Belgium lekapcsolná atomerőműveit 2025-ig

A belga kormány megerősítette azt a korábbi döntést, amely szerint 2025-ig fokozatosan lekapcsolják az országban működő atomerőműveket, miközben fenntartják a kutatásokat és befektetéseket az új atomenergia-technológiákba - jelentette be csütörtökön Alexander De Croo miniszterelnök.

Belgium lekapcsolná atomerőműveit 2025-ig

A 2003-ben hozott eredeti kormánydöntés értelmében 2025-ig bezárják az összes nukleáris reaktort az országban. A jogszabály szerint 40 évi használat után minden reaktort végleg le kell állítani, újakat pedig tilos építeni.
    
Alexander De Croo csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte: a jelenlegi, hétpárti belga kormánykoalíció döntése értelmében négy éven belül bezárhatják a belgiumi atomerőműveket.
    
"Olyan megállapodás született, amelyben a biztonság központi jelentőségű. Az általunk választott forgatókönyv biztonságos a vállalatok és hazánk számára is" - fogalmazott a miniszterelnök a La Libre Belgique című, francia nyelvű napilap jelentése szerint. Közölte ugyanakkor: noha az ország bezárja atomerőműveit, "nem zárja be kapuit az atomenergia új generációi előtt". Belgium legkevesebb 100 millió eurót (mintegy 36 milliárd forintot) fektet a jövő atomenergiájának kutatásába, különös tekintettel a kisebb moduláris reaktorokra (SMR). Hangsúlyozta: Belgiumnak meg kell határoznia, hogyan pótolja az energiahiányt. A különféle kapacitások feltárásának célja a hét belgiumi atomerőművi blokk kompenzálása - hangoztatta.
    
A belga miniszterelnök tájékoztatása szerint a kormány új energiatörvényt tervez elfogadni, amelynek célja a kibocsátássemlegesség elérése, majd megtartása 2050 után is.
    
A napilap beszámolója szerint végleges döntés március 18-án születhet az atomenergia fokozatos megszüntetéséről 2025-ig, az energiabiztonságért felelős belga ügynökség ugyanis akkor mutatja be az energiabiztonság hosszú távú szavatolásáról szóló jelentését. Az energiaellátás biztosításának egyik kulcsfontosságú feltétele a Brüsszel közelében fekvő vilvoordei gáztüzelésű erőmű üzemelési engedélyének március 15-re tervezett megadása - közölték.
    
Belgium két atomerőművében hét reaktor működik. A francia tulajdonú Engie áramszolgáltató az ország keleti felében, Tihange mellett, valamint Észak-Belgiumban, Doel közelében üzemeltet erőműveket. Korábbi tervek szerint a doeli 3-as blokkot 2022-ben, a tihange-i 2-es blokkot 2023-ban tervezik végleg leállítani, a többi reaktort pedig 2025-ben kapcsolnák le.
    
Az erőműveket a francia Engie energiaszolgáltató üzemelteti. A nukleáris energia jelenleg Belgium energiaellátásnak mintegy 40 százalékát biztosítja.


Kína tiltakozik az amerikai drónvámok ellen

Kína határozottan ellenzi az Egyesült Államok által a drónokra és alkatrészeikre kivetett vámokat, és visszavonásukra szólította fel Washingtont - közölte Ho Ja-tung, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtöki pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 08. 20. 22:00
Megosztás:

Visszaesett az építőipari termelés az eurózónában és az unióban

Az eurózónában 1,3 százalékkal csökkent az építőipari termelés júniusan májushoz képest, amikor még 0,2 százalékos növekedést mértek - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön ismertetett adataiból.
2026. 08. 20. 21:00
Megosztás:

16 milliárd dollárnyi stabilcoin tűnt el a tőzsdékről, miközben visszatértek a Bitcoin-vásárlók

Mintegy 16 milliárd dollárral csökkent a centralizált kriptotőzsdéken tartott stabilcoin-állomány a 2025 végi csúcshoz képest, ami első látásra a piaci likviditás gyengülését jelzi. A Bitcoin azonnali piaci kereslete ugyanakkor ismét pozitív tartományba fordult, ami arra utalhat, hogy a tőzsdékről eltűnő dollárhoz kötött likviditás egy része nem hagyja el a kriptopiacot, hanem közvetlenül BTC-vásárlásokba és on-chain pozíciókba áramlik.
2026. 08. 20. 20:00
Megosztás:

Lemondott parlamenti mandátumáról Lázár János

Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
2026. 08. 20. 19:00
Megosztás:

Mínuszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Gyengüléssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön. A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,66 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,25 százalék, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,42 százalék csökkenést jelzett.
2026. 08. 20. 18:00
Megosztás:

Kilőtt a stabilcoin-forgalom az XRP Ledgeren – az RLUSD uralja a hálózatot

Az XRP Ledger stabilcoin-piaca látványosan felpörgött: az elmúlt 30 napban jelentősen nőtt a tranzakciós volumen és a stabilcoin-tulajdonosok száma is. Miközben az XRP árfolyama továbbra sem tudja egyértelműen lekövetni a hálózati aktivitás erősödését, az on-chain adatok arra utalnak, hogy az XRPL ökoszisztémája egyre komolyabb szerepet tölt be a digitális dollárok és tokenizált eszközök piacán. A növekedés motorja egyértelműen a Ripple RLUSD stabilcoinja, amely mára szinte teljesen uralja az XRP Ledger stabilcoin-szegmensét.
2026. 08. 20. 17:00
Megosztás:

Maximálta a kormány az állami cégek vezetőinek díjazását

Meghatározta a kormány a többségi állami tulajdonú vállalatok vezető testületeinek méretét, tagjainak díjazását, valamint a vezető állású munkavállalók javadalmazásának szabályait.
2026. 08. 20. 16:00
Megosztás:

A magyarok egyre többet költenek külföldön – hogyan lehet a legtöbbet kihozni az utazásra szánt összegből

Nemcsak többször utazunk külföldre, hanem egyre nagyobb összeget is szánunk az utakra. Miközben az utak száma 5 százalékkal emelkedett, 2026 első három hónapjában a magyarok közel 10 százalékkal költöttek többet többnapos külföldi utazásokra, mint egy évvel korábban.
2026. 08. 20. 15:00
Megosztás:

A román vasúti hálózat több mint 70 százaléka felújításra szorul

A román vasúti hálózat több mint 70 százaléka elöregedett és felújításra szorul - derült ki abból az ötéves vasútfejlesztési stratégiából, amelyet szerdai rendkívüli fogadott el a bukaresti ügyvivő kormány.
2026. 08. 20. 14:00
Megosztás:

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága szerdán – derül ki az amerikai pénzügyminisztérium szerdán közzétett hivatalos adataiból.
2026. 08. 20. 13:00
Megosztás:

Ami tegnap hátrány volt a lakáspiacon, holnap már felárat jelenthet

Az idei nyár aligha nevezhető átlagosnak. A HungaroMet szerint 2026 júniusa országosan a második legmelegebb hatodik hónap volt 1901 óta, Szécsényben pedig 42 Celsius-fokkal megdőlt a magyarországi abszolút melegrekord. Ebben az örökrangsorban a július ugyan „csak” a tizedik volt, viszont a hatodik legszárazabb 1901 óta, augusztus elején pedig újabb hőmérsékleti rekordok sora dőlt meg: augusztus 5-én például már több tucatnyi mérőállomáson emelkedett 40 fok fölé a hőmérséklet.
2026. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Jelentős különbség van a szállodai weboldalak digitális karbonlábnyomai között

Akár tizennyolcszoros különbség is lehet a magyarországi ötcsillagos szállodák online foglalási folyamatainak digitális lábnyomai között. A webes felületek optimalizálása és a digitális vendégút tudatos tervezése jelentős energia- és szén-dioxid-megtakarítást eredményezhet - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Carbon.Crane közös vizsgálatából.
2026. 08. 20. 11:00
Megosztás:

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadás mellett, Baka András köztársasági elnök, Magyar Péter miniszterelnök és Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnökének jelenlétében felvonták Magyarország nemzeti lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepen, csütörtök reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
2026. 08. 20. 10:00
Megosztás:

Új Bitcoin-fegyvert vet be a Metaplanet: kötvényből gyorsítaná a BTC-vásárlásokat

A Metaplanet új finanszírozási csatornát nyitott Bitcoin-stratégiája előtt: a vállalat BitBonds néven olyan kötvényalapú megoldást helyez előtérbe, amely lehetővé teheti, hogy saját működési készpénzének felhasználása helyett adósságbevonással finanszírozza további BTC-vásárlásait.
2026. 08. 20. 09:00
Megosztás:

Új technológiák a pénzügyi szektorban: a mesterséges intelligencia forradalma

A pénzügyi világ az elmúlt évtizedek legjelentősebb átalakulásán megy keresztül.
2026. 08. 20. 08:00
Megosztás:

A 4iG átvilágítása kapcsán a NAV-hoz és a rendőrséghez fordulnak

A 4iG átvilágítása kapcsán a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatalhoz, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV), a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul a kormány - közölte a gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebook oldalán.
2026. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Aszály után: mi marad a termésben?

Súlyos aszály nehezíti idén a magyar mezőgazdaság helyzetét: augusztus közepére több térségben 100–170 milliméteres háromhavi csapadékhiány alakult ki, miközben az uniós kukorica- és napraforgóhozamra vonatkozó előrejelzést 6–7 százalékkal rontották. A megmaradt termést ugyanakkor a kártevőktől és betegségektől is meg kell védeni, Európában pedig a legutóbbi éves adatok szerint 8 százalékkal nőtt a növényvédőszer-értékesítés. De jelenthet-e mindez nagyobb növényvédőszer-maradék kockázatot? A Laborhírek.hu a J.S. Hamilton Hungaria Kft. független laboratóriumi szakértőinek és a nemzetközi Hamilton-csoport tapasztalatainak segítségével annak járt utána, mire kell most különösen figyelni.
2026. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Az iváncsai akkumulátorgyár 100 millió forintos munkavédelmi bírságot kapott

A munkavédelmi hatóság 100 millió forintos munkavédelmi bírságot szabott ki az iváncsai akkumulátorgyárra a dolgozók veszélyeztetése, a megfelelő védőeszközök hiánya és a munkahelyi levegőszennyezettség-mérés elmaradása miatt - közölte a kultúráért felelős államtitkár szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Rekordot döntött a devizavásárlás és nem csak a tehetős magyarok rendezik át a megtakarításaikat

Soha nem látott összeggel növelték devizabetéteiket a magyar háztartások a második negyedévben. Az MNB friss pénzügyi számlái szerint három hónap alatt közel 483 milliárd forintnyi új pénz áramlott a hazai hitelintézeteknél vezetett devizabetétekbe, miközben a forint erősödése csaknem 200 milliárd forinttal csökkentette a meglévő állomány forintban számított értékét. A Blochamps Capital szerint a számok azt mutatják: a rendkívül erős forintot a megtakarítók egy része már nem egyszerűen árfolyamnyereségként éli meg, hanem lehetőségként használja devizakitettsége növelésére.
2026. 08. 20. 04:00
Megosztás:

Mit kell tudni a szájfeltöltésről? – Fájdalmasabb, mint gondolnád?

A szájfeltöltésről sokaknak elsőre nem is az jut eszébe, hogy milyen lesz az eredmény, hanem az, hogy “jó, de mennyire fog fájni?”. Teljesen érthető kérdés, hiszen az ajkak érzékeny területnek számítanak, és már maga az injekció gondolata is elég ahhoz, hogy valaki meggondolja magát. A valóság viszont jóval kevésbé ijesztő!
2026. 08. 20. 03:00
Megosztás: