A vámhatáridő közeledte nyomasztotta az európai részvénypiacokat

A Stoxx600-as szektorok közül a gyógyszeripar gyengült a legnagyobb mértékben, a Bayer 5%-ot zuhant, miután az amerikai legfelsőbb bíróság kikérte a Trump-kormányzat véleményét a gyógyszeripari konszern ajánlatáról, hogy szigorúan korlátozzák azokat a pereket, amelyek szerint a Roundup gyomirtó szer rákot okoz; így potenciálisan több milliárd dolláros kártérítést hárítva el. Szintén sokat gyengültek a bányavállalatok, míg kisebb csökkenéssel zártak a megújuló energia-cégek és a bankok. A megújuló energiaszektor visszaesését az váltotta ki, hogy az amerikai szenátusban tovább haladt az a törvényjavaslat, amely olyan rendelkezéseket tartalmaz, hogy 2028-ig fokozatosan megszüntetnék a napenergia, a szélenergia és egyéb megújuló energia adójóváírásokat.
Ami a vámháborúval kapcsolatos híreket illeti, Kanada visszavonta a Donald Trump által sérelmezett és az USA technológiai vállalatait célzó digitális szolgáltatási adót, míg a brit kormány bejelentette, hogy a brit autókra és repülő-alkatrészekre kivetett csökkentett amerikai vám életbe lépett. A hétfőn megjelent makroadatok nem hozták lázba a részvénypiaci befektetőket, a májusi német kiskereskedelmi forgalmi adat a vártnál gyengébb lett; igaz, az előző adatot felfelé revideálták. A vártnál nagyobb mértékben estek vissza a német importárak májusban, a német infláció pedig a várakozásokkal ellentétben lassult júniusban.
Az európai részvényindexek összességében nem zártak túl kedvezően júniusban: a Stoxx600 bő 1%-ot esett, a FTSE és a DAX pedig néhány tizedszázalékos változást könyvelhetett el. Ami a negyedéves teljesítményeket illeti, azok már kedvezőbben alakultak: a Stoxx600 sorban a második negyedévet zárta erősödéssel, 1,4%-kal kúszott feljebb, a DAX közel 8%-ot rallizott, míg a FTSE 2%-os pluszt mutat, ledolgozva a Trump- kormányzat „Liberation Day”-e miatti visszaesést is.
A KKE-régió részvényindexei vegyesen zártak a hét első kereskedési napján: A lengyel WIG20 és a cseh PX 1%-kal feljebb került, miközben a BUX enyhén lemorzsolódott. A hazai blue chipek közül az OTP stagnált, a MOL néhány bázisponttal lejjebb zárt, miközben a Richter és az MTelekom 1% közeli mértékben gyengült. Havi összevetésben a hazai benchmark bő 2%, a WIG20 csaknem 2,7%-os nyereséget könyvelhetett el, míg a PX 0,4%-kal araszolt feljebb. Ami a második negyedéves teljesítményeket illeti, a BUX 10%-ot rallizott, míg a PX 2, a WIG20 pedig csaknem 6%-kal került feljebb.
(Forrás: OTP Ébresztő)