A bizonytalanságok ellenére is optimista a technológiai szektor

Az egyre komplexebb szabályozási környezet, valamint a geopolitikai helyzet bizonytalansága ellenére is optimizmus uralkodik a technológiai szektorban a növekedési kilátásokat illetően – többek között erre mutat rá a DLA Piper Tech Index* riportjának 2024. évi kiadása. A globális elemzés különböző régiókban vizsgálja a technológiai ágazat aktuális trendjeit, legyen szó a mesterséges intelligenciáról, a kiberbiztonságról, az M&A tranzakciókról vagy az ESG-kérdésekről.

A bizonytalanságok ellenére is optimista a technológiai szektor

NÖVEKEDÉSI LEHETŐSÉGEK ÉS AI: ELTÉRŐEK A KÜLÖNBÖZŐ RÉGIÓK VÁRAKOZÁSAI

A tanulmány alapján a válaszadók kétharmada a bevételük növekedésére számít a következő 12 hónapban: 32 százalékuk legfeljebb 5 százalékos, 36 százalékuk több mint 6 százalékos mértékben. Földrajzi megoszlást tekintve az észak-amerikai (78%) és az európai (74%) vállalatok prognosztizáltak a legnagyobb valószínűséggel bevételnövekedést a következő évre, míg az afrikai (44%) és a közel-keleti (40%) vállalatok kevésbé várnak bevételnövekedést a következő időszaktól. 

Globálisan a megkérdezettek 63 százaléka véli úgy, hogy a mesterséges intelligencia a növekedés legfontosabb mozgatórugója. Európában ennél magasabb, 72 százalék tartja az AI-t a növekedés fő hajtóerejének, míg a Közel-Keleten ez az arány a legalacsonyabb, mindössze 48 százalék.

Kihívások is észlelhetők az AI területén: a válaszadók 32 százaléka adatvédelmi és biztonsági aggályoktól tart, 29 százaléka a szabályozást és a jogi megfelelést látja nehézségnek, 28 százaléka pedig az etikai következményektől tart.

"Bár az összetett és szigorú előírások lassíthatják az innovációt és a technológiai beruházásokat, mégis elkerülhetetlen, hogy az egyre komplexebb jogszabályoknak való megfelelés a technológiai szektorban működő szervezetek mindennapjainak a részét képezzék. A kritikusok szerint a (túl)szabályozás rövidebb távon nagy kihívást jelenthet a vállalatok – különösen az induló vállalkozások – számára, amely így versenyhátrányt okozhat. Az egységes jogi keretek ugyanakkor a fogyasztók hatékonyabb védelmén, a tisztességes versenyen, az új technológiák felelős és etikus használatán keresztül éppen a fejlődést ösztönözhetik hosszú távon. Az európai uniós előírások pedig képesek globálisan is standardokat felállítani, amely tovább csökkentheti a szabályozás versenyre gyakorolt negatív hatásait” – mondta el Kozma Zoltán, a DLA Piper Hungary Szellemi Alkotások és Technológia csoportvezető partnere.

A ChatGPT és más, generatív-alapú AI modellek megjelenése óta a vállalatok attól tartanak, hogy mindenki más előrébb jár az AI bevezetésében, és kétségbeesetten próbálják elkerülni, hogy lemaradjanak. Így a gyors beruházások mellett döntenek, azonban ebben az esetben jellemző, hogy az AI nyújtotta lehetőségeket nem teljes egészében használják ki a vállalatok.

KIBERVÉDELEM

A kiberbűnözés egyre elterjedtebbé válik, ráadásul a mesterséges intelligencia terjedésével a támadások gyakorisága és kifinomultsága is egyre nő. Az AI egy új fajta támadást is magával hozott, az "adatmérgezést", amelynek lényege, hogy a támadók a gépi tanulási modellek betanításához használt adatokat veszik célba (pl. hamis adatok beillesztésével vagy a meglévők módosításával).

A növekvő veszélyre az egyes államok egyre szigorúbb szabályozással reagálnak: az EU-ban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban a kiberbiztonsági incidensek bejelentésére vonatkozó követelmények fokozatosan szigorodnak, és a támadásokat elszenvedő szervezetekre kiszabott bírságok is gyorsan emelkednek. Magyarországon például a kiberbiztonságot szabályozó NIS2 irányelv átültetése már 2023 májusában megtörtént a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló törvény megalkotásával, az érintett szervezeteknek pedig 2024. október 18-tól meg kell kezdeniük a jogszabályban meghatározott védelmi intézkedések alkalmazását. 

ISMÉT NAPIRENDEN A VÁLLALATFELVÁSÁRLÁSOK

Ugyan a vállalatfelvásárlás (M&A) piaca 2022 óta visszaesést, illetve stagnálást mutatott a technológiai iparágban, a riport alapján a piac lassan magához tér, és ismét előtérbe kerülnek az akvizíciók a szektorban. A különböző földrészeken eltérő potenciált látnak a felvásárlásokban: Európában a piaci részesedés növelése, az ázsiai és csendes-óceáni térségben az új piacokra való belépés, míg Észak-Amerikában a tehetségek bevonzása az elsődleges cél. 

"A régióban 2024 első negyedévében a TMT (technology, media, telecommunication) szektorban született a legtöbb tranzakció, aminek a fő mozgatórugói az AI boom, illetve a már pár évvel korábban előtérbe kerülő e-kereskedelem és digitalizáció voltak. A várakozások szerint a következő hónapokban is a TMT marad a legerősebb szektor az M&A aktivitás tekintetében. Másrészt általános trendként az is megfigyelhető, hogy egyes cégek elkezdték az AI adta előnyöket felhasználni a tranzakciós folyamatban, mint például az átvilágítások vagy a céltársaságok feltérképezése során" – tette hozzá Herodek Róbert, a DLA Piper Business Advisory szenior igazgatója.

ESG SZEMPONTOK A DIGITÁLIS KÖRNYEZETBEN

A megkérdezett vállalatok fele tűzött már ki saját fenntarthatósági célokat, 40 százaléka nagyobb elszámoltathatóságot követel meg beszállítóitól, a válaszadók harmada pedig a megújuló energiaforrásokba való befektetésre, valamint a 2030-ig történő teljes szén-dioxid-semlegesség elérésére is törekszik.

Habár az ESG-szabályozásban Európa az élen jár (nyáron hatályba lépett a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelv is – CS3D), a válaszadók kevesebb mint fele említi, hogy az ESG-kérdések egyre nagyobb prioritást élveznek. Ez az arány magasabb az afrikai vállalatoknál (a megkérdezettek 67 százaléka említi prioritásként), amely valószínűsíthetően az éghajlatváltozás első kézből tapasztalt negatív hatásaira vezethető vissza.

Az OTP Bank a magyar vízilabda sportért

Az OTP Bank szintet lép a sporttámogatások terén. Májusban stratégiai partnerségre lépett a World Aquatics szervezettel, majd 2025. július 1-től a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) kiemelt támogatójává is válik. A bejelentésre egy különleges eseményen került sor: a szingapúri világbajnokságra utazó magyar csapatok hivatalos bemutatásán.
2025. 07. 02. 04:30
Megosztás:

Gyorsuló ütemben drágulnak a lakóingatlanok a zenga.hu adatai szerint

Gyorsult a lakóingatlanok drágulási üteme 2025 második negyedévében az év elejéhez képest – közölte a zenga.hu hirdetési portál az MTI-hez kedden eljuttatott elemzésében.
2025. 07. 02. 04:00
Megosztás:

Megháromszorozza területét a HGL a HelloParks Maglód megaparkban

Újabb 10 ezer négyzetméter területre írt alá bérleti szerződést a HGL a HelloParks ipari ingatlanfejlesztő maglódi megaparkjában. A dinamikusan növekvő logisztikai szolgáltató tavaly 5 ezer négyzetméteren kezdte meg működését a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében fekvő ipari és logisztikai park MG1 csarnokában, a mostani bővítéssel így már összesen 15 ezer négyzetméteren végzi majd tevékenységét.
2025. 07. 02. 03:30
Megosztás:

Ez történt a magyar tőzsdén júniusban - piaci összefoglaló elemzés

Júniusban is pozitív teljesítménnyel zárt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX a hónap során új csúcsokra hágott, és 2,06 százalékos emelkedéssel 97 667,46 ponton fejezte be a hónapot. Az azonnali részvénypiac összforgalma 313,8 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 15,7 milliárd forintot jelent. A kereskedés továbbra is főként az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon papírjaival zajlott, míg a brókercégek rangsorát a Concorde, a WOOD & Company és az ERSTE vezette.
2025. 07. 02. 03:00
Megosztás:

Jönnek a magyar trópusi éjszakák! Dögmelegre felkészülni!

Az elmúlt fél évszázadban nőtt a napi hőingás Magyarországon, főként áprilisban és nyáron a melegebb nappalok miatt. A klímamodellek szerint a következő évtizedekben már nem várható további jelentős változás, mert a maximum- és minimumhőmérsékletek hasonló ütemben emelkednek. Ennek azonban nem érdemes örülnünk: nyáron a forróbb nappalok mellett egyre gyakrabban jelentkező trópusi jellegű éjszakák jócskán megnehezítik, hogy kipihenjük magunkat — derül ki az ELTE Meteorológiai Tanszék kutatói, Kis Anna és Pongrácz Rita elemzéséből.
2025. 07. 02. 02:00
Megosztás:

Ezt ki találta ki? A nyugdíjhoz bizonyítani kell, hogy életben van-e a nyugdíjas!

Jogosan merülhet fel a kérdés bármelyik ország nyugdíjintézetében: miért folyósítsanak ellátást olyan személy nevére, aki már elhunyt? De vajon ki köteles igazolni, hogy a nyugdíjas még életben van? Maga az érintett, vagy az ellátást biztosító szerv? Ennek a különösen érdekes kérdésnek jártunk most utána.
2025. 07. 02. 01:30
Megosztás:

Autópálya díjak 2025 Horvátország, Ausztria stb. - buktatók a nyaraláson

A nyári hónapokban számos magyar autós indul útnak a szomszédos országokba – legyen szó tengerparti pihenésről, hegyi túrázásról vagy városnéző kiruccanásról. Az autópályák igénybevételéhez szinte mindenhol szükség van valamilyen formájú útdíj befizetésére, ám az egyes országok szabályozása és ellenőrzési gyakorlata jelentősen eltérhet egymástól. Egy elmulasztott vagy hibásan megváltott autópályamatrica komoly, akár több száz eurós büntetést is maga után vonhat. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
2025. 07. 02. 01:00
Megosztás:

A sárga csekkeidet a kukába dobhatod, új dolog van helyette

Végleg leáldozott a sárga csekknek – jön a digitális korszak!
2025. 07. 02. 00:30
Megosztás:

Czomba Sándor: a kormány évek óta segíti a Dunaferr vállalatot, a munkahelyek megtartását

A kormány évek óta segíti a Dunaferr vállalatot, a munkahelyek megtartását, a munkavállalóknak pedig minden segítséget és átképzési lehetőséget megad a továbblépéshez – közölte keddi videóüzenetében Czomba Sándor.
2025. 07. 02. 00:05
Megosztás:

Miért drágul a papír?

Az utóbbi években a papír- és hullámpapír-alapanyagok ára jelentősen emelkedett: az elérhető adatokról árindexek és piaci elemzések számolnak be, melyek szerint a hullámpapír ára 2022–2024 között tovább nőtt, különösen az energia- és papírnyersanyagok drágulása miatt . 2024 végén egyes gyártók 30–50 eurós tonnánkénti áremeléseket hajtottak végre havonta, ami alapvetően átrendezte az ár- és ellátási viszonyokat .
2025. 07. 01. 23:00
Megosztás:

Új pályázat segíti az erdők klímaváltozáshoz való alkalmazkodását

Új pályázat segíti az erdők klímaváltozáshoz való alkalmazkodását - közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden, az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 01. 22:30
Megosztás:

Tartsd meg és keress hozamot: a Quid Miner Bitcoint, Ethereumot és Dogecoint alakít át akár napi 17 777 dollár passzív jövedelemmé

A Bitcoin jelenleg kulcsfontosságú technikai szintek felett mozog, ami arra utal, hogy az irányítást egyelőre a bikák tartják kézben. Ugyanakkor, ha nem érkezik egyértelmű volumenemelkedés a lendület fenntartásához, ez a nyugalom csak átmeneti lehet.
2025. 07. 01. 22:00
Megosztás:

A szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségekre hívja fel a figyelmet új kampányában az SZTNH

Olyan világszerte ismert, az elmúlt évtizedek, vagy évszázadok során élő, alkotó művészeket, feltalálókat és tudósokat mutat be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) IP Szuperhősök elnevezésű kampányában, akik értékes és jelentős szellemi alkotásokat hagytak ránk. Példájukon keresztül a szellemi tulajdon védelmének fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, miközben bemutatják a különböző oltalmi formákat, illetve közérthető, edukatív módon prezentálják a szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségeket.
2025. 07. 01. 21:30
Megosztás:

Új partnerekkel erősít az EY

Öt új partneri kinevezéssel indítja a július 1-ével kezdődő üzleti évét az EY Magyarország. Jelentősen erősödik a cég könyvvizsgálati üzletága.
2025. 07. 01. 21:00
Megosztás:

Ingatlanpiac: Mérséklődő kereslet, gyakoribb árcsökkentés - júniusban már a vevők diktáltak

Júniusban több mint 208 ezer érdeklődés érkezett eladó lakóingatlanokra, ami kevesebb mint egy évvel ezelőtt, de az első hat hónapban még mindig enyhe növekedés látható éves összevetésben. A kínálat is tovább bővül, már több mint 136 ezer eladó lakás és ház hirdetéséből válogathatnak a vevők. Az első lakásukat vásárlók helyzete továbbra sem könnyű, de a vevői alkupozíció erősödése nekik is új lehetőségeket hozhat. Számukra viszont a belépési küszöb egyre magasabb.
2025. 07. 01. 20:00
Megosztás:

Ügyészi véleményt kért az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a Bayer kapcsán

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a legfőbb ügyész véleményét kérte, hogy tárgyalja-e a Bayer által benyújtott fellebbezést.
2025. 07. 01. 19:30
Megosztás:

A fellendülés jeleit mutatja a kínai feldolgozóipar

A Caixin kutatócég feldolgozóipari beszerzési menedzser indexének értéke meglepetésre 50,4-re emelkedett júniusban a májusi 48,3-ról.
2025. 07. 01. 19:00
Megosztás:

Enyhe javulást jeleznek a japán BMI-adatok

A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index júniusban 50,1-re módosult. Ez némileg rosszabb az előzetesen közzétett 50,4-hez képest, de emelkedést jelez a májusi 49,4 után.
2025. 07. 01. 18:30
Megosztás:

Mi húzza most felfelé a tőzsdéket?

Az elmúlt napokban megbeszéltük a – meglepetésre jövő – potenciális új csúcsokat, amelyek azóta meg is jöttek. Az egyik kérdés ezzel kapcsolatban, hogy mely részvényeknek köszönhető ez a jó teljesítmény.
2025. 07. 01. 18:00
Megosztás:

Kitoloncolná az USA-ból Trump Elon Musk-ot

A Goldman Sachs előrébb hozta a Fed kamatvágásának lehetőségét, decemberről szeptemberre. Szerintük a vámok a vártnál némileg kisebb hatással vannak a gazdaságra, mint amivel korábban számoltak.
2025. 07. 01. 17:30
Megosztás: