Az amerikai infláció adhatott lökést a japán jegybanknak
Az infláció a májusi 3,3%-ról 3,0%-ra mérséklődött júniusban az Egyesült Államokban.
A részleteket megnézve külön öröm, hogy a szolgáltatásárak is fékeződtek. Míg májusban még 3,1%-kal járultak hozzá az inflációhoz, most már csak 3,0%-kal. Ez egyébként egyúttal azt is jelenti, hogy a termékeknél látható árcsökkenés pont kiüti az élelmiszerárak és energiaárak emelkedésének hatását.
A pénzpiaci árazások alapján a szeptemberi kamatvágás esélye 100%-ra ugrott a korábbi 75%-ról. Ennek hatására az éves és a kétéves amerikai állampapír hozamok is 10-10 bázispontot csökkentek.
A lefelé tolódó kamatkörnyezetben gyengült a dollár a főbb devizákkal szemben. Azonban még az erőteljes devizapiaci mozgások közepette is kiugró az, ami a japán jen piacán történt. Az USDJPY árfolyam az emelkedő trendcsatorna felső éléről az alsó élre zuhant, átmenetileg 2,4%-os erősödést is mutatott a japán jen.
Mindezt csak azért, mert emelkedett a szeptemberi Fed vágás valószínűsége, és ezzel az effektív kamatokat nézve 7 bázisponttal csökkent a dollár kamatelőnye a jennel szemben? Nem tűnik túl valószínűnek. Túlságosan aktív volt a devizapiac, mind a mozgás nagyságát, mind pedig a volument tekintve.
Tegnap a jen határidős kontraktusok voluemene az átlag két és félszeresére emelkedett, és az amerikai inflációs adatot követően valósággal kilőtt a forgalom, messze felülmúlva az elmúlt hat hónap eddigi csúcsát.