Gyerekek tanulják a biokertészkedést az iskolai ökokertekben

Már Magyarországon is egyre több embert foglalkoztat az egészséges életmód, az egészséges táplálkozás. Van, akit érzékenységei, allergiái terelnek abba az irányba, hogy jobban figyeljen rá, milyen élelmiszert visz be a szervezetébe, van, aki mindezek nélkül dönt a tudatos fogyasztás mellett. Azonban még mindig magas azoknak a száma, akik nincsenek tisztában vele, mit jelent az, hogy bio, ezért az edukáció kiemelt feladata a szektorban működő vállalkozásoknak.

Gyerekek tanulják a biokertészkedést az iskolai ökokertekben

A Zabosfa KerTÉSZ Kft. 2018. februárjában hozta létre a Zabosfai Ökokert programot a Zákányszéki Általános Iskolával és Zákányszék Község Önkormányzatával karöltve. Az alapítókat az motiválta, hogy a gyermekek számára lehetőséget és okot teremtsenek arra, hogy több időt töltsenek a szabad levegőn, megismerjék a zöldségeket és a gyümölcsöket, illetve azok termesztésének környezetbarát, bio módszereit.

„Olyan mélyen beivódott a növényvédőszeres termesztési technológia a köztudatba, hogy az idősebbeken túl, a fiatal generációt is nehéz meggyőzni arról, hogy az mennyire káros mind az egészségükre, mind a környezetre. Arra gondoltam, hogy ha a gyerekeket már egészen korán megismertetjük a bio gazdálkodás alapjaival, azáltal nemcsak az ő szemléletmódjukat formálhatjuk, hanem az információkat a családjaikhoz eljuttatva szélesebb körben is változást tudunk előidézni” – avatott be, a bio zöldségeket és gyümölcsöket forgalmazó Zabosfa KerTÉSZ Kft. ügyvezető igazgatója.

Élményalapú oktatás – tanít és összehoz

Napjainkban az iskolai oktatás elméleti úton történő ismeretanyag átadásra épül, a száraz tananyag nehezen vagy egyáltalán nem tud hosszú távon beépülni a gyermekek memóriájába. Ezzel szemben azokat az új információkat, amelyeket maguk tapasztalnak meg, élményük fűződik hozzájuk, sokkal eredményesebben képesek magukévá tenni.

„A Zákányszéki Általános Iskolában külső segítséggel tervezték meg a kertet, hogy egy olyan öko élőhelyet hozzanak létre, ahol a növénykultúrák szimbiózisban tudnak élni és támogatják egymás fejlődését. Kiépítettek egy kis tavat, fákat, cserjéket ültettek, veteményeskertet alakítottak ki. A gyerekek a vezető tanárnő támogatásával, szakkör keretén belül gondozzák a kertet, ami annyira a szívügyükké vált, hogy még a nyári ügyeletét is megoldották” – ismertette Kazi Péter.

A szakember azt tapasztalta, hogy a kert a gyermekek fejlődésében olyan eredményeket tud elérni, amit semmi mással nem lehet helyettesíteni. Amellett, hogy az érzékelést fejleszti, hiszen, különböző színeket, szagokat, ízeket, textúrákat ismerhetnek meg a kis kertészek, türelemre is tanítja őket azzal, hogy ki kell várniuk, amíg munkájuk gyümölcsei beérnek, és a közös tevékenység által kommunikációs képességeik is szárnyakat kaphatnak.

A történet folytatódik…

A Zabosfa KerTÉSZ Kft. célkitűzése az első megvalósult iskolai programmal koránt sem ért a végéhez, 2020 decemberében a program bővítéseként pályázatot hirdettek, amelyre 220 oktatási intézmény jelentkezett. A nagy sikerre való tekintettel két első, két második és két harmadik helyezett részesülhetett támogatásban, hogy kialakítsák saját ökokertjüket.

„Miután a programot országos szintre bővítettük, megkeresett bennünket az Iskolakertekért Alapítvány és felajánlotta az együttműködését. Az október 1-jén, Zákányszéken megrendezett VII. Országos Iskolakert-hálózati találkozó szervezésében már mi is részt vettünk. Az ország minden pontjáról érkeztek érdeklődők, akik előadásokat hallgathattak meg, műhelymunkákon vehettek részt és bemutatkozott a helyi általános iskola biokertje is” – tudtuk meg Kazi Pétertől.

A program szélesítésének tervezése jelenleg is zajlik, annak érdekében, hogy a jövőben még több iskola tudjon élni a lehetőséggel, illetve többféle specifikus programváltozat közül legyen lehetőségük választani.

Tradíció és innováció találkozása

„Tradicionális értékrendünkben a munka és a föld tisztelete nagy prioritást élvez, működésünk mozgatórugója az egészséges táplálkozás, illetve a hazai termékek előnyben részesítése. Az a küldetésünk, hogy egy olyan generációt neveljünk, amelyik értéknek tartja a magunkkal hozott több százéves kultúrát a mezőgazdaság és a természetvédelem tekintetében is, és fontosnak tartja majd tovább adni a következő generációk számára” – jegyezte meg a Zabosfa KerTÉSZ Kft. ügyvezető igazgatója.

Törekvéseik között szerepel az is, hogy a fogyasztók tisztában legyenek azzal, mit jelent, ha egy termék bio, és miért kerül többe, mint egy hagyományos termék.

„Egyre több ételallergia, intolerancia alakul ki az emberek körében, és azt gondolom, emiatt szükséges az, hogy előremutatóan gondoljunk az élelmiszer előállításra, elsősorban a frissen fogyasztott zöldségre és gyümölcsre. Ízőrzők csatornánkon olyan tradicionális recepteket gyűjtünk össze, amelyekhez minél nagyobb arányban használjuk a saját magunk által forgalmazott termékeket, így ötletet adva arra, miként lehet ezeket jól hasznosítani” – zárta gondolatait Kazi Péter.

A Zabosfa kínálatában a friss termékek mellett már bio salátakeverékek is megtalálhatók, és hamarosan feldolgozott bio élelmiszerekkel is szélesítik palettájukat

A szólás- és sajtószabadsággal foglalkozó podcastsorozatot indít az NMHH

A médiarendszer kétosztatúságának gyökerei a rendszerváltozásig nyúlnak vissza, és a közéletben ma már mindenki a saját közönségéhez beszél - ez is elhangzott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új podcastsorozatában, amely a szólás- és sajtószabadság átfogó, sokoldalú megközelítését mutatja be közérthető formában. Az első adásban Koltay András, az NMHH és a médiatanács elnöke Lampé Ágnes újságíróval és Exterde Tibor műsorvezetővel vitatja meg a szólásszabadság örök és éppen aktuális kérdéseit - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 18:30
Megosztás:

Naponta ezer kátyút javítanak a fővárosban

Naponta ezer kátyút javítanak meg, és még tovább emelik a kátyúzási kapacitást; hétvégén és éjszaka is dolgoznak a szakemberek, mivel az időjárás végre lehetővé teszi a tartós megoldást jelentő technológiát - közölte a főpolgármester pénteken a Facebook-oldalán.
2026. 02. 06. 17:30
Megosztás:

Itt az új transzferár-dokumentációs rendelet!

Több ponton módosította a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek dokumentálására vonatkozó hazai szabályokat a tavaly decemberben kihirdetett transzferár-nyilvántartásról és a transzferár-adatszolgáltatásról szóló új rendelet. A jogalkotói cél az adminisztratív terhek csökkentése és az ellenőrizhetőség javítása, ugyanakkor az ICT Business Advisory Zrt. vezető adótanácsadója figyelmeztet, hogy a szabályozás számos területen szigorúbb, részletesebb indoklást vár el a vállalkozásoktól.
2026. 02. 06. 17:00
Megosztás:

Félelem a Bitcoin bányász-eladási hullámtól - A MARA 1318 BTC-t mozgatott

A Marathon Digital 10 óra alatt mozgatott 1 318 BTC-t: zuhan a Bitcoin árfolyama, a bányászok pedig mozogni kezdtek: a Marathon Digital (MARA) 86,9 millió dollárnyi BTC-t utalt át – a piaci szereplők szerint ez újabb eladási nyomás előjele lehet. A bányászok nehéz időszakon mennek keresztül, és a részvénypiac is büntet.
2026. 02. 06. 16:30
Megosztás:

Így repülnek ki súlyos milliók az ablakon egy rossz építési terv miatt

Az építkezések költségtúllépései és csúszásai nem a kivitelezésnél, hanem már a tervezőasztalon kezdődnek – állítja Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője. A faipari mérnök szerint a magyar gyakorlatban gyakori tévhit, hogy a terv csak engedélyezési papírmunka, holott valójában a beruházás végső ára már az első döntéseknél eldől. A hiányos mérnöki kontroll, a késői módosítások és a gyenge kommunikáció milliós többletköltségeket okozhatnak.
2026. 02. 06. 16:00
Megosztás:

Öt hónapja csökkenésben a FAO élelmiszerár-indexe

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) pénteken kiadta legfrissebb jelentését az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatójáról, amely szerint januárban ötödik hónapja csökkentek az élelmiszerárak, elsősorban a tejtermékek, a cukor és a húsfélék nemzetközi jegyzéseinek mérséklődése miatt.
2026. 02. 06. 15:30
Megosztás:

A piacépítés a legfontosabb a bormarketingért felelős kormánybiztos szerint

A bormarketingért felelős kormánybiztos szerint minden erőforrással piacot kell építeni a magyar bornak - közölte a Magyar Bormarketing Ügynökség pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 15:00
Megosztás:

Több mint hétszázzal több ügyet zártak le a békéltető testületek

Az országban működő nyolc regionális békéltető testület 2025-ben összesen 11 574 fogyasztói jogvitát zárt le sikeresen, ez 704 üggyel több, mint az előző évben, a hat százalékos növekedés jól mutatja a fogyasztói jogvitákban eljáró alternatív vitarendezési fórum iránti növekvő bizalmat és igényt - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 14:00
Megosztás:

Országos közúti ellenőrzést tart a rendőrség

A rendőrség február 9. és 15. között Magyarország teljes területén közúti ellenőrzést tart - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata pénteken a police.hu oldalon.
2026. 02. 06. 13:30
Megosztás:

Stabilcoinok özöne az eladási hullám közepette – 98 milliárd dolláros beáramlás jelzi a piac ébredését?

Miközben a kriptopiac gyenge lábakon áll és az árfolyamok esnek, a stabilcoinok beáramlása váratlanul felfutott – ez akár a fordulat jele is lehet? Nézzük, mit mutatnak az adatok.
2026. 02. 06. 13:00
Megosztás:

Magyarország ipari termelési adatok - elemzés

A tavaly decemberi ipari termelési adatok érkeztek ma reggel. A KSH közleménye szerint 2025 decemberében az ipari termelés volumene munkanaphatástól megtisztítva 1 százalékkal maradt el a 2024 decemberitől, ami némileg kedvezőbb lett az általunk várt 1,5 százalékos visszaeséstől.
2026. 02. 06. 12:30
Megosztás:

Magyar sztárfocisták külföldi álomfizetései a professzionális vagyonkezelő szemével

Tóth Alex – januári átigazolásával az angliai Bournemouth csapatába – minden idők legdrágább NB I-ből távozó játékosa lett, 12 millió euróval (+3 millió euró bónusz lehetőséggel) gazdagítva előző klubcsapatát, a Ferencvárost.
2026. 02. 06. 12:00
Megosztás:

Minden eddiginél nagyobb lépés történt a MÁV-flotta megújítása felé

Plusz 50 ezer vasúti ülőhely: mintegy 100 távolsági és elővárosi motorvonat, csaknem 90 új InterCity-kocsi - erről szól a most megjelent kormányhatározat, amivel újabb, minden eddiginél nagyobb lépés történt a MÁV-flotta megújítása felé - tette közzé pénteki Facebook bejegyzésében Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 02. 06. 11:30
Megosztás:

Hiába nagyon vonzó, kezd kifulladni a munkáshitel

Decemberre újabb mélypontra süllyedt a kamatmentes munkáshitel új szerződéseinek összege, miközben láthatóan csökken az érdeklődés a támogatott konstrukció iránt – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A munkáshitel iránti keresleten az Otthon Start hitel megjelenése sem segített, így az idén stabilan havi 10 milliárd forint alatt maradhat az új kihelyezések havi összege.
2026. 02. 06. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők pénteken?

Enyhe emelkedésben vannak az ázsiai indexek ma reggel, a Nikkei 0,5, az SSEC 0,1%-os pluszban áll. Az európai és amerikai határidős indexek viszont fél százalék körüli mínuszban vannak, tovább esik az arany és az ezüst is, a WTI ára viszont pluszban tartózkodik.
2026. 02. 06. 10:30
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár az euróval szemben

A vártnál gyengébb adatok érkeztek az amerikai munkapiacról, az újonnan munkanélküli segélyért fordulók száma megugrott, miközben a betöltetlen álláshelyek száma váratlanul és jelentősen csökkent. Emiatt az amerikai kamatcsökkentési várakozások erősödtek, a hozamgörbe mintegy 10 bázisponttal lejjebb tolódott, a tízéves hozam 4,2% alá süllyedt. Miközben az EKB nem okozott meglepetést, az európai hozamok is csökkentek, de kisebb mértékben, mint a tengerentúlon. A növekvő kockázatkerülés miatt, a munkapiaci adatok és a hozamesés dacára a dollár negyed százalékkal erősödött az euróval szemben, az EUR/USD 1,18 alá süllyedt.
2026. 02. 06. 10:00
Megosztás:

A mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmak és a vártnál kedvezőtlenebb munkapiaci adatok lefelé húzták a tengerentúli piacokat is

Meredeken estek csütörtökön a Wall Street indexei, a Nasdaq pedig tavaly november óta a legalacsonyabb szintre került a Microsoft, az Amazon és más technológiai nehézsúlyúak veszteségei miatt, miután az Alphabet bejelentette, hogy megduplázhatja mesterséges intelligenciára fordított tőkekiadásait.
2026. 02. 06. 09:30
Megosztás:

Széleskörű eladási hullám söpört végig a tőzsdéken

Bár nem okozott meglepetést az EKB, a vegyes gyorsjelentések és a szoftvercégekkel kapcsolatos aggodalmak miatt estek a nyugat-európai piacok. A BUX is tetemes mínuszban fejezte be a napot. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmak és a vártnál kedvezőtlenebb munkapiaci adatok lefelé húzták a tengerentúli piacokat is. Zuhant az arany, az ezüst és az olaj ára, a Bitcoin 70,000 USD alá esett. 380 alatt maradt a forint az euróval szemben, de a hazai hozamesés megtorpant. Ma magyar és német ipari termelési adatokra, a tengerentúlról fogyasztó bizalom statisztikára érdemes figyelni.
2026. 02. 06. 09:00
Megosztás:

Megérkeznek az első választási értesítők a postaládákba

Pénteken érkeznek az első értesítők a postaládákba az április 12-ei országgyűlési választásról.
2026. 02. 06. 08:10
Megosztás:

A mesterséges intelligencia vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé

Az AI (mesterséges intelligencia) vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé, amely egyszerre formálja át az üzleti szoftvereket, a keresést és a tartalomfogyasztást - írta friss elemzése alapján a Deloitte az MTI-nek csütörtökön eljuttatott tájékoztatásában.
2026. 02. 06. 07:00
Megosztás: