A gazdasági bizonytalanságok ellenére sem lankad az európaiak utazási kedve

Azok közül, akik idén nyáron egyáltalán nem készülnek útra kelni, minden harmadik ember (34%) az anyagi lehetőségek hiányát nevezte meg a fő visszatartó okként. Ez az arány a kutatásban részt vevő országok közül a britek körében volt a legmagasabb (46%). Az otthonmaradás mellett döntők 24 százaléka szerint az utazás túl drágává vált.
Nyaralás, akár lemondások árán
Bár sok európait nyomasztanak az anyagi nehézségek, a nyári vakáció továbbra is szent és sérthetetlen számukra. A megkérdezettek többsége hajlandó akár más területeken visszafogni a kiadásait azért, hogy megengedhesse magának a nyaralást: 60 százalékuk a szabadidős kiadásait tervezi csökkenteni (mint az étterembe járás, kulturális programok, fitneszbérlet vásárlása), 56 százalék pedig akár olyan nagyobb kiadásait is hajlandó emiatt elhalasztani, mint az autóvásárlás vagy a lakásfelújítás.
A nyaralás drágulásával tisztában vannak a megkérdezettek: a felmérésben részt vevők idén nyáron a korábbiakhoz képest legalább annyit, vagy még többet terveznek költeni. A régióban az általános nyári utazási költés háztartásonként átlagosan 2217 euróra fog emelkedni, ami 12 százalékos növekedést mutat a 2024-ben mért, 1982 eurós kiadáshoz képest. Míg a németek, a spanyolok és a hollandok nem tervezik nagyon megnövelni a nyaraláson elköltött összeget, a britek és a svájciak már jelentősebb összegekkel számolnak (előbbiek átlagosan 425, utóbbiak 645 euróval terveznek többet költeni, mint tavaly).
Az éghajlatváltozás és a geopolitika diktál a tervezéskor
Az utazások megtervezésekor továbbra is a pénzügyi kérdések jelentik a legmeghatározóbb szempontot, ám a kutatásból kiderül, hogy a geopolitikai és a környezeti tényezők is egyre inkább befolyásolják az utazni vágyók döntését. A globális geopolitikai helyzet az utazók 47 százaléka számára ad okot az aggodalomra. Az utazók közel fele (43%) megváltoztatná úti célját szigorúbb határellenőrzések bevezetése esetén, míg 45 százalék a nyaralás biztonságát fenyegető különböző kockázatok miatt aggódik, mint a bűnözés, a terrorizmus vagy a helyi zavargások.
Az utazók több mint fele (53%) tart az olyan szélsőséges időjárási viszonyoktól, mint a hőhullámok, az áradások vagy az erdőtüzek. Emellett 60 százalék nyilatkozta, hogy úti célja kiválasztásakor figyelembe veszi a környezeti kockázatokat is.
Élménygazdag és fenntartható nyaralások felé mozdulunk el
Az európai utazók körében jelentős hangsúlyt kapnak az autentikus, élménygazdag vakációk, ezt az európaiak 74 százaléka tartja fontosnak. Ezzel párhuzamosan viszont az látszik, hogy egyre nagyobb a zsúfoltság miatti aggodalom: azok közül, akik nem terveznek utazást június és szeptember között, 24 százalék a túlturizmust nevezte meg a halasztás okaként. A nagy tömegek elkerülésének céljából ezért sokan szándékosan kevésbé ismert, környezettudatos úti célokat keresnek. Emellett pozitív tendencia, hogy az utazók elköteleződést mutatnak az etikusabb döntések iránt is: 72 százalék fontosnak tartja, hogy a nyaralás alatt elköltött pénzzel a helyi közösségeket támogassa.
Idén a válaszadók 48 százaléka tervez belföldi utazást, 42 százalék pedig külföldre készül. Az olaszok, a spanyolok, a lengyelek és franciák inkább belföldön utaznak, míg a svájciak, az osztrákok, a britek, a németek és hollandok jelentős része külföldre készül. Az Allianz Hungária Zrt. saját ügyfelei körében végzett kutatásából kiderült,[2] a magyarok is inkább a külföldi utazások felé hajlanak: 60 százalékuk európai országba tervezi a nyaralást, míg a belföldön való utazást 56 százalékuk választja. Annak ellenére, hogy a magyarok utazási kedve megközelíti az európai átlagot (71 százalék biztosan tervez idén utazást), 10-ből 1 ember egyáltalán nem tervez vakációt, még belföldön sem.
Utasbiztosítások mint a békés nyaralás támogatói
Az utasbiztosítást kötők többsége (86%) úgy érzi, hogy a biztosítás nyugalmat és biztonságérzetet ad számára, hiszen tudják, hogy utazásuk alatt védve vannak a külföldön felmerülő kockázatokkal szemben. A felmérés alapján az európai utazók körében egyre népszerűbb az utasbiztosítás: 62 százalék már megkötötte, vagy tervez ilyen biztosítást kötni idei nyaralására.
„Az európai adatokhoz hasonlóan hazai viszonylatban is magas a biztosításkötési kedv: a legtöbb magyar köt utasbiztosítást” – mondja el Bencsik Tamás, az Allianz Hungária Zrt. Személybiztosítások igazgatóságának vezetője. Hozzáteszi, hogy a hazai felmérés alapján a magyarok főként váratlan események, például baleset vagy váratlan betegség miatti sürgős orvosi ellátás érdekében kötnek biztosítást, de minden második válaszadó figyel a poggyász védelmére is.
A biztosítónál azt látják, hogy az ügyfelek egyre tudatosabbak a biztosításkötésben, és egyre inkább figyelembe veszik a szolgáltatások körét. A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy érdemes mindig utánanézni, hogy milyen szolgáltatásokat tartalmaz a biztosítás, és az igényeinknek megfelelő csomagot választani, hiszen egy nagyobb fokú védelmet nyújtó biztosítási csomag számos szolgáltatást tartalmaz, például akár limit nélkül magában foglalja a felmerülő sürgősségi ellátás és a hazaszállítás költségének átvállalását és megszervezését egy külföldön bekövetkezett balesetnél vagy egy nem várt betegségnél, ami valódi, hathatós segítséget jelenthet a bajban.
Az Allianz felmérése angol nyelven itt érhető el: International Vacation Confidence Index - Summer 2025