A digitális asszisztencia a pénzügyekben is nélkülözhetetlen társsá válik
Segíthet az asszisztencia
Egyre több banki tranzakció költözik a virtuális térbe, amit az ügyfelek örömmel igénybe is vesznek. A K&H-nál több mint 600 ezer digitálisan aktív ügyfél van és az ügyfelek 85 százaléka használja az e-csatornákat, míg közel 480 ezren mobilbankolnak aktívan. A mobilbankból már számos művelet menedzselhető: lehet közlekedési mobiljegyet vásárolni, biztosításokat kötni, teljesen online bankszámlát nyitni vagy akár személyi kölcsönt igényelni.
Fontos azonban, hogy az ügyfeleknek szükségük van a megfelelő tájékoztatásra és támogatásra a digitálisan és személyesen elérhető termékeknél egyaránt. Jelenleg a tanácsadás és a digitális folyamatok összeegyeztetése az egyik legnagyobb kihívás, ebben pedig a digitális asszisztencia is fontos szerephez juthat. Kulcsfontosságú ugyanis, hogy az ügyfelek megfelelően végig legyenek vezetve a digitális folyamatokon.
„Az összetettebb pénzügyi termékek esetében, mint például egy jelzáloghitel, nemcsak az adminisztráció és a jogi előírások állnak a teljesen digitális ügyintézés útjában.” – mondta Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője egy szakmai konferencián. – „Az ügyfelek többsége igényli a személyes találkozást és tanácsadást a nagyobb döntések meghozatala előtt.” A K&H innovációs vezetője szerint a digitális asszisztensek hatékonyan tudnak segíteni az ügyfeleknek abban, hogy ne vesszenek el a folyamatokban, miközben például csökkentik a nyomást a banki munkatársakon. Rengeteg lehetőség rejlik bennük, személyre, igényre, vállalkozásra szabhatóak. Akárcsak az Amazon Alexája vagy az Apple Siri-je, ma már a pénzügyi szférában is kezdenek teret hódítani a mesterséges intelligencia alapú megoldások, melyek az ügyfelek pénzügyeit és a banki dolgozók munkáját egyaránt megkönnyíthetik majd.
Számlanyitás és személyi kölcsön a mobilról
„Ahogy halad a digitalizáció az egyszerűbbtől a bonyolultabb termékek irányába, úgy nő az ügyfelek bizalma is a teljesen online megoldások iránt is. A mobiltárcákba regisztrált kártyák száma 2021-re megközelítette az 1,3 milliót, míg 2022 első negyedévében például a bankszámlanyitások 44 százaléka digitálisan, mobilapplikáción keresztül történt. A szolgáltatás indulása óta több mint 30 ezer számlát nyitottak teljesen online ügyfeleink. A személyi kölcsönök esetében is kilőttek a digitális igénylések: a teljes piacon még ugyan alacsony az arányuk, de egyre növekszik. Mára minden második személyi kölcsön igénylést teljesen online bonyolítanak ügyfeleink” – mondta Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője egy szakmai konferencián.
Digitalizáció kívül és belül is
Az innovatív, digitális szolgáltatásokhoz természetesen a pénzintézetnek magának is fejlesztenie kell belső folyamatait. Németh Balázs hozzátette: „A K&H a legkorszerűbb informatikai rendszerekkel biztosítja működését, felhőalapú megoldásra építi a lead menedzsment folyamatokat és a robotizáció, automatizáció segítségével jelentős erőforrásokat szabadít fel. Amellett, hogy ezzel még több időt szánhatunk a minőségi személyes tanácsadásra, IT-s kollégáink is egy szakmailag izgalmas, modern környezetben dolgozhatnak az innovatív technológiák megvalósításán.”