A Balaton és a Velencei-tó környékén élőknek a legkönnyebb budapesti otthonhoz jutni

A Balaton és a Velencei-tó környékén lévő ingatlanok árából a legkönnyebb Budapesten vagy a fővárosi agglomerációban ingatlant venni – derül ki a Takarék Index elemzőinek vizsgálatából. A magyarországi járások 80 százalékában azonban a lakás értékéhez még legalább ugyanannyit hozzá kell tenni egy azonos méretű fővárosi otthon megvásárlásához, és vannak olyan járások, ahol az ingatlanok átlagos értéke a budapesti otthonok árának 20 százalékát sem éri el.

A Balaton és a Velencei-tó környékén élőknek a legkönnyebb budapesti otthonhoz jutni

Jelentősek a különbségek Magyarországon a lakásárakban, jellemzően a nagyobb városok és környékük számítanak a legdrágább helyszíneknek, ezen belül is kiemelten magas árakkal találkozni Budapesten és agglomerációjában. Ha valaki az ország más részeiről szeretne a fővárosba vagy közelébe költözni, sokszor az addigi ingatlana eladásából csak a megvásárolni kívánt otthon vételárának kisebb része jön ki. A Takarék Index elemzői megvizsgálták, hogy Magyarország egyes járásaiból hogyan lehet Budapestre vagy környékére költözni.

Minimálisak a különbségek a legdrágább járások és a főváros között

A legdrágábbnak számító járások és Budapest között a négyzetméterárakban csak minimális a különbség. Budakeszi esetében például a fajlagosan fizetendő összeg némileg meg is haladta a budapestit tavaly, míg Balatonfüreden hasonló szinten mozgott a fővárosihoz, de Siófok sem sokkal maradt el. Némileg árnyalja a képet, hogy a Balaton két nagyvárosában sok új lakást adhattak el tavaly, ami felfelé húzhatta a medián fajlagos árakat, így a használt ingatlanok ára ennél kisebb lehet.

Összességében jellemző, hogy a korábbi otthon értékéből a Balaton és a Velencei-tó környékéről, valamint a fővárosi agglomerációból egyszerűbb Budapestre költözni, mint az ország más térségeiből. 16 járásban a korábbi lakásért négyzetméterenként kapott összeg a fővárosi több mint 70 százalékát teszi ki.

Számos járásból ugyanakkor még a saját ingatlan eladásával is nagyon nehéz otthont vásárolni a fővárosban. A vizsgált 173 járás csaknem 80 százalékában az eladott ingatlanért kapott összeghez még legalább ugyanannyit hozzá kell tenni egy azonos alapterületű otthon megvásárlásához Budapesten. A legolcsóbb helyszínekkel összehasonlítva pedig a budapesti fajlagos ár hét–kilencszeres különbséget mutat.

1. térkép. Mekkora tipikus árazású budapesti otthon vásárolható meg a korábban értékesített ingatlan területének arányában a fajlagos medián árak alapján 2021-ben (Forrás: Takarék Index)

A Takarék Index elemzői nemcsak a fajlagos árakat hasonlították össze, hanem a tipikus otthonok árszintjeit is, vagyis, hogy az adott helyszínen gazdát cserélt lakóingatlanok átlagos ára miként alakult. Ezek alapján több olyan járás is akadt, ahol drágább ingatlanokat adnak el, mint Budapesten. Ez vélhetően a lakásterületi különbségekből is fakad, valamint a lakástípusok különbözősége is szerepet játszhatnak benne. Sok helyen ugyanis a nagyobb családi házak jellemzőek az értékesített ingatlanok között, míg Budapesten inkább kisebb alapterületű lakást vásárolnak a vevők.

2. térkép. Egy tipikus árszintű budapesti otthon hány százaléka finanszírozható a korábban értékesített ingatlan eladási árából a medián árszintek alapján 2021-ben (Forrás: Takarék Index)

Az elemzés szerint a fővárosi agglomerációban, a Balatonnál vagy a Velencei-tó környékén eladott tipikus ingatlan értékesítésével már hozzá lehet jutni egy – valószínűleg kisebb méretű – fővárosi tipikus ingatlanhoz. A legolcsóbb térségekben viszont az ingatlanokért kapott összegek csupán 6–14 százalékát teszik ki egy tipikus fővárosi lakásnak. A járások csaknem háromnegyedében egy tipikus ingatlanért kapott ár nem éri el egy fővárosi tipikus otthon értékének felét.

A budapesti kerületek között is jelentősek az eltérések

Budapesten nagy a különbség az egyes kerületek árazásban. Míg például a legolcsóbbnak számító 21. kerületben a 2021-es medián fajlagos ár körülbelül 460 ezer forint volt négyzetméterenként, a 20. kerületben pedig 462 ezer forint, addig a legdrágább 5. kerületben több mint 980 ezer forint, a 2. kerületben pedig több mint 880 ezer forint. A 21. kerületben egy tipikus ingatlan majdnem 23 millió forintba került, a 20. kerületben körülbelül 24 millióba, míg a legmagasabb árszintű 2. kerületben csaknem 52,5 millió forintba, az 5. kerületben pedig 47,8 millióba.

1. ábra. A medián fajlagos árak és medián árszintek Budapest egyes kerületeiben (2021, Forrás: Takarék Index)

Egy olcsóbb kerület választása ugyan közelebb hozhatja egy budapesti lakás megvásárlásának lehetőségét, de ez elsősorban csak a magasabb árfekvésű járások lakói számára jelent érdembeli különbséget. A 21. kerület fajlagos árának 70 százalékát 40 járásnál éri el az eladott lakás négyzetméterára, míg a járások mintegy felében az ár a 21 kerület fajlagos árának 30-70 százaléka között mozog.

A legdrágább járások közelítik csak meg a fővárosi agglomeráció árait

A budapesti agglomerációban sem könnyű egy korábbi ingatlan árából új otthont találni, az árak itt is meglehetősen magasak. A legdrágább járásokban, mint a Balatonfüredi, a Siófoki, a Fonyódi és a Balatonalmádi a budapesti agglomerációs fajlagos ár 90 százaléka felett mozognak a négyzetméterenként kapott összegek. Azonban kevesebb, mint húsz járásról mondható el, hogy a fajlagos lakóingatlanárak elérik a budapesti agglomerációt jellemző fajlagos ár 70 százalékát.

3. térkép. Mekkora átlagos árú, a budapesti agglomerációban található otthon vásárolható meg a korábban értékesített ingatlan területének arányában a fajlagos átlagárak alapján 2021-ben (Forrás: Takarék Index)

Hasonló kép rajzolódik ki az árszintek alapján is. Hiába alacsonyabb a négyzetméterár a fővárosihoz képest a környező településeken, mivel az agglomerációban a fővárosinál nagyobb alapterületű, sok esetben kertes ingatlanokat kínálnak, így az ingatlanokért fizetendő teljes összeg magasabb a budapestinél. Az országban mindössze öt olyan járás van, ahol az árak szintje eléri a főváros környéki agglomeráció átlagszintjének 70 százalékát, további tízben pedig a felét. Nyolcvan járásban ugyanakkor az értékesített ingatlanok átlagos árszintje kevesebb, mint a budapesti agglomerációban eladottak árszintjének 20 százaléka.

4. térkép. Egy átlagos árszintű, a budapesti agglomerációban található otthon hány százaléka finanszírozható a korábban értékesített ingatlan eladási árából az átlagos árszintek alapján 2021-ben (Forrás: Takarék Index)

Az agglomeráción belül is jelentősek a különbségek, a legdrágább nyugati területen csaknem 670 ezer forintot, míg a déli részeken 500 ezer forintnál is kevesebbet kértek négyzetméterenként tavaly. Az északnyugati agglomerációban körülbelül 70 millió forintért lehetett megvásárolni egy tipikus ingatlant, szemben a délkeleti terület kevesebb mint 43 millió forintos átlagárával. Északnyugaton még a legdrágábbnak számító Balatonfüredi járásban eladott ingatlan is csupán az átlagos árszintű otthon vételárának 74 százalékára elég. Ugyanakkor a délkeleti területen sem sokkal könnyebb a vásárlás, alacsonyabb árai ellenére még így is akad 60 olyan járás, amelyek árszintje a vizsgált agglomerációs terület 20 százalékánál is alacsonyabb.

Tavaly 7,4 százalékkal nőtt az új személyautók értékesítése Csehországban

Tavaly 248 719 új személyautót adtak el Csehországban, 7,4 százalékkal többet, mint 2024-ben - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában.
2026. 01. 08. 19:30
Megosztás:

Újra őrület a mémcoinok körül – 8 milliárd dolláros rali és növekvő ETF-láz mozgatja meg a piacot

Az év eleje ismét fellendítette a mémcoinokat: 2026 januárjában ismét a figyelem középpontjába kerültek a mémcoinok, miután a kiskereskedelmi kriptobefektetők visszatérésével látványos áremelkedést produkáltak a szektor legismertebb szereplői. Mindössze néhány nap leforgása alatt közel 8 milliárd dollárral nőtt a mémcoinok piaci értéke – ezzel a szektor komoly visszapattanást mutat a 2025-ös mélypontokról.
2026. 01. 08. 19:00
Megosztás:

A költségvetés 2025-ben minden szükséges forrást biztosított a családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz

Magyarország pénzügyei rendezettek, így a Kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program.
2026. 01. 08. 18:30
Megosztás:

Tavaly csökkenő átlagdíjon tudtak biztosítást kötni az autósok

Az Insura.hu adatai szerint a személyautókra tavaly megkötött kötelező biztosítások átlagdíja 62 ezer forint volt, miközben a casco átlagdíja 206 200 forint körül alakult. Előbbi esetében 11, míg utóbbinál 5,8 százalékos díjcsökkenést tapasztalt a 2024-i adatokhoz képest a biztosításközvetítő cég.
2026. 01. 08. 18:00
Megosztás:

Az Ökumenikus Segélyszervezet felkészült a rászorulók befogadására

Az Ökumenikus Segélyszervezet országos intézményhálózatának összes központja felkészült a rászorulók befogadására - tudatta a szervezet az MTI-vel közleményben csütörtökön.
2026. 01. 08. 16:30
Megosztás:

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin új irányt mutat: Az Ethereum jövője nem a gyorsaságban, hanem a rétegzett kapacitásban rejlik

Kezdődik az új korszak az Ethereum számára: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója ismét forradalmi gondolatokkal állt elő a blokklánc jövőjéről. Ahelyett, hogy tovább küzdene a tranzakciók gyorsaságának növeléséért, most új stratégiai irányt vázol fel: a hálózat adatkezelési kapacitásának fejlesztését tűzi zászlajára.
2026. 01. 08. 13:30
Megosztás:

Jobban aggódunk az állásvesztéstől, mint egy évvel ezelőtt

Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest, mivel emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén nehezen, illetve nagyon nehezen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Emellett az is kiderült a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából, hogy kis mértékben csökkent azok aránya is, akik a jelenlegi pozíciójukat biztosnak érzik az adott cégen belül.
2026. 01. 08. 13:00
Megosztás:

Duna House: 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten

A vásárlói fókusz ideiglenes eltolódása miatt 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten, így a II. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület 2025 decemberében, míg korábban az egész évben a XIII. kerület állt az élen - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 12:30
Megosztás:

A 6 legfontosabb fizetési trend 2026-ban

A fizetések a mindennapi élet szinte minden pontján jelen vannak – a reggeli kávé kifizetésétől a családtagok közötti pénzküldésen át a vállalkozások működéséig. A Mastercard előrejelzése szerint 2026-ban a fizetések intelligensebbé, személyesebbé és szorosabban összekapcsolttá válnak: AI-alapú megoldások jelennek meg a tranzakciók kezelésében, új együttműködések formálják a digitális pénzmozgást, a felhasználók pedig nagyobb kontrollt kapnak pénzügyeik felett.
2026. 01. 08. 12:00
Megosztás:

Erdélyben forgalomkorlátozásokat vezettek be, iskolákat zártak be

Erdélyben több megyében forgalomkorlátozásokat vezettek be egyes útszakaszokon a csütörtökre lehullt nagy mennyiségű hó miatt. A nem megfelelő útviszonyok vagy hiányos infrastruktúra miatt több településen iskolákat zártak be.
2026. 01. 08. 11:30
Megosztás:

Magyarország hitelt vett fel: sikeres 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátás

Töretlen a bizalom Magyarország iránt, hazánk – az Államadósság Kezelő Központ 2026-os finanszírozási tervével összhangban – a mai napon ismét kiemelkedő kereslet mellett hajtott végre sikeres eurókötvény-kibocsátást, összesen 3 milliárd euró értékben.
2026. 01. 08. 11:00
Megosztás:

Novemberben is kirobbanó formát mutatott a hazai turizmus – 8%-kal több vendég érkezett hazánkba

Magyarország népszerűsége a hazai és a nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik. 2025 novemberében mintegy 1,4 millió vendég kapcsolódott ki hazánkban, közel 8%-kal több mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen 3 millió vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, ami közel 6%-os növekedést jelentett a megelőző évhez képest.
2026. 01. 08. 10:30
Megosztás:

K&H fenntarthatósági index: a jó szándék megmaradt, de eltűnőben a mérhetőség

A magyar vállalatok továbbra is elkötelezettek a fenntarthatósági célok mellett, de egyre kevesebben tudják pontosan mérni és számszerűsíteni, mit is érnek el ezen a téren – derül ki a K&H fenntarthatósági index legfrissebb, 2025 második félévére vonatkozó eredményeiből. A mérés és auditálás alindex 10 pontra csökkent, ami a kutatás indulása óta a legalacsonyabb érték. Ez arra utal, hogy miközben a cégek fenntarthatósági törekvései tovább élnek, az eredmények nyomon követése és hitelesítése egyre inkább háttérbe szorul.
2026. 01. 08. 10:00
Megosztás:

A foglalkoztatottak száma éves szinten a kereskedelemben és a közigazgatás területén nőtt

Éves szinten a foglalkoztatottak száma - 20-30 ezerrel - a kereskedelem a közigazgatás az egészségügy és a mezőgazdaság területén nőtt, míg a feldolgozóipar és az építőipar gyengélkedett - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglakoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
2026. 01. 08. 09:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 08. 09:00
Megosztás:

Azonnali hatállyal megszünteti magyarországi kereskedési szolgáltatásait a Strike

Sokkoló értesítés fogadta csütörtök reggel a hazai Strike-felhasználókat: a Bitcoin-alapú pénzügyi alkalmazás a megváltozott magyar szabályozási feltételekre hivatkozva gyakorlatilag kivonul az országból. A kereskedési funkciók 2026. január 9-től már nem lesznek elérhetők Magyarországon - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 08:30
Megosztás: