A bizonytalanságok ellenére is optimista a technológiai szektor

Az egyre komplexebb szabályozási környezet, valamint a geopolitikai helyzet bizonytalansága ellenére is optimizmus uralkodik a technológiai szektorban a növekedési kilátásokat illetően – többek között erre mutat rá a DLA Piper Tech Index* riportjának 2024. évi kiadása. A globális elemzés különböző régiókban vizsgálja a technológiai ágazat aktuális trendjeit, legyen szó a mesterséges intelligenciáról, a kiberbiztonságról, az M&A tranzakciókról vagy az ESG-kérdésekről.

A bizonytalanságok ellenére is optimista a technológiai szektor

NÖVEKEDÉSI LEHETŐSÉGEK ÉS AI: ELTÉRŐEK A KÜLÖNBÖZŐ RÉGIÓK VÁRAKOZÁSAI

A tanulmány alapján a válaszadók kétharmada a bevételük növekedésére számít a következő 12 hónapban: 32 százalékuk legfeljebb 5 százalékos, 36 százalékuk több mint 6 százalékos mértékben. Földrajzi megoszlást tekintve az észak-amerikai (78%) és az európai (74%) vállalatok prognosztizáltak a legnagyobb valószínűséggel bevételnövekedést a következő évre, míg az afrikai (44%) és a közel-keleti (40%) vállalatok kevésbé várnak bevételnövekedést a következő időszaktól. 

Globálisan a megkérdezettek 63 százaléka véli úgy, hogy a mesterséges intelligencia a növekedés legfontosabb mozgatórugója. Európában ennél magasabb, 72 százalék tartja az AI-t a növekedés fő hajtóerejének, míg a Közel-Keleten ez az arány a legalacsonyabb, mindössze 48 százalék.

Kihívások is észlelhetők az AI területén: a válaszadók 32 százaléka adatvédelmi és biztonsági aggályoktól tart, 29 százaléka a szabályozást és a jogi megfelelést látja nehézségnek, 28 százaléka pedig az etikai következményektől tart.

"Bár az összetett és szigorú előírások lassíthatják az innovációt és a technológiai beruházásokat, mégis elkerülhetetlen, hogy az egyre komplexebb jogszabályoknak való megfelelés a technológiai szektorban működő szervezetek mindennapjainak a részét képezzék. A kritikusok szerint a (túl)szabályozás rövidebb távon nagy kihívást jelenthet a vállalatok – különösen az induló vállalkozások – számára, amely így versenyhátrányt okozhat. Az egységes jogi keretek ugyanakkor a fogyasztók hatékonyabb védelmén, a tisztességes versenyen, az új technológiák felelős és etikus használatán keresztül éppen a fejlődést ösztönözhetik hosszú távon. Az európai uniós előírások pedig képesek globálisan is standardokat felállítani, amely tovább csökkentheti a szabályozás versenyre gyakorolt negatív hatásait” – mondta el Kozma Zoltán, a DLA Piper Hungary Szellemi Alkotások és Technológia csoportvezető partnere.

A ChatGPT és más, generatív-alapú AI modellek megjelenése óta a vállalatok attól tartanak, hogy mindenki más előrébb jár az AI bevezetésében, és kétségbeesetten próbálják elkerülni, hogy lemaradjanak. Így a gyors beruházások mellett döntenek, azonban ebben az esetben jellemző, hogy az AI nyújtotta lehetőségeket nem teljes egészében használják ki a vállalatok.

KIBERVÉDELEM

A kiberbűnözés egyre elterjedtebbé válik, ráadásul a mesterséges intelligencia terjedésével a támadások gyakorisága és kifinomultsága is egyre nő. Az AI egy új fajta támadást is magával hozott, az "adatmérgezést", amelynek lényege, hogy a támadók a gépi tanulási modellek betanításához használt adatokat veszik célba (pl. hamis adatok beillesztésével vagy a meglévők módosításával).

A növekvő veszélyre az egyes államok egyre szigorúbb szabályozással reagálnak: az EU-ban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban a kiberbiztonsági incidensek bejelentésére vonatkozó követelmények fokozatosan szigorodnak, és a támadásokat elszenvedő szervezetekre kiszabott bírságok is gyorsan emelkednek. Magyarországon például a kiberbiztonságot szabályozó NIS2 irányelv átültetése már 2023 májusában megtörtént a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló törvény megalkotásával, az érintett szervezeteknek pedig 2024. október 18-tól meg kell kezdeniük a jogszabályban meghatározott védelmi intézkedések alkalmazását. 

ISMÉT NAPIRENDEN A VÁLLALATFELVÁSÁRLÁSOK

Ugyan a vállalatfelvásárlás (M&A) piaca 2022 óta visszaesést, illetve stagnálást mutatott a technológiai iparágban, a riport alapján a piac lassan magához tér, és ismét előtérbe kerülnek az akvizíciók a szektorban. A különböző földrészeken eltérő potenciált látnak a felvásárlásokban: Európában a piaci részesedés növelése, az ázsiai és csendes-óceáni térségben az új piacokra való belépés, míg Észak-Amerikában a tehetségek bevonzása az elsődleges cél. 

"A régióban 2024 első negyedévében a TMT (technology, media, telecommunication) szektorban született a legtöbb tranzakció, aminek a fő mozgatórugói az AI boom, illetve a már pár évvel korábban előtérbe kerülő e-kereskedelem és digitalizáció voltak. A várakozások szerint a következő hónapokban is a TMT marad a legerősebb szektor az M&A aktivitás tekintetében. Másrészt általános trendként az is megfigyelhető, hogy egyes cégek elkezdték az AI adta előnyöket felhasználni a tranzakciós folyamatban, mint például az átvilágítások vagy a céltársaságok feltérképezése során" – tette hozzá Herodek Róbert, a DLA Piper Business Advisory szenior igazgatója.

ESG SZEMPONTOK A DIGITÁLIS KÖRNYEZETBEN

A megkérdezett vállalatok fele tűzött már ki saját fenntarthatósági célokat, 40 százaléka nagyobb elszámoltathatóságot követel meg beszállítóitól, a válaszadók harmada pedig a megújuló energiaforrásokba való befektetésre, valamint a 2030-ig történő teljes szén-dioxid-semlegesség elérésére is törekszik.

Habár az ESG-szabályozásban Európa az élen jár (nyáron hatályba lépett a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelv is – CS3D), a válaszadók kevesebb mint fele említi, hogy az ESG-kérdések egyre nagyobb prioritást élveznek. Ez az arány magasabb az afrikai vállalatoknál (a megkérdezettek 67 százaléka említi prioritásként), amely valószínűsíthetően az éghajlatváltozás első kézből tapasztalt negatív hatásaira vezethető vissza.

Gerlaki Bence: július 1-től másfélszeresére emelkedik a családi adókedvezmény összege, érdemes ellenőrizni az adóelőleg

A kormány végrehajtja Európa legnagyobb adócsökkentési programját, azért küzdünk, hogy minden lehetséges eszközzel támogassuk a gyermeket nevelő családokat. A családi adókedvezmény növelése ennek egyik fontos eleme: július 1-től élesedik a családi adókedvezmény duplázásának első lépése, így a kormány döntésének értelmében a családok az adókedvezményt 50 százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe. Az emelés automatikusan történik, így az érintett szülők többségének nincs teendője. Új adóelőleg-nyilatkozatot csak azoknak kell benyújtaniuk, akik korábban összegszerűen, nem pedig a gyermekek száma alapján kérték a kedvezményt.
2025. 07. 02. 17:30
Megosztás:

Görögországban csökkent a munkanélküliségi ráta

A szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta Görögországban májusban 7,9 százalékra csökkent az előző havi 8,3 százalékról - derült ki a görög statisztikai hivatal, az ELSTAT honlapján szerdán közzétett adatokból.
2025. 07. 02. 17:00
Megosztás:

Először termeltek 4000 megawattnál többet az ipari naperőművek

Egy héten belül másodszor dőltek meg a hazai napelemes csúcsok, a nagyobb létesítmények kedden, a 13 óra utáni negyedórában 4011 megawatt zöldáramot állítottak elő - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szerdai Facebook-bejegyzésében.
2025. 07. 02. 16:30
Megosztás:

Zártkörű részvénytársasággá alakul a hazai villamosenergia-szektor egyik meghatározó szereplője

2025. július 1-jétől zártkörűen működő részvénytársaságként, Forest-Vill Zrt. néven folytatja tevékenységét a Forest-Vill Kft. A formaváltás az energetikai vállalat növekedési stratégiáját, stabilitását és jövőorientált működését támogatja.
2025. 07. 02. 15:30
Megosztás:

Az első félévben 6,3%-kal több ingatlan tranzakció és 23%-os hitelpiaci növekedés

A Duna House (DH) közreadja havi Tranzakciószám Becslését (DHTB) és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint júniusban országosan 9 908 lakóingatlan cserélt tulajdonost és 134,5 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2025. 07. 02. 15:00
Megosztás:

Jó adatra miért esik a tőzsde?

Tegnap jó munkaerő piaci adatokat láthattunk az USA-ból. Például a betöltetlen munkahelyek száma 7,77 millióra emelkedett, miközben a várakozás 7,3 volt.
2025. 07. 02. 14:30
Megosztás:

Varga Mihály: a bankrendszer a bizonytalan világgazdasági környezetben is stabil

A globális szinten tapasztalható bizonytalanság miatt az amerikai és az európai jegybankok is felfelé módosították az inflációs előrejelzésüket, míg a növekedésre vonatkozó várakozásaikat mérsékelték - jelentette ki Varga Mihály jegybankelnök, aki részt vett az Európai Központi Bank (EKB) éves konferenciáján, Sintrában.
2025. 07. 02. 14:00
Megosztás:

Változás a Zwack vezetésében: Belovai Csaba a Zwack Unicum Nyrt. új vezérigazgatója

A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-től a cégcsoport hazai és nemzetközi sikereiben több mint 20 éve kulcsszerepet játszó szakember, Belovai Csaba tölti be a vállalat vezérigazgatói tisztségét.
2025. 07. 02. 13:30
Megosztás:

Tavaly óta nem várta ennyi munkahely az amerikaiakat

Az Egyesült Államokban a nyitott álláshelyek száma májusban 374 ezerrel bővült, összesen 7,769 millióra, ami tavaly november óta a legmagasabb szint.
2025. 07. 02. 13:00
Megosztás:

A gazdasági bizonytalanságok ellenére sem lankad az európaiak utazási kedve

Az infláció, a gazdasági bizonytalanság, az éghajlatváltozás és a geopolitikai kockázatok miatti állandó aggodalmak ellenére az európaiak többsége idén is tervez nyaralást, és legnagyobb részük ebben az évben még többet is tervez költeni erre, mint korábban – derül ki az Allianz Nemzetközi Vakációs Bizalmi Index felmérésből.[1] Az eredmények alapján négyből három európai (75%) június és szeptember közötti időszakra időzíti a pihenését. Annak ellenére, hogy továbbra is sokan szeretnének utazni, a pénzügyi bizonytalanságok érezhetően befolyásolják ezeket a terveket. A megkérdezettek 61 százaléka az egyre növekvő utazási költségek, 51 százaléka pedig a személyes pénzügyi helyzete miatt fejezte ki aggodalmát, amely az utazási kedv enyhén csökkenő tendenciáját mutatja: ez a 2024-ben mért 83 százalékhoz képest 8 százalékponttal esett vissza.
2025. 07. 02. 12:00
Megosztás:

Mire számítsunk a részvénypiacokon az OTP Bank elemzői szerint?

Sok a kihívás a globális és a hazai a pénzpiacon: a világgazdasági lassulás és a vámháborús kockázatok világszerte beárnyékolják a befektetői hangulatot – állapították meg harmadik negyedéves befektetési stratégiájukban az OTP Bank elemzői.
2025. 07. 02. 11:30
Megosztás:

Fintradix: Stabil platform és innováció

Mivel a pénzügyi technológiák gyorsan fejlődnek, különösen értékes egy olyan partner, aki ügyesen ötvözi az innovációt a funkcionalitással. A Fintradix pontosan ilyen partner, amely stabil platformot biztosít ügyfelei számára, és széleskörű lehetőségeket nyit a növekedés és a fejlődés számára. Az innovációk folyamatos bevezetésére való összpontosítás lehetővé teszi a vállalat számára, hogy lépést tartson a korral, és magabiztosan alakítsa ki a szolgáltatásminőség új szabványait. Mivel a pénzügyi technológiák gyorsan fejlődnek, különösen értékes egy olyan partner, aki ügyesen ötvözi az innovációt a funkcionalitással.
2025. 07. 02. 11:00
Megosztás:

Trump adócsomagja és Powell óvatossága újraírta a hozammozgásokat

A korábbi napokban megfigyeltekkel ellentétesen mozogtak a kötvényhozamok a keddi kereskedés során a fejlett gazdaságok kötvénypiacain. Megtorpant az amerikai 10 éves hozam csaknem négy hete tartó lemorzsolódása, a referenciahozam 2bp-tal, 4,25%-ra emelkedett.
2025. 07. 02. 10:30
Megosztás:

Trump elnök nem hosszabbítja meg a július 9-i határidőt a kereskedelmi megállapodások tárgyalására

A Dow 0,91%-os emelkedéssel 44 494,44 ponton zárt, míg a Nasdaq Composite 0,82%-on. Az S&P500 minimális, 0,11%-os esést produkált, 6 198,01 pontos záróárfolyammal.
2025. 07. 02. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap az európai tőzsdék

Vegyes hangulatban zártak kedden az európai részvénypiacok, miközben a befektetők az eurózóna inflációs adatait és az amerikai kereskedelmi tárgyalások kimenetelét mérlegelték.
2025. 07. 02. 09:30
Megosztás:

Kettészakadt a vásárlók köre az ingatlanpiacon

Megtorpant az ingatlanpiac 2025-ben, mivel a várt pénzáramlás elmaradt a magánnyugdíjpénztári megtakarítások és állampapírok irányából – közölte Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapítója. A vásárlók két csoportra szakadtak: a visszahúzódó befektetőkre és a kényszervásárlókra. Utóbbiak közé tartoznak például a családalapítók, akikre árfelhajtó hatással van a támogatások, mint a CSOK vagy a Babaváró. Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont vezetője szerint az infláció miatt a fix kamatozású hitelek kedvezőbbé váltak. A piac alkuképes, de az árak nem csökkennek. Szakértők szerint a jó tanácsadás kulcsfontosságú a jelenlegi helyzetben.
2025. 07. 02. 09:10
Megosztás:

Útfelújítások fejeződtek be Medgyesegyházán

Megújult több utca burkolata több mint 130 millió forint uniós támogatásból a Békés vármegyei Medgyesegyházán - közölte az önkormányzat az MTI-vel.
2025. 07. 02. 08:30
Megosztás:

Mi a helyzet most a forinttal?

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 02. 08:00
Megosztás:

Új központtal erősít Magyarországon a Kärcher

Ünnepélyes keretek között adták át 2025. június 30-án a Kärcher Hungária Kft. új szervizközpontját Biatorbágyon. A beruházást a cég növekvő piaci részesedése indokolta. Az új létesítményben az üzleti felhasználók számára kínált professzionális termékek mellett a tisztítástechnológia legújabb trendjeit is bemutatták.
2025. 07. 02. 07:00
Megosztás:

Az Adventum Group első szállodaipari beruházását jelentette be a Radisson Hotel Group partnereként

Az Adventum Group és a Radisson Hotel Group örömmel jelenti be legújabb ingatlanfejlesztését: egy 208 szobás szállodát, amely várhatóan 2026 végén nyílik meg Wrocławban, a Sky Towerben, Prize by Radisson márkanév alatt. A Sky Tower az Adventum portfóliójának egyik legizgalmasabb és legnagyobb presztízsű épülete, mind építészeti, mind kereskedelmi szempontból.
2025. 07. 02. 06:30
Megosztás: