Válság: jövőre fordul a kocka?
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken optimista előrejelzéssel szolgált a lengyel gazdaság számára. A szervezet szerint ugyanis jövőre 2-3 százalékkal nőhet az ország bruttó hazai terméke (GDP). A lengyel kormány 2,5 százalékos, míg a Reuters által megkérdezett elemzők 2,0 százalékos GDP-bővülést várnak jövőre. Lengyelország egyébként az idén is az egyetlen olyan európai uniós tagállam, amelyet elkerül a recesszió, és az IMF szerint gazdasága 1,1 százalékkal nő.
Oroszország szintén gazdasága növekedésére számít, az állami duma pénteken elfogadott költségvetési javaslata szerint az orosz GDP 2010-ben 1,6 százalékkal, 2011-ben 3 százalékkal, 2012-ben pedig 4,3 százalékkal emelkedik.
Kína kedvező gazdasági kilátásaival azonban Varsó és Moszkva sem versenyezhet, az ázsiai ország ugyanis több mint 9 százalékos gazdasági bővüléssel számol jövőre. Elemzők ráadásul azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a kínai kiskereskedelmi forgalom 18,2 százalékkal bővül 2010-ben. A rövid távú kilátásokat illetően a német pénzügyminiszter csitította a kedélyeket, aki szerint elsősorban a belföldi fogyasztás csökkenése miatt lassulhat az ország utolsó negyedévének további gazdasági növekedése. A német tárcavezető szerint a vásárlás visszaesése mögött az áll, hogy az emberek aggódnak munkahelyük, jövedelmi helyzetük alakulása miatt. A német Volkswagen autógyártó konszern - a válság és kormánya elemzései ellenére - az előremenekülés stratégiáját választotta, és több tíz milliárd eurós beruházással igyekszik megőrizni nemrég megszerzett első helyét az autógyártók között. A csoport 25,8 milliárd eurót kíván beruházni a következő három évben, az összegből mintegy 10 milliárdot költenének németországi termelőegységek fejlesztésére. Az MTI londoni tudósítója által megkérdezett pénzügyi szakemberek egy része akár az eddigieknél agresszívabb kamatcsökkentést is elképzelhetőnek tart, bár ebben az esetben ugyanazok akár deflációs jelenséget is elképzelhetőnek tartanak Magyarországon. A hét utolsó napján nyilvánosságra kerülő kedvező kilátások ellenére is a befektetői óvatosság, a vásárlók távolmaradása jellemezte fejlett piacokat, amelyek így már a hét eleje óta lejtmenetben voltak. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe azonban - a csütörtöki jelentős árfolyamzuhanás után stagnálással felérő 0,3 százalékos emelkedéssel zárta a kereskedést. A részvénypiac forgalma 17,6 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest. A Mol 1,57 százalékkal 15.850 forintra erősödött, míg az OTP részvények ára 0,51 százalékkal 5.422 forintra csökkent.