A földgáz ára ide-oda csapkod, a tőzsdék mennek utána
A 30 ezer tonna az új balti-tengeri LNG terminálról indult útnak, ami éppen az Északi Áramlat indulópontjánál van. Különben ez a mennyiség kicsinek számít általában az LNG terminálok életében. Szóval az látható, hogy az európai energiaügyekért felelős miniszterek szeptember 9-i csúcstalálkozóját várják a piaci szereplők, s reménykednek abban, hogy ott sikerül valamiféle egyezségre jutni az árplafon és a közös beszerzés terén.
Persze ehhez azért kellenének orosz szállítások is, ami az Északi Áramlaton most épp nincs, s Ukrajnán keresztül is csak a kapacitások 40 százaléka érkezik, miközben a nemrég átadott déli vezetéken a lekötött mennyiségek érkeznek, pl. Magyarországra is. Ugyanakkor épülnek az LNG terminálok, amelyek belátható időn belül az orosz gáz jelentős részét, de nem az egészét, is kiválthatják.
Mindenesetre az újra csökkenésnek indult árak örömöt hoznak a piacokra. Így a tegnapi jelentősebb csökkenést követően inkább emelkedéssel próbálkoznak a részvények. A forintra is jó hatással van, hiszen az alacsonyabb földgáz árak kisebb költséget jelentenek az államháztartás számára, s kisebb folyófizetési mérleg hiányt is okoznak. Ezek pedig a forintot segítő tényezők, és segíthetnek a forintnak újra együtt mozogni a régiós devizákkal.