Az öregedő használt autók is drágulnak

Az új autók piaca a gyártói kapacitások miatt csökken, az árak viszont nemcsak az új, hanem a használt autók körében is fokozottan emelkednek – beleértve a folyamatosan öregedő példányokat. A Használtautó.hu néhány népszerű modell árváltozásán keresztül mutatja be, mekkorát drágult az autópiac az elmúlt években.

Az öregedő használt autók is drágulnak

A Használtautó.hu csapata megnézte, mennyibe kerül egy-egy népszerűbb modell 5 éves példánya. A tavalyi árakhoz mérten modelltől függően 10-28%-os áremelkedés látható a kiszemeltek között, utóbbi érték a Skoda Octaviánál adódott. Általánosságban elmondható, hogy minél népszerűbb egy modell, annál jelentősebb az áremelkedés a használt autóknál is. Már nemcsak az igaz, hogy egy 2-3 éves autó akár újkori ára felett adható el (legalábbis forintban), hanem az is, hogy vannak olyan 5-7 éves modellek, amelyek több pénzért adhatók tovább, mint újkorukban. Kiugró példa, hogy egy 5 éves Audi A4-esért ma kétszer annyit kell fizetni, mint 2019-ben: az átlagár 4,38 millió forintról 8,8 millió forintra nőtt.

Az idősebb autóknál nem ilyen drasztikus az áremelkedés, de nagyjából minden modellnél az látható, hogy úgy öregszenek, hogy közben drágulnak. Egy 2007-es Opel Astráért ma nagyjából 10%-kal, mintegy 100 ezer forinttal kell többet fizetni, mint tavaly, de egy 2007-es Suzuki Swift esetén már 12%-os, közel 150 ezer forintos pluszt láthatunk. Szinte mindenkiben felvetődik a kérdés: meddig tart az árak emelkedése, érdemes-e most vásárolni? A chiphiány és az ukrajnai háború által fokozott ellátási nehézségek az elemzők szerint még évekig tartanak, így az árak emelkedése is tartós tendencia maradhat.

Továbbá, bár május közepéig még maximalizált áron tankolhatunk, már most kirívó az átlagosnál olcsóbb üzemű hibrid és elektromos modellek áremelkedése. A Használtautó.hu adatai szerint a Toyota Priusok átlagára például csupán az elmúlt 12 hónapban 27 százalékkal emelkedett, míg a piac legnépszerűbb használt villanyautójának számító BMW i3 20 százalékkal drágult – még korosodása ellenére is.

„A jelenlegi turbulens piaci helyzetben minél hamarabb vásárolunk autót, annál jobban járhatunk, de semmiképpen sem szabad átlendülni elkapkodott pánikvásárlásba. Minden esetben érdemes az autó múltját és az autót is alaposan átvizsgálni, mivel napról napra egyre drágább portékáról van szó” – javasolja Katona Mátyás, a Használtautó.hu autópiaci szakértője.

2022 rekordév lehet a használtautó-piacon

Harmadik éve egyértelmű lejtmenetben van az új autók piaca, a DATAHOUSE Kft. adatai szerint az idei első negyedévben közel 11 százalékkal kevesebb új autó kapott rendszámot hazánkban, mint tavaly és harmadával kevesebb, mint 2019-ben. Míg 2020-ban még a koronavírus vetette vissza az eladásokat, tavaly és idén már a szállítói kapacitások, amelyek továbbra is igen problémásak. Nem egy modellnél láthatunk 1 éves szállítási időt, de egy-egy népszerűbb széria kapcsán akár a másfél éves is előfordul, így egyre több vásárló fordul a használt autók felé.

„Az ismert tényezők miatt tavaly éves szinten 818 ezer tulajdonosváltással rekordot döntött a használt autók piaca, az idei első negyedév további 12%-os emelkedést hozott. 221 443 használt autó cserélt gazdát az első negyedévben, azaz az év végére a használtautó-piac tranzakciós száma akár a 900 ezret is elérheti” – emelte ki Katona Mátyás.

A növekvő szállítási időkön túl még egy további jelentős tényező is a használtak felé tereli a vásárlókat: a legolcsóbb új autó ma 38%-kal drágább, mint 2021 elején, a piac egészén pedig a tavalyi év elejéhez mérten átlagosan 25-30%-os drágulás tapasztalható. Ez pedig a magánvásárlók számára elérhetőbb használt autók árát is jelentősen felfelé vitte. Egyre kevesebb mind az újonnan meghirdetett szalonautó, mind a minőségi használt autó a piacon, így a hirdetések között is.

Míg a hazai autópark átlagéletkora 15 évre nőtt, a Használtautó.hu felületén hirdetett autóké 12,6 évre, úgy, hogy ebben új autók is bőséggel szerepelnek. A hazánkban gazdát cserélő autók 76 százaléka 10 évnél idősebb, ám ez a szegmens legalább pörög.


Csökkenés várható a tőzsdén az elemző szerint

Az újabb iráni eszkaláció miatt elromlott a nemzetközi befektetői hangulat, így a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) is negatív nyitásra lehet számítani. A BÉT részvényindexe, a BUX 145,94 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 142 467,45 ponton zárt pénteken.
2026. 07. 13. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizapiacon.
2026. 07. 13. 09:00
Megosztás:

Megkérdeztek négy mesterséges intelligenciát: túlélheti-e a Strategy, ha a Bitcoin 50 ezer dollárra zuhan?

A világ legnagyobb vállalati Bitcoin-tulajdonosának számító Strategy (korábban MicroStrategy) jövőjével kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés: mi történne, ha a Bitcoin árfolyama ismét nagyot esne? Négy vezető mesterséges intelligencia – ChatGPT, Gemini, Claude és Grok – egyetértett abban, hogy egy 50 ezer dolláros Bitcoin komoly kihívást jelentene, de önmagában nem sodorná csődbe a vállalatot.
2026. 07. 13. 08:00
Megosztás:

A közösségi média hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál az SZTE kutatói

A közösségi média életminőségre gyakorolt hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói, eredményeikről a magas idézettségű Children című gyermekgyógyászati folyóiratban számoltak be.
2026. 07. 13. 07:00
Megosztás:

Kínai külügyminisztérium: Japánnak nincs joga állást foglalni a Dél-kínai-tenger ügyében

Kína határozottan elutasította, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a japán külügyminiszter nyilatkozatában támogatta a Dél-kínai-tenger ügyében 2016-ban hozott hágai választottbírósági döntést – közölte vasárnap a kínai külügyminisztérium szóvivője.
2026. 07. 13. 06:00
Megosztás:

NAV: július 1-jétől 3,2 millió kiscsomag és 11,3 milliárd forint az új átalányvám mérlege

Fennakadás nélkül állt át Magyarország az új uniós vámszabályokra: július első kilenc napjában több mint 3,2 millió kiscsomag érkezett. A NAV július 9-ig 10,6 millió tételsort dolgozott fel, és több mint 11,3 milliárd forint átalányvámot szedett be - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szombaton.
2026. 07. 13. 05:00
Megosztás:

Michael Saylor: nem a bitcoinos spam a valódi veszély, hanem a szabályok átírása

A Strategy ügyvezető elnöke, Michael Saylor szerint a Bitcoin jövőjét nem az úgynevezett „spamtranzakciók”, hanem a hálózat szabályainak megváltoztatása fenyegeti igazán. Az X-en közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott: „110 dolog veszélyesebb a Bitcoinra, mint a spam.”
2026. 07. 13. 04:00
Megosztás:

A majdnem bukástól a sporttörténelmi sikerig: elképesztő fordulatot vett a Ripple és az XRP sorsa

A Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse elárulta, hogy a vállalat 2020-ban a teljes megszűnés szélére került, miután az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) pert indított ellene. Akkor még azt is fontolóra vették, hogy a cég feloszlatása előtt az összes birtokában lévő XRP tokent kiosztják a részvényeseknek, így a SEC-nek nem maradt volna mi ellen eljárást folytatnia. Végül azonban úgy döntöttek, hogy harcolnak.
2026. 07. 13. 03:00
Megosztás:

Kötelező jogosítványcsere Magyarországon

2033-ig az Európai Unió valamennyi tagállamában át kell térni az új típusú vezetői engedélyek használatára. De kiknek és milyen határidővel kell lecserélniük a jelenlegi jogosítványukat?
2026. 07. 13. 02:00
Megosztás:

Ne fizesd be a gázszámlát, ha ezt látod rajta!

Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei az elmúlt időszakban számos módon csalók által küldött, hamis online földgázszámla-értesítőket kaptak. De milyen jelekből állapítható meg, hogy egy számlaértesítő nem valódi?
2026. 07. 13. 01:00
Megosztás:

Michael Saylor öt hosszú távú Bitcoin-kockázatra figyelmeztet

Michael Saylor, a korábban MicroStrategy néven működő Strategy ügyvezető elnöke öt olyan kockázati tényezőt azonosított, amely hosszabb távon meghatározhatja a Bitcoin árfolyamát és piaci szerepét.
2026. 07. 12. 23:59
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 28. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 12. 23:00
Megosztás:

Manipulált fotókkal akarta megtéveszteni a NAV-ot egy vállalkozó

Mesterséges intelligenciával, szerkesztőprogrammal manipulált fotókkal akarta kijátszani a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) egy vállalkozó Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, hogy visszakapja adószámát. A trükközésnek büntetőjogi következménye is lehet.
2026. 07. 12. 22:00
Megosztás:

Október 27-re írták ki a parlamenti választásokat Izraelben

Az izraeli parlament, a kneszet október 27-re írta ki a parlamenti választásokat - jelentette a helyi média vasárnap.
2026. 07. 12. 21:00
Megosztás:

A Pó-folyóban már csak tíz nap öntözésre elegendő víz van

A Pó-medencében működő obszervatórium figyelmeztetése szerint a legnagyobb olasz folyóban már csak tíz nap öntözésre elegendő víz van, miközben a hőség a folyó torkolatánál tenyésztett kagylókat is elpusztítja.
2026. 07. 12. 20:00
Megosztás:

Visszatér a kánikula a jövő héten

Visszatér a kánikula a jövő héten, a hőmérséklet csúcsértéke ismét jellemzően 30 Celsius-fok felett alakul. A napos-gomolyfelhős időben záporok, zivatarok kialakulhatnak - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 07. 12. 19:00
Megosztás:

A SWIFT blokklánccal támadja a stabilcoinokat – megállíthatja a BRICS fizetési terveit?

A SWIFT elindította saját blokkláncalapú közös főkönyvét, amelyen a bankok a nap 24 órájában mozgathatnak tokenizált pénzt. Az új rendszer közvetlen kihívást jelenthet a Tether és a Circle stabilcoinjai számára, miközben új fejezetet nyit a nyugati pénzügyi infrastruktúra és a BRICS-országok közötti versenyben. A technológiai előrelépés azonban önmagában aligha lesz elég ahhoz, hogy megállítsa az alternatív fizetési hálózatok terjedését.
2026. 07. 12. 18:00
Megosztás:

Idén elkezdődhetnek az árvízvédelmi munkálatok az elárasztott sóbányánál

Idén elkezdődhetnek az árvízvédelmi munkálatok a tavaly májusban a Korond-patak által elárasztott parajdi sóbányánál, miután az Európai Unió szolidaritási alapjából 14,3 millió eurót hagytak jóvá a romániai árvízkárok helyreállítására - jelentette be Diana Buzoianu román környezetvédelmi miniszter.
2026. 07. 12. 17:00
Megosztás:

Japán kriptós fordulatra készülhet – valóban az XRP lesz a nagy nyertes?

Újra Japán került a kriptopiaci figyelem középpontjába, miután az ország egyik legfontosabb tőzsdei vezetője arról beszélt, hogy előrehaladott munka zajlik a digitális eszközök szabályozásának átalakításán. Egyes kriptopiaci kommentátorok szerint a változások megnyithatják az utat a kripto-ETF-ek, a stabilcoinok és más digitális befektetési termékek előtt. Az XRP közvetlen szerepére ugyanakkor egyelőre nincs hivatalos bizonyíték.
2026. 07. 12. 16:00
Megosztás:

Orbán Anita a trieszti kikötőberuházásról és a Nyugat-Balkán uniós integrációjáról is tárgyalt az olasz külügyminiszterrel Rómában

A trieszti magyar kikötőberuházás és a Nyugat-Balkán uniós integrációja is fontos téma volt Orbán Anita magyar külügyminiszter és Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes, külügyminiszter római megbeszélésén.
2026. 07. 12. 15:00
Megosztás: