A gyorsjelentésekre és a vámháborús fejleményekre figyeltek a befektetők

Ezek fényében kedden kedvezőtlen hangulatban folyt a kereskedés, a páneurópai Stoxx600 0,4%-kal került lejjebb, míg a DAX 1,1%-ot esett. A francia CAC 40 0,7%-os esésben zárta a napot, míg az FTSE 100 csekély mértékben tudott csak feljebb kapaszkodni.
Kedden az illat- és ízanyagokkal foglalkozó svájci Givaudan, és a Dulux festéket gyártó holland Akzo Nobel is kedvezőtlen jelentést tett közzé, hozzájárulva a STOXX600 vegyipari szektorindexének 1%-ot meghaladó eséséhez. Miután az amerikai NXP Semiconductor gyenge második negyedéves eredményről számolt be, az európai félvezetőgyártók is gyengélkedtek.
Az Infineon 3,5%-ot, az ASML 2%-ot veszített értékéből. A Lindt svájci csokoládégyártó árfolyama 7,1%-ot esett, miután az üzemi eredménye elmaradt a várakozásoktól. 5,4%-os emelkedéssel a nap nyertesei között volt a brit Compass Group, amely megállapodott a prémium étkeztetési szolgáltató, a Vermaat Groep felvásárlásáról. Miután az Egyesült Királyság jóváhagyta a kelet-angliai Sizewell C atomerőmű megépítését, 4,4%-ot emelkedett a projektben 15%-os részesedéssel bíró Centrica árfolyama.
Több európai gyógyszergyártó után az AstraZeneca is jelentős amerikai beruházásokat jelentett be az esetleges gyógyszeripari vámok hatásának mérséklésére: 2030-ig 50 milliárd dollár értékben terveznek beruházni az USA-ban.
Követve a nyugat-európai indexek irányát, a KKE-régiós tőzsdék is 0,7-1%-kal kerültek lejjebb.
A Reuters információi szerint a szegedi BYD gyár a vártnál később, csak 2026-ban kezdi meg a tömeggyártást, és az első két évben a kezdeti 150 ezer darabos kapacitás alatt fog üzemelni. Ezzel szemben viszont gyorsabb lehet a törökországi BYD üzem termelésének felfutása.
A Magyar Nemzeti Bank továbbra is az óvatos és türelmes monetáris politika szükségességét hangsúlyozva 6,5%-on szinten tartotta irányadó kamatát. Hétfő este a magyar kormány közzétette az Otthon Start Program jogszabálytervezetét.
(Forrás: OTP Ébresztő)