a GDP 5,7 százaléka volt, ez tavaly 501 milliárdra, a GDP 3,5 százalékára mérséklődött. Ekkora esés egyetlen évben még soha nem történt. A recesszió miatt az áruimport 26 százalékkal esett vissza, ez a legnagyobb csökkenés 1948 óta, amióta ezt a statisztikát rögzítik.
Azóta csak néhány évben fordult elő csökkenés, a korábbi legnagyobb, 7 százalékos esést az 1982-es, szintén recessziós évben mérték. Tavaly az export is visszaesett, de lényegesen kevésbé, ez eredményezte a deficit jelentős csökkenését. A külkereskedelmi deficit - amelybe az áruk mellett a szolgáltatások mérlege is beleszámít - 380,7 milliárd dollár volt.
Ez az érték - a durván 1,5 ezer milliárd dolláros export és a 1,9 ezer milliárdos import különbsége - nyolc éve a legkisebb, csaknem fele a 2008-as 695,9 milliárd dolláros mutatónak. A kereskedelmi deficitért legnagyobb mértékben az olajimport felelős. Amerika tavaly 253 milliárd dollár értékben importált kőolajipari termékeket, köztük nyersolajat, fűtőolajat és kerozint, és csak 49 milliárd dollár volt az export nagysága.
Ugyancsak a deficitet fokozta az autóipar: a személy- és teherautók és alkatrészek importja elérte a 160 milliárd dollárt, míg az export csak 81 milliárd volt. Szintén rontott a külkereskedelmi mérlegen a gyógyszerek, a háztartási elektronikai cikkek, továbbá a ruha és a bútorok kereskedelmi mérlege. Az Egyesült Államok a szolgáltatások terén nettó exportőr volt, vagyis többletet tudott felmutatni: az export értéke 507, az importé 371 milliárd dollár volt.
Amerika sikeres volt a szellemi tulajdon kivitele terén - ide tartoznak például a licenszdíjak -, valamint az utazáshoz kötődő és pénzügyi szolgáltatások exportjában. Legutóbbi exportja tavaly 230 milliárd dollár volt, csak 3 milliárddal kevesebb mint 2008-ban. Az Egyesült Államok legfőbb külkereskedelmi partnere Kanada, Mexikó, Kína és Japán volt. Az export egyharmada Kanadába és Mexikóba, további 15 százalék Japánba, Kínába és Nagy-Britanniába irányult.
Az import egyharmada Kanadából és Kínából származott, Mexikó, Japán és Németország 20 százalékot képvisel. Elemzők rámutatnak: az amerikai külkereskedelmi deficit alakulása attól függ, milyen ütemű lesz a gazdasági felépülés az Egyesült Államokban, illetve a világ többi részén. A lassúbb amerikai növekedés mérsékeltebb importot fog eredményezni, míg a gyorsabb külföldi növekedés exportösztönző hatású lesz. A recessziókat követő gazdasági felépülések Amerikában történelmileg az import megugrásával szoktak járni. Ezúttal viszont nem biztos, hogy így lesz, az évtizedek óta legsúlyosabb gazdasági krízis után ugyanis a fogyasztók még hosszabb ideig óvatosak maradhatnak.