A magyar cégek már készülnek az Európai Unió soros elnökségére
Az eseménysorozat apropója az, hogy 2024. júliustól decemberig Magyarország lesz az Európai Unió Tanácsának soron következő elnöke. Ez a pozíció nem csak kormányzati szempontból, hanem a magyar gazdaság számára is rendkívül fontos lehetőség, hogy gazdasági és üzleti világ szereplőit is aktívabban bevonja az Európai Unió körforgásába.
Az Európai Unió Tanácsa az EU döntéshozatali folyamatában az egyik legfontosabb szereplő, és Magyarország jövő nyártól kiemelt szerephez jut a soros elnöki tisztség betöltésével, hozzájárulva a tagállamok közötti kompromisszum kereséséhez.
Az eseménysorozat célja a hazai üzleti szereplők felkészítése a magyar elnökség időszakára, valamint az uniós szintű tartós magyar üzleti jelenlét intézményesítése az elnökség utáni időszakban. A workshopok során a résztvevő cégek korábbi elnökségben részt vevő, EU-s ügyekben jártas tisztségviselők és szakértők segítségével áttekinthetik a magyar kormányzat szerepét, az EU döntéshozatali folyamatait, valamint a korábbi soros elnökség tapasztalatait. Emellett rávilágítanak azokra a lehetőségekre, ahol a magyar vállalatok profitálhatnak a kiemelt tagállami szerepkörből.
Az eseménysorozat részeként felvetett kérdésre, hogy hogyan érvényesíthetik a magyar vállalatok érdekeiket az uniós döntéshozatali mechanizmusban, a szakértők azt javasolják, hogy a vállalatoknak megfelelő szakági kapcsolati hálóval kell rendelkezniük uniós szinten. Fontos részt venniük szakmai platformokon, kooperálniuk nemzetközi partnerekkel, és csatlakozniuk iparági ernyőszervezetekhez az intézményi döntéshozókhoz való könnyebb hozzáférés érdekében.
A magyar kormánynak szintén érdeke a vállalatok felkészítése az uniós elnökségi időszakra, mivel ez segíti a nemzetgazdasági szempontból jelentős piaci szereplők bevonódását a soros elnökség ellátása idején.
Az eseményen Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára elmondta: „Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége a gazdasági élet szereplőinek is lehetőség, amelyhez olyan aktív vállalati szféra kell, amely együttműködik a politikával. „
Gelényi Csaba, az EuroAtlantic Zrt. senior tanácsadója, Magyarország korábbi nagykövete arra hívta fel a figyelmet: „A nemzetközi kapcsolatok építése, az ernyőszervezetekhez történő csatlakozás a magyar vállalatok versenyképesség növelő tényezőjeként aposztrofálhatók. A rendezvénysorozat célja, hogy a vállalatok kezébe gyakorlatban hasznosítható tudást adjon.”
Dr. Vajda Viktor, a Neumann János Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető-helyettese köszöntőjében emlékeztetett, hogy az Európai Unió társjogalkotó intézményének elnöki pozíciójának betöltése már a 2011. évi féléves időszakban is fajsúlyos eredményeket hozott. Az európai szintű ügyek Magyarország általi jövő évi koordinációja további lehetőségeket hordoz magában.
Kovács Tamás Iván, Magyarország brüsszeli nagykövete előadásában hangsúlyozta, hogy az „Európai Unió mi vagyunk”, a tagállami, valamint hazai vállalatok érdekeinek megjelenítése kiemelt jelentőséggel bír. A hazai vállalatok beruházásösztönzésének és exporttevékenységének előmozdítása a nagykövetség(ek) egyik olyan célkitűzése, amelyhez az elnökségi trió államapparátusainak együttműködése szintén hozzájárulhat.
Bodnár Vivien, a 4iG elnöki kabinet közkapcsolatokért és nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője aláhúzta, hogy az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége egy olyan lehetőség a vállalati szféra szereplőinek, amelyre 13 és fél évente kerül sor. A magyar érdekek artikulálásában egy csapat vagyunk, amely mellett „mindannyian diplomatái vagyunk a saját vállalatainknak” is.
Wimmer István, az a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének főtitkára hangsúlyozta, hogy a vállalatok brüsszeli jelenléte, a szereplők nemzetközi érdekképviseleti szervezetekhez történő csatlakozása a versenyképesség növelő tényezőként jelenhet meg.