Félő, hogy ez a folyamat magával ránthatja Budapest ingatlanpiacát i
A THT társasház és ingatlanpiaci szaklap egy svéd közgazdász, Assar Lindbeck véleményét idézi egy kapcsolódó témában, aki szerint a kereslet-kínálati viszonyok, lakhatási költségek felülről történő ellenőrzése „az egyik leghatékonyabb módja egy város lerombolásának, a bombázásokon kívül”.
Viták, szakmai tiltakozások, pertársaságok jöhetnek
Terézvárosban a rövid távú szálláskiadás kapcsán heves viták tárgyát képező „vélemény nyilvánító népszavazás” még ennél is pusztítóbb bombát szabadíthat el, hiszen a magántulajdonnal való szabad rendelkezést és a vállalkozás szabad jogának gyakorlását rombolná le ez a precedens. Magántulajdona pedig gyakorlatilag minden polgárnak van, ezért nem közömbös ez a téma senki számára sem.
Márpedig ezeket az alkotmányos jogokat csak nagyon erősen indokolt esetben lehet korlátozni, és ha vannak is olyan esetek, amikor egy önkormányzat átléphet ezeken a határokon (pl: egy fejlesztéssel összefüggő kisajátítás), ott a magántulajdon szabad gyakorlásán esett sérelem ellenében az anyagi ellenszolgáltatás, vagy kártérítés sem maradhat el. A rövid távú lakáskiadók már most gondolkodnak azon, hogy több száz elemet számláló pertársaságokat alakítsanak, és a szándékos értékcsökkentés miatt bepereljék az önkormányzatot. (Az megint más kérdés, hogy a választók számon kérik-e majd a polgármestert illetve a képviselőket, ha a Terézvárosban kezelt ingatlanállomány értéke illetve az ő saját ingatlanjaik értéke is érezhetően csökkenni fog?)
A szakmai szervezetek szerint ugyanis a rövid távú lakáskiadás szigorú korlátozása – nem is beszélve a betiltásról –az apartmankiadókon kívül a turizmusból élő vállalkozásoknak is övön aluli ütést jelent. Egyszerre érné őket húsbavágó anyagi veszteség, továbbá sérelem a magántulajdonnal való szabad rendelkezés és a vállalkozás szabad jogának gyakorlása kapcsán.
Az ügy kapcsán a napokban megszólalt Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, aki az „Airbnb betiltása nem megoldás” címmel adott interjút (turizmusonline.hu, 2024.09.20.). A Magyar Éttermi Szövetség is közleményt adott ki, emlékeztetve arra, hogy a turizmus adja a magyar GDP 14 százalékát, amelynek 50 százaléka Budapesten realizálódik. A fővárosi szálláshely-kapacitásnak pedig több mint 50 %-a rövid távon kiadott lakásokból áll, a szállodák a teljes kapacitás felét sem teszik ki. Ezért véleményük szerint a helyzet alapos felmérésére és egy szakmai grémium által összeállított precíz akció tervre lesz szükség, mielőtt bármilyen alapvető beavatkozás történik. (Turizmus.com, 2024.09.22).
Hitelességi kérdések, hatástanulmányok hiánya
„A VI. kerületi, sok tekintetben megkérdőjelezhető szavazás eredménye – amelyre egy ilyen jelentős döntést alapoznak – a mai napig nincs hitelesítve, nem volt független felügyelete, és senki sem auditálta azt. Éppen ezért elfogadhatatlanok. A betiltás pártján álló polgármester mindössze egy Facebook-posztban tudatta az eredményeket.
Nem volt érvényességi, eredményességi küszöb. A lakosok 80%, nem is szavazott, nem érezte az airbnb-t jelentős, betiltásra érdemes problémának, mindössze 447 szavazattal szereztek többet a betiltás-pártiak (ez a lakosok 11%-a). A hatások nem lettek kellően felmérve és láthatóan nincs átgondolva a másnap. Nem csak az airbnb kiadók és az ő alkalmazottaik, hanem egy egész ökoszisztéma (a vendéglátás, a kereskedelmi vállalkozások és az alkalmazottaik) ellehetetlenítése az, ami miatt több érdekvédelmi szervezet is szót emel. Teljesen törvényesen tevékenykedőket, komoly engedélyezési eljáráson átesetteket lehetetlenítenének el. A jogbiztonság megingása, a teljes kiszámíthatatlanság szabadulhat el. Jogosan merülhet fel a kérdés: mit is fognak legközelebb hirtelen betiltani? ” – hívja fel a figyelmet a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete (MAKE) és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (FSZKSZ), akik szintén támogatják a tiltakozó, és higgadt tárgyalásokat szorgalmazó turizmus-szakmai szervezetek közös fellépését.
Tiltás? Nem ez a megoldás!
A héten tovább folynak az egyeztetések Soproni Tamás polgármester és a szálláskiadók képviselői között, akik letettek már olyan javaslatokat, amelyek tisztítanák az airbnb- piacot, kiszűrnék a felelős és minőségi kiadókat úgy, hogy éppen a nem jól kihasznált lakások tulajdonosai éreznének nagyon erős ösztönzést, hogy visszatérjenek a hosszú távú lakáskiadási piacra. Vannak tehát jó ötletek, javaslatok, amelyek a lakhatási problémák kezelését is szolgálnák. Az érdekvédők azonban hangsúlyozzák, hogy a turizmusfejlesztési és lakáspolitikai célokat ugyan össze kell hangolni, de nem szabad összeturmixolni. A konkrét problémákat pontosan kell definiálni, és testre szabott, építő megoldásokat kell alkalmazni. Az airbnb szegmens megtartása és vitalitása a turizmusnak és a hazai gazdaságnak is fontos kérdés– zárják közleményüket az apartmankiadók.
| Forrás: Magyar Apartman Kiadók Egyesülete (MAKE) és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (FSZKSZ)