A papíripari szakképzést népszerűsíti a pályaválasztó fiataloknak a Vajda-Papír
Vajda Attila, Magyarország vezető higiéniai papírgyártó cégének alapító ügyvezetője elmondta, hogy 2020-ban új fejezet nyílt a vállalat életében. Az országban elsőként a Vajda-Papír kapott duális képzőhelyi akkreditációt a Papírgyártó és – feldolgozó, csomagolószer-gyártó technikus szakirányú oktatás vonatkozásában. Kiemelte, hogy immár három éves az együttműködésük a Dunaújváros Szakképzési Centrummal. „Duális partnerként az a célunk, hogy a közelben tanuló több száz, 7-8. osztályos diák közül minél többnek mutassuk be azt a szakirányú képzést, amellyel verseny- és piacképes szaktudást szerezhetnek a diákok. Ezért minden évben az iskolákhoz hasonlóan nyílt napot tartottunk, amelyen kis csoportokban vezettük végig Közép-Európa legmodernebb papírgyárában az érdeklődőket, a 7. és 8. osztályos tanulóikat, a diákok szüleit és tanárait.
Vajda Attila emlékeztetett rá, hogy több évtizedes szünet után indult újra a papírgyártás és feldolgozás nappali szakképzése Magyarországon az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Vajda-Papír együttműködésében a 2021/2022-es tanévben. A képzés újraindítását a megváltozott globális fogyasztási trendek, a műanyagok visszaszorulása, a papíripar egyre jelentősebb hozzájárulása a GDP-hez és az ágazatban foglalkoztatottak számának, valamint az ide irányuló befektetések értékének jelentős bővülése tette indokolttá.
Hangsúlyozta, hogy a Szakképzés 4.0 stratégia felértékelte a szakképzés szerepét és megújította az oktatás szerkezetét, módszertanát, mely így sokkal inkább illeszkedik a piac, a vállaltok igényeihez. Az oktatásba irányuló befektetés jó megtérülést ígér a duális képzésben részt vevő cégeknek is, hiszen a legfrissebb technológiákhoz és a vállalati igényekhez legjobban illeszkedő tudással rendelkező fiatal munkavállalókkal jelentős hatékonyság- és versenyképesség növelést érhetnek el.
Beszámolt róla, hogy a papíriparban is látványos a technológia fejlődése, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia alkalmazása folyamatosan változó, naprakész tudást igényel.
A szakképző iskola pedig piacképes tudást és valódi szakmai tapasztalatot kínál, a gyakorlati ismeretek elsajátítására helyezi a hangsúlyt azzal, hogy a tanulók vállalati környezetben, akár leendő munkáltatójuknál tanulhatnak, gyakorolhatnak. Vajda Attila úgy vélte, a több mint 700 fős dolgozói létszám is jelzi, hogy a megfelelő utánpótlásról gondoskodni jelentős feladat egy nagyobb cég érdekében. A munkakörülményeket, a karrierlehetőségeket és a képzést kell úgy kialakítanunk, hogy az vonzó legyen a tehetséges, kreatív fiataloknak – mondta és megjegyezte, hogy az új képzésben a Vajda-Papírnál gyakorlati képzést folytatók az alapbéren kívül termékcsomag- juttatást, melegétkezési hozzájárulást, munkába járási támogatást is kapnak.
Magyar András, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum főigazgatója arról beszélt, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján látványos a szakképzés presztízsének erősödése. A piaci igényekhez igazodó oktatásnak, tananyagnak köszönhetően a szakképzésben tanulók szakmájukban valóban piacképes tudással és már megfelelő gyakorlati tapasztalattal is rendelkeznek - mondta.
Megemlítette, hogy egyre több szakmában indul újra a piaci igényekhez igazodó szakképzés a régióban. A megfelelő szintű oktatás, a hatékonyan alkalmazható tudás megszerzése alapvető feltétele a helyben boldogulásnak. Azt szeretnénk, ha az itt élő fiatalok nem hagynák el régiót, szakmai tudásukkal is hozzájárulnának a térség gazdasági vonzerejének növeléséhez. Ezzel erősödhet a város, a vármegye, a régió versenyképessége, egyre több beruházás, fejlesztés érkezhet ide, és ezzel egyre nőhet az életszínvonal – sorolta, és emlékeztetett rá, hogy erős versenyben kell helytállni, hiszen a megfelelően képzett munkavállalókért globális és erős verseny folyik.
Marczona Tamás, a Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium igazgatója arról beszélt, hogy a papíripari képzésekre és a nagyüzemi képzésekre jellemző hogy a végzettséget az új szakképzési rendszerben már csak a duális partnerek bevonásával lehet megszerezni, hiszen iskolai tanműhelyben nem lehet megfelelő képzési körülményeket biztosítani. A főleg természettudományi ismeretekre épülő képzések biztosítják, hogy ezen iparágak legkorszerűbb szakmai ismereteit sajátítsák el a tanulók, hogy ezáltal a magas hozzáadott értéket teremtő hazai vegyipar szakember utánpótlásai legyenek. A direktor hangsúlyozta, hogy a rugalmas szakképzési rendszer biztos jövőt jelent és ígéretet a fiataloknak a helyben boldogulásra, így a térség megtartó erejét is növeli.
Ismertette, hogy a Vegyipar ágazat képzés érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A Vegyipar ágazathoz tartozó Papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer-gyártó technikus szakma elsajátításához a választható szakmairányok: a Papírgyártó és -feldolgozó szakmairány, és a Csomagolószer-gyártó szakmairány. A papírgyártó és -feldolgozó, csomagolószer-gyártó technikus végzettségű szakember a papíripari alapanyag-, és a kész papírgyártó- és a papírfeldolgozó ipari anyagokat és technológiákat vizsgálja és ellenőrzi. A csomagolószer-gyártó technikus, a becsomagolandó termék és a vele érintkező csomagolóanyag egymásra hatását, valamint a kész csomagolószer piacra helyezési szempontoknak megfelelő feltételeit vizsgálja. A választható szakmairányok szerteágazóak, olyan fiataloknak valók, akik képesek átlátni hosszabb termelési folyamatokat is, és szeretik a kihívásokat. A diákok számára az is vonzó, hogy a gyakorlati képzés jelentős része Európa legnagyobb és legmodernebb papírgyárában, a dunaföldvári gyárban zajlik. Ott kell elsajátítani a gyártás előkészítő műveleteit, a gépek kezelését illetve a kész termékek csomagolására és kiszerelésére vonatkozó fogásokat – összegezte az igazgató.
A papírgyártás és feldolgozás Magyarországon a rendszerváltás előtt jelentős iparág volt. A Papíripari Vállalatnak 12 papírgyára, saját kutató intézete és egy Gép és Alkatrész gyára volt. A Papíripari Vállalat kiemelt figyelmet fordított a szakképzésre, a szakmai utánpótlásra. A rendszerváltást követően a gyárakat privatizálták, sok gyár bezárt, így volt idő, amikor csak Dunaújvárosban és Diósgyőrben gyártottak papírt. A szakképzés pedig átalakult és csak OKJ képzés keretében képeztek szakember utánpótlást. A korábbi nappali iskolai képzések két évtizede megszűntek, úgyhogy nagy szükség van arra, hogy újraindítsuk a képzést - ismertette Vajda Attila.
Közép- és Kelet-Európában, a Baltikumban és Skandináviában is meghatározó piaci jelenléttel rendelkező Vajda-Papír, több mint 30 országba exportálja termékeit. A Vajda-Papír csoportszinten több mint 700 munkavállalót foglalkoztat, három magyarországi és egy norvégiai gyárral rendelkezik. A 140 ezer tonnás éves gyártási kapacitású, 100 %-os magyar családi tulajdonban lévő Vajda-Papír a hazai kereslet 55-60%-át állítja elő, a termelés 60%-át szállítja külföldre. Az európai országok mellett Ázsiába, sőt a Karib tenger térségébe is eljutnak az Ooops! márkanevű termékek a hazai gyáraikból. Az idén 25 éves cégcsoport folyamatos fejlesztéseivel világviszonylatban is a legkorszerűbb technológiával környezetkímélő módon állítja elő a fogyasztók által egyre kedveltebb higiéniai papírtermékeit.