A biztonságról szólt a hét a nemzetközi konferencián
A négy napos esemény megnyitóján Alföldy-Boruss Márk energiapolitikáért felelős helyettes államtitkár és William D. Magwood IV, a NEA főigazgatója köszöntötte a szakmai résztvevőket, akik nem csak Európából, de az amerikai és az ázsiai kontinensről is érkeztek.
A rendezvény központi témája az úgynevezett biztonsági értékelés volt, amely a radioaktívhulladék-tárolók engedélyezésének alapvető dokumentuma, és igazolja a biztonsági követelményeknek való megfelelést. E tekintetben olyan egységes védelmi szempontoknak, kritériumoknak kell eleget tenni, amelyek a radioaktívhulladék-tárolók teljes életciklusára, azaz a telephely-kiválasztási, létesítési, üzemeltetési, és a lezárást követő, akár több százezer éves időszakra vonatkoznak. A szakemberek olyan módszereket alkalmaznak és olyan bizonyítékokat gyűjtenek az értékelések folyamán, amelyek bizonyosságként szolgálnak a tudományos folyamatok minőségét és az elemzések eredményeit illetően. Egy ilyen dokumentáció elengedhetetlen a hatékony döntéshozatalhoz a radioaktívhulladék-kezelés egyes szakaszaiban.
A szimpózium céljai között szerepelt, hogy azonosítsa a nagy aktivitású és hosszú élettartamú radioaktív hulladékok végleges elhelyezésére szolgáló, úgynevezett mélységi geológiai tároló megvalósításában már előrehaladott programmal rendelkező nemzetek biztonsági értékeléseinek azon kulcsfontosságú tényezőit, jó gyakorlatait, amelyek támogatják a sikeres engedélyezési folyamatok megvalósulását; segítsen megérteni, hogy a biztonsági értékelés hogyan fejlődik a végleges elhelyezési programok kezdeti szakaszaiban; felhívja a figyelmet az olyan speciális területek fontosságára, mint a követelménykezelési-rendszerek vagy az információ-, adat- és tudásmenedzsment.
A tudás megosztásának kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a radioaktívhulladék-kezelésben, ennek gyakorlati alkalmazása érhető tetten abban, hogy fiatal, pályakezdő tudósoknak is lehetőséget biztosítottak a rendezvényen való részvételre. Azzal, hogy lehetővé teszik számukra, hogy megosszák egymással tudásukat, megvitassák nézeteiket, egy olyan tartós hálózat kiépítését célozzák, amely már a következő generációt, a jövőt támogatja.
A konferencia folyamán olyan intézmények biztonsági elemzésekkel kapcsolatos tapasztalataira is kitértek, amelyek ugyan nem mélységi geológiai megoldást alkalmaznak, ugyanakkor a holisztikus (a folyamatot egészként vizsgáló) szemléletmód miatt hasznos példákkal szolgálhatnak olyan területeken, mint az érdekelt felekkel és a szabályozó hatóságokkal való kapcsolattartás, vagy olyan kulcsfontosságú kihívások esetében, mint az üzembiztonság, a bizonytalanságok kezelése, a biztonsági kultúra kialakítása, fenntartása.
Az előadásokból, plenáris ülésekből és párhuzamos szekciókból, valamint poszterkiállításból álló szimpózium zárásaként az érdeklődők megtekinthették a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolót. A látogatáson – maximális létszámmal – 100 fő vett részt. A nagy érdeklődés hátterében az állhat, hogy a bátaapáti létesítmény egyike annak a 12 üzemelő vagy lezárás alatt álló geológiai tárolónak a világon, amelyet a radioaktív hulladékok végleges elhelyezésére létesítettek.
Nős Bálint, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. ügyvezető igazgatója a konferencia kapcsán kiemelte, hogy a radioaktívhulladék-kezelés során fontos az optimalizálás, vagyis, hogy úgy érjék el a legjobb eredményeket a műszaki megvalósíthatóság esetében, hogy a biztonság elsődlegessége mellett a fenntarthatóságot, a költséghatékonyságot és az érdekelt felek elvárásainak való megfelelést is szem előtt tartsák. Ehhez megfontoltan, lépésről-lépésre, jól kidolgozott szisztéma szerint kell haladni, így megfelelve a kritériumoknak, kötelezettségeknek, követelményeknek. A biztonsági értékelés kiváló keretet teremt ehhez, hiszen a tudományosan összegyűjtött információkat rendszerezve támogatja a hulladékkezelési-folyamatok egyes szakaszaiban a döntéshozatalt.
Kiadó: Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft., Forrás: NKT