A magyarok több mint felének nem változott a jövedelme a járvány ellenére

A magyar lakosság 61 százaléka nem érzékelt a járvány kiváltotta érdemi változást a jövedelmi helyzetében; a megkérdezettek mintegy harmada számolt be jövedelemcsökkenésről - tájékoztatta az MTI-t hétfőn a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) legújabb kutatásáról, amelyet a Global Entrepreneurship Monitor (GEM) magyar partnereként végzett.

A magyarok több mint felének nem változott a jövedelme a járvány ellenére

Kiemelték: a vállalkozók valamivel több mint harmada (38 százalék) számolt be arról, hogy csökkent a jövedelme, 53 százaléknak nem változott érdemben, 10 százaléknak pedig nőtt.
    
A mezőgazdaságban és az építőiparban a járvány hatása kevésbé volt érezhető, ezzel szemben szinte a teljes turizmus és vendéglátás, az egyéb lakossági szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások több mint fele és a kereskedelmi cégek csaknem fele részben vagy teljesen leállt - mutattak rá.
    
A BGE kutatásának eredményei alapján a vállalkozók 19 százaléka látott új üzleti lehetőséget a járványban. Ez minden környező ország és a felmérésben részt vevő 18 európai uniós tagállam eredményénél alacsonyabb arány.
    
A több éve működő magyar vállalkozások közül azok látnak inkább üzleti lehetőséget a koronavírus okozta helyzetben, amelyek egyébként is innovatívabban működnek.
    
Csákné Filep Judit, a BGE Budapest LAB tudományos vezetője, a magyar GEM kutatói csapat vezetője a közlemény szerint elmondta, hogy a magyarok vállalkozási hajlandósága nem kiemelkedő; a vállalkozni vágyók nehezen látják meg a kínálkozó üzleti lehetőségeket. Gyakran bizonytalanok, vagy épp a bukástól való félelem tántorítja el őket a lehetőségek tettekre váltásától - tette hozzá.
    
A kutatás szerint a vállalkozások mindössze 14 százaléka mondta azt, hogy a járványra reagálva változtatott a digitális technológiák használatán a terméke vagy szolgáltatása értékesítése érdekében; továbbra is magas, 41 százalék azok aránya, akik úgy gondolják, vállalkozásuk elboldogul digitális technológiák nélkül.
    
A GEM adatfelvétele az emberek vállalkozási hajlandóságáról 1999 óta minden évben a világ számos országában zajlik; a hazai kutatást a BGE Budapest LAB vezeti. A legutóbbi adatfelvétel idén május 4. és június 11. között zajlott.

Nagy Márton: jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása

Jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása, őszre várhatóan minden tervezett forrás a gazdaságba kerül - mondta a nemzetgazdasági miniszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
2025. 04. 28. 15:00
Megosztás:

Ezekre a kiberbiztonsági szempontokra kell figyelniük a vállalatoknak 2025-ben a KPMG szerint

Sürgős intézkedésekre van szükség a kiberbiztonság terén a digitális környezet rohamos fejlődése miatt. A mindent átszövő digitális kapcsolatok és az olyan gyorsan megjelenő technológiák, mint a mesterséges intelligencia, szakmai és magánéletünk szinte minden aspektusát újra definiálják. Így a kiberbiztonság nem csupán üzleti szempontból aggasztó, hanem a társadalom minden területét érintő, egyetemes kérdéssé vált.
2025. 04. 28. 14:30
Megosztás:

A magyar HR szolgáltatók továbbra is a Fülöp-szigeteken toboroznak

A külföldi munkavállalók magyarországi foglalkoztatására vonatkozó rendeletén karácsonykor módosított a kormány. „A munkaerő-kölcsönző cégek körében, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VOSZ) közösen végzett kutatásunk alapján a minősített munkaerő-kölcsönző cégek mintegy fele érzi úgy, hogy a törvénymódosítás elbizonytalanította a munkáltatókat. Egyelőre a munkaerő-kölcsönző cégek többsége is úgy véli, hogy nehezebb a munkaerő-tervezés a jelenlegi szabályozási környezetben” – közölte Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője, illetve a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekciójának elnöke.
2025. 04. 28. 14:00
Megosztás:

EXIM: átlépte a befogadott kérelmek összege a 100 milliárd forintot a Demján Sándor Programban

Az EXIM Magyarország Demján Sándor Programban meghirdetett konstrukcióit az elindulásuk óta kiemelt érdeklődés övezi a vállalkozások részéről. Alig több mint három és fél hónap után a befogadott kérelmek mértéke átlépte a 100 milliárd forintot. Az eltelt időszakban közel 200 vállalkozás jelentkezett az új finanszírozási konstrukciók valamelyikére.
2025. 04. 28. 13:32
Megosztás:

A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgáival kezdődik jövő hétfőn az érettségi

A magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődik a 2024/2025-ös tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka május 5-én - közölte az Oktatási Hivatal hétfőn az MTI-vel.
2025. 04. 28. 13:00
Megosztás:

Negyedével növelte bevételét és közel duplájára bővítette nyereségét 2024-ben a ViVeTech Nyrt., amely idén először osztalékot is fizet

24 százalékos növekedéssel, közel 1,4 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2024-es évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2023-ban elért mintegy 1,1 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a tavalyi évben 95 százalékkal, 128,8 millió forintra bővült a 2023. évi 66,2 millió forintos szintről - derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből. A Társaság májusi közgyűlése az Igazgatóság osztalékfizetési javaslatáról is dönt majd.
2025. 04. 28. 12:30
Megosztás:

Jó hírek a Richter részvényeseknek

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki, amelyben a Richter Junod® és a Yaxwer® bioszimiláris denosumab termékeinek európai forgalomba hozatali engedélyezését javasolja, az Amgen Prolia® és Xgeva® referenciagyógyszereinek valamennyi indikációjára vonatkozóan.
2025. 04. 28. 12:00
Megosztás:

Akár egymillió új munkahelyet hozhat a blokklánc-technológia 2030-ig

Versenyre kelhet az AI-val a blokklánc az álláspiacokon a következő évtizedben.
2025. 04. 28. 11:30
Megosztás:

Bitcoin kriptovaluta – A világ új pénzügyi alapköve? 200 billió dolláros piacra készülnek a nagyvállalatok

A globális pénzügyi rendszer átalakulásának küszöbén állunk – legalábbis Adam Back, a Blockstream vezérigazgatója szerint. A bitcoin-tartalékot felhalmozó vállalatok olyan lehetőségre készülnek, amely örökre átírhatja a világ valutapiacait. A hiperbikoinizáció folyamata egyre gyorsul, és nemcsak cégek, de kormányok is felismerték a Bitcoinban rejlő potenciált. Vajon tényleg elérhetjük a 200 billió dolláros Bitcoin-piacot?
2025. 04. 28. 11:00
Megosztás:

A kínai kormány gazdaságélénkítő intézkedéscsomagot jelentett be

A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására - közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
2025. 04. 28. 10:30
Megosztás:

A magyar online játék piac fejlődése: szabályozási változások és piaci trendek 2024-ben

Magyarország szerencsejáték-piaca jelentős átalakuláson megy keresztül, különösen az online szegmensben, ahol a szabályozási környezet és a technológiai fejlődés egyaránt befolyásolja a szektor növekedését. A magyar állami felügyeleti hatóság egyre szigorúbb intézkedéseket hoz a nem engedélyezett szolgáltatók ellen, miközben a piac mérete folyamatosan bővül, várhatóan elérve az 563,20 millió dollárt 2024-re.
2025. 04. 28. 10:29
Megosztás:

Mobiltokok és irattartótokok ftalát-tartalmát ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság

A magyar fogyasztók egészségének védelmét szem előtt tartva a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzi a lágyított műanyag termékek ftaláttartalmát.
2025. 04. 28. 10:00
Megosztás:

A kriptoszabályozás az USA-ban olyan, mint a "padlón folyó láva"– figyelmeztet az SEC biztosa

Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) egyik legismertebb kriptobarát biztosa, Hester Peirce, éles kritikával illette az Egyesült Államok jelenlegi kriptovaluta piaci szabályozási környezetét.
2025. 04. 28. 09:30
Megosztás:

A Trump-adminisztráció bejelentései mozgatták a kötvénypiacokat, erősödött a dollár

A múlt héten is Donald Trump vámháborúja és a Fed függetlensége elleni rohama mozgatta a piacokat, a heti makrogazdasági adatok – az amerikai és az európai szolgáltatószektorban elhatalmasodó pesszimizmus miatt a vártnál gyorsabban romló beszerzésimenedzser-indexek - ezúttal sem sok vizet zavartak.
2025. 04. 28. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek a legfontosabb Wall Street-i indexek pénteken és a hét egészét tekintve is

Az S&P500 és a NASDAQ a technológiai szektor jó teljesítményének köszönhetően menetelt felfelé, míg a Dow a véghajrában tudott csak pluszba kapaszkodni.
2025. 04. 28. 08:30
Megosztás:

Pénteken és a hét egészét tekintve is emelkedtek a mértékadó európai indexek, új csúcson a BUX

Emelkedtek a mértékadó európai indexek a rövid hét utolsó kereskedési napján, a páneurópai Stoxx600 (+0,4%) szektorindexei vegyesen zártak.
2025. 04. 28. 08:00
Megosztás:

Az amerikai külügyminiszter szerint a béke közelebb van, mint korábban bármikor

Az ukrajnai béke közelebb van, mint korábban bármikor, de még nem érkezett el - hangoztatta Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap.
2025. 04. 28. 07:30
Megosztás:

Lengyel elnökválasztás - Andrzej Duda: veszélyben van a májusi elnökválasztás törvényessége

A kormánykoalíció "cselfogásai" miatt veszélyben van a májusi lengyelországi elnökválasztás törvényessége - jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök vasárnap Lódz városában, ahol részt vett Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelölt nagygyűlésén.
2025. 04. 28. 07:00
Megosztás:

Egyre népszerűbb a részletfizetés és az egészségpénztári vásárlás

A Széchenyi Pihenőkártya mindennapok része: a SZÉP kártya tulajdonos magyarok kétharmada havi több alkalommal is használja - derült ki a Pepita.hu friss felméréséből. Felhasználói népszerűsége mellett a gazdaság hajtóereje is, hiszen többletfogyasztást generál: háromból ketten többet költenek vele, mint nélküle tennék. Bár szűkebb felhasználói körrel, az egészségpénztár is kedvelt juttatás, elsősorban gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre fordítják. A kutatásból az is kiderült, hogy a vásárlók egyre nyitottabbak a részletfizetésre: minden ötödik válaszadó fontolgatja, hogy online áruhitel segítségével vásárol nagyobb értékű terméket.
2025. 04. 28. 05:00
Megosztás:

Állásfoglalás: az EVDSZ elítéli a megfélemlítő munkáltatói gyakorlatokat

Az EVDSZ tiltakozik az ellen, hogy egyes munkáltatók a munkavállalókkal kapcsolatos vélt vagy valós problémáikat nem a szociális párbeszéd gyakorlásával, hanem megfélemlítéssel, a választott szakszervezeti tisztségviselők elleni munkáltatói intézkedésekkel, a munkaviszonyuk megszüntetésével kívánják megoldani!
2025. 04. 28. 04:00
Megosztás: