A mai gazdasági adatok is elszomorítóak
A fogyasztók egyre nehezebben tudják kifizetni a megugró árak mellett a megélhetési költségeket. Ebben a megugró energiaárak elsődleges szerepet játszanak, de komoly tovagyűrűző hatása is van a dolognak. A vasutasok már szinte állandóan sztrájkolnak, miközben mától a metró munkások is sztrájkba léptek. Hát ez sem éppen a fogyasztói bizalmat építő fejlemény.
Németország
A németeknél a Bloomberg adatai szerint gyakorlatilag új történelmi csúcsra szaladt az ipari termelői árindex. Németországban 1977-től a múlt év közepéig soha nem növekedtek 10 százaléknál nagyobb mértékben a termelői árak. Azóta viszont megállás nélkül egyre magasabb értékeket üt az index, gyakorlatilag párhuzamosan az energia, azon belül is a földgáz árak emelkedésével.
A ma reggeli adat júliusra már 37,2 százalékot mutat év per év alapon. Ugyanakkor jönnek jó hírek is. Egyesek a minap már látták az egyik LNG terminált hordozó hajót Hamburg kikötőjében. Ez, meg egy másik az év végéig áll üzembe, hogy az „olcsó” amerikai, na meg közel-keleti gázt, mintegy 12,5 milliárd köbméter per év mértékben beszállíthassa a kontinensre.
A másik jó hír, hogy a meginduló esőzések hatására helyreállhat a Rajnán a szállítás, ami viszont visszaesést hozhat a földgáz árában is. Sőt az időjárás fordulása a mégis üzemben maradó atomerőművek (meg a többit is, mert ott is kell hűtés) termelését is segíti. S ez igaz Magyarországra is. S akkor ne feledkezzünk el a tegnapi hírről sem, hogy hárommillió hordó gázolaj szállítmány indult el az öböltérségből Európa felé.
Szóval valami megindult, s az ilyen folyamtok általában gyorsulni szoktak. Ezzel nem azt mondjuk, hogy az idei téllel kapcsolatban nyugodtak lehetünk, de úgy tűnik, hogy Európa mindent megtesz azért, hogy elkerülje a nagyobb bajt. Na de az árak emelkedésének fordulására egyelőre ezek a lágy indikációink vannak, a nagyot növekvő termelői árak pedig nyilván tovább fogják tolni felfelé az inflációt.