Az internet sötét oldalától a magyar cégek sincsenek biztonságban
Ahogy azt a Systemfarmer Zrt. üzletfejlesztési vezetőjétől, Kozmér Tamástól megtudtuk, lehet több félni valónk van, mint azt hittük.
A Végeláthatatlan Erdő:
2014-ben a Live Science, szabadfordításban Élő Tudomány nevű lap publikációja szerint az internet nagyjából 1 millió exabyte-nak megfelelő nagyságú. Egy exabyte pedig egy billió byte-nak felel meg, ez 18 nulla az 1-es után. Ha tovább szeretnénk fokozni, egy hozzávetőlegesen több, mint hárommillió szót tartalmazó Biblia 320 billiószor férne el rajta. Amennyiben nehezedre esik elképzelni mindezt, nem veled van a probléma. Pusztán a kérdés az emberi értelem határait feszegeti. „Az internet teljes méretét senki sem ismeri. Habár tudunk becsléseket tenni és egyes részeit tudjuk is elemezni, a valós adatok mennyisége olyan elképzelhetetlenül hatalmas, hogy az emberi elmének nehéz felfognia azt még számok formájában is, ha képesek vagyunk rá egyáltalán.” - mondja Kozmér Tamás. És valóban, mindennek tudatában nem meglepő, hogy vannak olyan zugai is ennek a végeláthatatlan rengetegnek, ahova senki sem merészkedne önszántából.
A fényben, de mégis rejtve:
Mielőtt még tovább mennénk érdemes eloszlatni egy gyakori tévedést a Dark Web és a Deep Web kapcsán. Ahogy Kozmér Tamás kifejteti: „Sokan tévesen azt hiszik, a két fogalom egy az egyben ugyanazt jelentik, de ez téves információ. A Deep Web alatt minden olyan részét értjük az internetnek, ami rejtve van a normál felhasználók elől, és csak valamilyen speciális módon érhető el. Egyben magába foglalja a Dark Webet is, de a kettő nem függ egymástól és főleg nem rokonértelműek.„A Deep Web-en belül találhatók kódok és kódolt adatok, amik a weblapok, bankfiókok vagy a közösségi média felületek működtetéséhez elengedhetetlenül szükségesek. Ezek bár elérhetetlenek egy rendes böngészőben, bizonyos módokon mégis hozzáférhetők és követhetők. Ezzel szemben a Dark Web valami sokkal sötétebbnek ad otthont, ahova elsősorban internet moderátorok és a bűnügyi szervek merészkednek.
A Hold Sötét Oldala
A Dark Web magába foglal minden olyan oldalt, chatszobát és hasonló felületeket, amiket nem lehet átlagos böngészőkkel elérni és teljes anonimitással szolgálnak. Ezek gyakran adnak helyet szinte leírhatatlan bűnözői tevékenységeknek mint: terrorizmus, drog, ember- és fegyverkereskedelem, valamint hackelés. Ahogy azt Kozmér Tamás is megerősíti: „A magyar cégek legtöbbje nem rendelkezik védelemmel ezek ellen a hackercsoportok ellen. Pedig több külföldi példából tudjuk, hogy egy Dark Web felől érkező kibertámadás akár több millió forintjukba is kerülhet a vállalkozásoknak. Ezért érdemes minden, adatait és tevékenységét féltő vállalatnak legalább minimális szinten beruházni IT biztonsági rendszerre. Mi a Systemfarmer Zrt.-nél megtervezzük, üzemeltetjük és védjük partnereink rendszereit, hogy a Dark Web és az ott leselkedő kártevőktől minél inkább védettek legyenek a vállalatok.”