A Low-code / No-code módszertan lehet az építőipari cégek szent grálja

Nehéz évnek bizonyult 2023 a hazai építőipari vállalkozásoknak, és ha lehet hinni az előrejelzéseknek, a jövő év még több kihívást tartogat számukra. A kiszámíthatatlan gazdasági környezetben a cégek talpon maradása nagyban függ az árazástól, amit a jövőben valószínűleg lejjebb kell majd vinniük. Ez azonban nagy kockázat egy olyan iparágban, ahol a projekt alapú működés és az elégtelen támogató rendszerek miatt nagyon nehezen kalkulálhatóak a pontos költségek és ennek egyik legfontosabb összetevője a ráfordítandó munkaerő. Pedig ez egy egyszerű és gyors informatikai megoldással könnyen orvosolható. A Low-code / No-code programozás képes követhetővé és átláthatóvá tenni az összetett építőipari projektek pénzügyeit és időgazdálkodását, aminek az eredménye kevesebb stressz és nagyobb haszonkulcs lehet.

A Low-code / No-code módszertan lehet az építőipari cégek szent grálja

“Amíg a legtöbb iparágban nagyon kicentizett bevételek és költségek vannak, az építőiparban általában magasak az árak és dinamikusabban változik a büdzsé. Azt látjuk, hogy ennek tipikus okai, hogy a kis- és közepes méretű építőipari cégek többsége nem látja át teljesen a tényleges munkaráfordítást, így általában az indokoltnál nagyobb árrést alkalmazva dolgoznak. És ennek az eredménye, hogy vagy nagyon nagy lesz a nyereség, vagy veszteséges lesz, mivel egy nagyobb projekt esetében a hatékonyság nélküli működés elviszi a haszon nagy részét. Pedig ez ma már könnyedén kiküszöbölhető lenne ez a dilemma az egyszerű és költséghatékony informatikai megoldásokkal.” - fejtette ki Juhász Viktor, az iSolutions üzleti informatikai szolgáltató ügyvezetője.

Low-code / No-code programozás a gyakorlatban

Nem olyan rég került be a köztudatba a Low-code / No-code módszertan, aminek lényege, hogy nincs szükség bonyolult programok megírására az összetett problémák megoldására. A szoftverek egyszerűen és gyorsan összerakhatóak előre megírt elemekből - akár a Lego kockák - és a vállalkozások igényei mentén rugalmasan fejleszthetők. Az új programozási módszer segítségével tehát kódírás nélkül, vagy minimális kódolással fejleszthetőek testreszabott szoftverek a cégek számára.

Okostáblák az okos működéshez

Az egyik legnagyobb kihívás az építőiparban, hogy projekt alapon kell rögzíteni munkaidőt, költségeket és egyszerre sok projekt fut párhuzamosan, tipikusan több külső beszállítóval, partnerrel. Jelenleg nem igazán létezik olyan vállalatirányítási szoftver a piacon, ami az ilyen jellegű működést hatékonyan össze tudná fogni. Vannak ugyan feladatkezelő rendszerek, de azok se képesek megoldani a projektek műszaki oldalát vagy pénzügyi kezelését.

Ezt felismerve az építőiparban működő cégek a legtöbb esetben Excel táblázatokban élnek. Ezzel az a legnagyobb baj, hogy a vele járó adminisztráció rengeteg időt és energiát felemészt, ráadásul nem hatékony és számos hibalehetőséget rejt magában. Az Excel táblák egyik legnagyobb hátránya, hogy rendkívül bonyolult bennük az együttműködés, így a legtöbb esetben nem láthatóak a valós idejű adatok. Ezt hidalják át a Low-code / No-code módszerrel “kiokosított” Google Sheet-ek, amik leegyszerűsítik a táblázatok kezelését, emellett lehetővé teszik a helytől és eszköztől független együttműködést. Ennek köszönhetően valós időben is követhetővé és átláthatóvá válnak a projektek.

“Az Excel táblázatok használata egy elterjedt gyakorlat az építőiparban, de olyat is gyakran tapasztalok, hogy ezek a cégek még 2023-ban is papíron, vagy ami még rosszabb, fejben tartják számon a projektekkel kapcsolatos ügyeket. Egy ilyen vállalkozás addig tud nőni, amíg a felelősök fejben tudják tartani a dolgokat, különben könnyen megborul a pénzügyi egyensúly, ami akár a cég fennmaradását is veszélyeztetheti. Hiszen, ha nem számláznak, elfelejtenek határidőket, vagy elmaradnak az alvállalkozóik, akár bukhatják is a projektet. Én azt látom, hogy a felokosított Google táblázatok hatékony és hiánypótló megoldást jelentenek a piacon” - magyarázta Juhász Viktor a Low-code / No-code megoldások szakértője.

Pénzt dobnak ki az ablakon a cégek a nem hatékony működéssel

Egy építőipari projekt esetében a nem hatékony működés egy komoly költségnövelő tényező, ami végül a hasznot emészti fel. Ezzel szemben, ha átláthatóan kezeli az ügyeit a cég és képes eredményesen működni, azzal milliókat nyerhet egy-egy projekten. Míg eddig az Excel táblák a feladatok 20%-át voltak képesek megoldani, a Smart Google Sheet-ek 80%-ot oldanak meg mindössze 20%-ával a korábbi erőbefektetésnek.

Íme néhány praktikus Smart tábla funkció

1. Cash flow figyelés: A projektek alatti pénzmozgást a legtöbb építőiparban dolgozó KKV nem vezeti megfelelően. Sok cég különböző táblázatokban igyekszik követni a pénzügyeket, de a nem rendeltetésszerű kezelésből adódóan sokszor kerülnek bizonytalan pénzügyi helyzetbe. Ebből adódóan nem ritka eset, hogy nem tudnak időben fizetni a munkatársaknak, vagy alvállalkozóknak. Ezt a problémát oldják meg a Low-code / No-code módszerrel programozott cash-flow táblák, amik a kimenő és bejövő számlák mellett képesek megmutatni a jövőbeni árbevételeket is.

2. Pontos a határidő menedzsment: Egy építő vállalkozás általában nemcsak egy projektet futtat, hanem több munkán dolgozik egy időben, amit projektportfóliónak nevezünk. Ezt azonban egy külön erre tervezett rendszer nélkül nagyon nehéz egyben látni és kezelni. Az okos Google Sheet segít abban, hogy a cégek lássák, mikor és mivel kell haladniuk és hol vannak a projektek mérföldkövei. A határidők hatékony kezelése különösen hasznos a kötbéres szerződések esetében, de alapvetően minden projektben fontos, hiszen nagyban hozzájárul az ügyfelek elégedettségéhez.

3. A munkaerő kezelése: Egy projekt indulásánál még nagyon nehéz megmondani, hogy mennyi emberre és mennyi munkaórára lesz szükség a teljesítéshez. Amennyiben a smart táblázatban valós időben vezetik, hogy hol, ki és mennyit dolgozik, úgy hatékonyabban lehet a munkaerővel gazdálkodni. Így, ha egy projekt leáll, könnyen átcsoportosítható a munkaerő, amivel maximalizálható az állomány kihasználása és elkerülhetőek a felesleges kiadások.

“Mi közel öt éve foglalkozunk a Low-code / No-code programozással és azt látjuk, hogy évről-évre egyre több cég lesz, aki nyitott ezekre a megoldásokra. Többen jönnek az építőiparból, de a szolgáltató iparágból is akadnak bőven cégek, akiknek megoldottuk már így a problémáját. Ezekben a szoftverekben az a jó, hogy pár nap alatt leprogramozhatóak és folyamatosan bővíthetők, így a céggel együtt tudnak fejlődni.” - árulta el Juhász Viktor az üzleti informatikai megoldásokat szolgáltató iSolutions Kft. ügyvezetője.

Budapesten 148-250 ezer forint között mozognak a legkedvezőbb bérleti díjak

A fővárosban 148-250 ezer forint között mozognak a legkedvezőbb havi bérleti díjak, amelyek például a IX., a XI., és a XVII. kerületben találhatóak, a vidéki egyetemvárosok piacán pedig 90 és 195 ezer forint között érhetőek el a legolcsóbb albérletek - közölte saját adatai alapján az ingatlan.com szerdán az MTI-vel.
2024. 07. 27. 02:00
Megosztás:

Minimálbér 2025 - 12%-os emelés után mennyi lesz a minimálbér?

2025 lehet az a fordulópont, ahol a minimálbér átlépheti a 300 ezer forintos lélektani határt.
2024. 07. 27. 01:00
Megosztás:

A legjobb mém érmék, amelyeket mindenképp nézz meg augusztusban

A nap még mindig éget, a mém érmék pedig még mindig dübörögnek. Ahogy közeledik a nyár utolsó hónapja, úgy nő egyre inkább egy esetleges bika futam esélye. A kripto térben mindig találni felkapott tokeneket, a mém érmék pedig különösen jól teljesítenek idén. Hoztunk is négy olyan mém érme előértékesítést, amelyek nagyot mehetnek a közelgő tőzsdei listázás után.
2024. 07. 27. 00:01
Megosztás:

Shiba Inu (SHIB) és Dogwifhat (WIF) lemarad a mémérme versenyben; a Minotaurus ($MTAUR) előértékesítése felpörög

A Shiba Inu (SHIB) és a Dogwifhat (WIF) lemarad a mémérme versenyben ezen a héten. A tokenek forgalomból való kivonása és a legutóbbi eredmények ellenére a Shiba Inu (SHIB) értéke 10%-kal csökkent. A Dogwifhat (WIF) is küzd; át kell törnie az ellenállási szinteket, hogy megállítsa a zuhanást.
2024. 07. 26. 23:20
Megosztás:

A Harro Höfliger GmbH felvásárolta a Manz AG debreceni leányvállalatát

A főként gyógyszeripari és orvostechnológiai gépeket gyártó dél-németországi Harro Höfliger vállalat nyolcmillió euróért megvásárolta a Manz AG magyarországi leányvállalatát, a debreceni Manz Hungary Kft.-t; erről szerdán Debrecenben írták alá a megállapodást a két német cég vezetői.
2024. 07. 26. 22:00
Megosztás:

Több mint ötven fürdőben lesz Strandok éjszakája szombaton

A Magyar Fürdőszövetség kezdeményezésére az idén is megrendezik július 27-én a Strandok éjszakáját, az országos rendezvényhez már 60 fürdő csatlakozott az ország minden részéből.
2024. 07. 26. 21:00
Megosztás:

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.
2024. 07. 26. 20:00
Megosztás:

Emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 428,81 pontos, 0,59 százalékos emelkedéssel 73 174,10 ponton zárt pénteken.
2024. 07. 26. 18:10
Megosztás:

Csökkent az LVMH nyeresége és bevétele az idei első fél évben

A világ legnagyobb luxuscikk-gyártójának számító LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA nyeresége 14 százalékkal, a bevétele pedig 1 százalékkal csökkent az idei első fél évben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
2024. 07. 26. 17:00
Megosztás:

Az építőipar megújulásához kell az egyetemek és a szakma fokozottabb együttműködése

Az építőipar megújulásához az ágazat számára mérnökképzést végző egyetemi karok, a kormányzat és az építőipari vállalkozások szorosabb együttműködése is szükséges. Az ÉVOSZ nyolc hazai egyetemmel készít elő koordinált együttműködést az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) támogatásával. Az egyetemek nyitottak az oktatott tananyagok fejlesztésére és a gyakorlati képzés közös megszervezésére - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerdán az MTI-vel.
2024. 07. 26. 16:00
Megosztás:

A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipari átállás a növekedés három fő pillére

A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipar átállása a három fő pillére Magyarország hosszútávú gazdasági növekedésének, amelyek mind a kormány azon vállalásából fakadnak, hogy hazánk 2050-re karbonsemlegessé váljon - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Bukarestben.
2024. 07. 26. 15:00
Megosztás:

Májusban több mint tíz százalékkal nőttek a reálbérek

A célzott és hatékony kormányzati lépések hatására az infláció töretlenül alacsony, ennek eredményeként 2023. szeptembere óta, tehát már 9 hónapja folyamatosan nőnek a reálbérek, májusban 10,4 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje - állapította meg Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán a legfrissebb kereseti adatokat értékelve.
2024. 07. 26. 14:00
Megosztás:

Javult a GfK augusztusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe

Az elemzők által vártnál erőteljesebben javult a nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet augusztusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe.
2024. 07. 26. 13:00
Megosztás:

Nőtt a bruttó átlagkereset idén májusban az egy évvel korábbihoz képest

Idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 07. 26. 12:00
Megosztás:

Nagyon durva átverés terjed, száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók

Már több százszor igényeltek gyanútlan banki ügyfelek nevében személyi kölcsönt kiberbűnözők Magyarországon. A pénzintézetek a kísérletek egy részét időben észlelték, de száznál is több ügyfélnek nemcsak a számláját nullázták le a csalók, hanem még átlagosan négymillió forintos adósságba is belevitték őket - írja a Bank360.hu.
2024. 07. 26. 11:00
Megosztás:

Bitcoin ETF jelentése: Mi az a Bitcoin ETF?

A kriptovaluták világában a Bitcoin (BTC) az egyik legismertebb és legfontosabb digitális eszköz. Azonban sokan még mindig nem értik teljesen, hogy mi az a Bitcoin, és még kevésbé, hogy mi az a Bitcoin ETF. Ennek a cikknek a célja, hogy érthetően bemutassa a Bitcoin és a Bitcoin ETF fogalmát, azok működését, valamint a piacon lévő legnagyobb Bitcoin ETF-eket.
2024. 07. 26. 10:30
Megosztás:

Vegyesen nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken. A londoni FTSE100 index 0,47 százalékkal erősödött, a frankfurti DAX-30 index 0,34 százalékkal gyengült, a párizsi CAC-40 index pedig 0,19 százalékkal emelkedett a kereskedés kezdetén.
2024. 07. 26. 10:00
Megosztás:

Iránykereséssel nyithat a tőzsde

Iránykereséssel nyithat pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint.
2024. 07. 26. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2024. 07. 26. 08:00
Megosztás:

Romániában indít digitális szolgáltatást a Gránit Bank

Elsőként a román piacra lép be a Gránit Bank, amely várhatóan még a harmadik negyedévétől első magyarországi bankként nyújt majd határon átnyúló, úgynevezett cross border szolgáltatást. A román piacra kifejlesztett, háromnyelvű applikáción keresztül szelfivel nyithatnak majd az ügyfelek lej- és devizaszámlát és válthatnak kedvező árfolyamon devizát - jelentette be az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében a pénzintézet.
2024. 07. 26. 07:00
Megosztás: