Van mit keresni az orosz részvénypiacon
Oroszországról tudni kell, hogy Szaúdi-Arábiát is megelőzve a világ első számú energiatermelője, ami egyben áldás és átok is. Áldás olyan tekintetben, hogy évente 2-3% körüli mértékben dobták meg az olaj és gáz jövedelmek az orosz GDP-t a kétezres években, ami mellett még több száz milliárd dolláros olajtartalékot is félre tudott rakni magának az államháztartás.
A kihívások ezen a téren viszont egyértelműek. A tavalyi évben az állami bevételek közel 50% érkezett az olaj-és gáziparból, de elemzők szerint a jelenlegi kapacitás a csúcsához ért a napi 10 millió hordós kitermeléssel. Innentől kezdve világos, hogy gyors és hatékony módszert kell találni az öregedő szibériai mezők felváltására. Az olyan állami kontroll alatt álló vállalatok, mint a Gazprom vagy a Rosneft viszont már most sem hajlandóak extra beruházásokat és kutatásokat végezni a tetemes állami adóztatás miatt.
Ezzel együtt a jövőkép nem mondható komornak, hiszen az iráni konfliktus miatt a kőolaj jegyzések éves csúcsok felé törnek (122,50 dollár a Brent hordónkénti ára) ami olyan extra jövedelemhez juttatja az orosz költségvetést, amiből állami energetikai beruházásokat lehet támogatni az olajban gazdag, de infrastrukturálisan fejletlen Kelet-Szibériában például.
Hosszútávon gondolkodó befektetőknek pedig az lehet kecsegtető, hogy minden jel szerint idén Oroszország hosszú huzavona után csatlakozhat a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), ami az üzleti átláthatóságon és a versenyképességen egyaránt javíthat.
Az 2012-es évet az orosz RTSI részvényindex is jól indította, a határidős mutató már 8 hetes csúcs közelében áll az 1736,7 pontos érték közelében. Ezek alapján nem tűnhet, jó ötletnek belevenni a raliba, annál is inkább mert technikailag jelenleg fontos ellenállásba ütközik az árfolyam. Ha viszont azt vesszük figyelembe, hogy éves horizonton a benchmarknak számító amerikai Dow Jones indexhez képest 20%-al gyengébben teljesített az orosz index, akkor már látható, hogy egy korrekciós hullámot érdemes lehet vétellel kóstolgatni. Másképp fogalmazva az orosz index, kedvező globális befektetői hangulatban könnyedén leelőzheti a vetélytársakat a 2012-es évben. (Forrás: XTB Magyarország, Soós Róbert)