Három nagy programmal készül június végéig a PLACCC Fesztivál

Április vége és június vége között három nagy programmal készül a PLACCC Fesztivál: a Budapesti Tavaszi Fesztiválon két előadást és egy workshopot tartanak, a Performing Futures elnevezésű nemzetközi projekt keretében szintén két előadást mutatnak be, júniusban pedig ismét megrendezik táncfókuszú különkiadásukat, a Placcc Dance-t.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében nézhetik meg az érdeklődők Johannes Bellinkx színházi alkotó Reverse című köztéri előadását, amely Európa számos rangos művészeti fesztiválján szerepelt. A művész az idő- és valóságérzékelésünket manipulálja, amikor azt kéri, hogy fordítsunk hátat mindennek, ami ismerős, és hátrafelé járjuk végig a várost. Ahogy kilépünk a komfortzónánkból, belépünk egy olyan városba, amit már fel sem ismerünk - áll az előadás ismertetőjében.

Mint írják, az előadást egyes ázsiai és afrikai kultúrák időfelfogása inspirálta, amelyek az időt nem lineárisan képzelik el, hanem a szimultaneitásban hisznek, ahol nem létezik múlt és jövő, hanem az egyes pillanatok egymásra rakódnak. Az egyszemélyes séta során a nézők egy kijelölt útvonalon haladnak végig. A város hangjaiból komponált hanginstalláció kíséri végig az utat, miközben mindenki átadhatja magát az ismeretlennek és váratlannak - írják a PLACCC közleményében. A program május 13-tól 15-ig, 16 és 20 óra között valósul meg, a találkozópont a XI. kerületi Saru utcai parkoló.

A Meetlab társulat (Ivanyos Ambrus, Tóth Bálint) AZIMUT című előadása szintén a Budapesti Tavaszi Fesztivál eseménysorozatában látható. Az előadás formája egyszemélyes helyszínspecifikus videóinstalláció. Mint kiemelik, a Meetlab társulat évek óta kutatja a művészet és technológia találkozásából születő alkotás lehetőségét, illetve azon belül a narráció szerepét. Projektjeikben a fikció és tudományosan igazolható tények összegabalyodnak, a nézők minden esetben városi környezetben, a köztéren sétálva tapasztalhatják meg e hibrid megközelítésből születő produkciókat.

A XI. kerületi Árasztó-partról egy virtuális világba lépünk, ahol az algoritmusok által generált fikciós világ Szabó Bálint (Gosheven, Decolonize Your Mind Society) zenei kompozícióira tárul fel a néző előtt. A résztvevők a Duna-parton elhelyezett hajókonténer belső terében tapasztalhatják meg az audio-vizuális installációt. Egy képzeletbeli planéta atmoszférája jelenik meg monitorokon a tér különböző irányaiban, ahol a földi, légköri jelenségek és az égi mozgások ciklikus ritmusa figyelhető meg.

Április 30-án a PLACCC Performing Futures elnevezésű nemzetközi projektjének keretében érkezik Budapestre a brit Uninvited Guests társulat két, egymással összekapcsolódó, egymást kiegészítő előadása. A Billennium című helyspecifikus színházi produkció és a To Those Born Later című online előadás egyaránt a jelenre reflektál a jövőn keresztül.

A Billennium egy kiterjesztett valóságban tett séta a helyszín jövőjén keresztül, a To Those Born Later pedig egy online élő esemény, amely során a különböző országokból bekapcsolódó résztvevők beszélgetnek arról, mit helyeznének el egy 150 év múlva kinyitandó időkapszulában. Mint írják, a Billennium hely- és kontextusspecifikus adaptációjának előkészítésére workshopot szerveznek a brit művészek vezetésével a XV. kerületi Epres sor környékén április 30-án. A résztvevők betekinthetnek az Uninvited Guests munkamódszerébe, amely a környék múltjának felderítését ötvözi az annak jövőjébe tett sétával.

A workshopon született történetek később hallhatóak lesznek a Billennium előadásában, amely június 2. és 4. között valósul meg, ám azt még megelőzi a Performing Futures másik projektjének online alkalma május 11-én 19 órakor. Mint kiemelik, mindeközben a PLACCC Dance idei kiadásának előkészületei is zajlanak. A fesztivált a tervek szerint június 3. és 24. között rendezik meg, többek között a Ziggurat Project, a Hollow, Szabó Vera és a Tünet Együttes, valamint Borsos Luca és Bartha Márk részvételével.


Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 29. 09:00
Megosztás:

Drágább lesz taxival utazni Budapesten

Szombattól drágább lesz taxival utazni Budapesten, miután hatályba lép a taxirendelet legutóbbi módosítása.
2026. 07. 29. 08:00
Megosztás:

Tizenhárom új elektromos autóbusz érkezett Kaposvárra

Tizenhárom új elektromos autóbusz érkezett Kaposvárra, ezzel új korszak kezdődik a város közösségi közlekedésben - közölte Szita Károly (Fidesz-KDNP), a somogyi vármegyeszékhely polgármestere a Facebook-oldalán kedden.
2026. 07. 29. 07:00
Megosztás:

Erős fél évet zárt a SEAT & CUPRA

A SEAT & CUPRA erős fél évet zárt: 2026 első hat hónapjában 122 millió euró üzemi eredményt ért el, ami 84 millió euróval haladja meg a 2025 azonos időszakában elért 38 millió eurót - tájékoztatta a Volkswagen csoport tagjaként tevékenykedő cég az MTI-t kedden.
2026. 07. 29. 06:00
Megosztás:

Már rövid távon strukturális változásokra kényszerül az agrár ágazat

A tartósan száraz időjárás és a súlyosbodó vízhiányos állapot, a forint elmúlt hónapokban tapasztalt erősödése miatti új külkereskedelmi kihívások, és az alapanyagárak iráni konfliktus nyomán végbemenő emelkedése is növekvő kockázati környezetet eredményezett a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termelésben – derül ki az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának legfrissebb negyedéves ágazati elemzéséből. A bank szakértői szerint mindez a gazdálkodás megtérülésének kiszámíthatóságára és tervezhetőségére is hatással van az agrárvállalkozások körében, így a jelenlegi volatilis termelési és piaci környezetben ismét felértékelődik a stabilitás, és újból előtérbe kerülhet a forgóeszközfinanszírozás.
2026. 07. 29. 05:00
Megosztás:

Költségsokk után: Fogy a vendéglátóhelyek száma, miközben a forgalom alig nő

Az utóbbi időben tapasztalt drasztikus költségsokkok kiemelten érintették a vendéglátást, gondoljunk akár a munkaerőköltségek erőteljes növekedésére, az elszálló inflációra, vagy az energiaárak megugrására. Ezeket a költségeket a vendéglátóipar ugyan igyekezett áthárítani, de a 2021-es felpattanást követő majd minden évben, így - az előzetes adatok szerint - 2025-ben is veszteséget produkált. A gazdasági pangás, az alacsony fogyasztói bizalom egyaránt erősen befolyásolta a vendéglátóipari fogyasztást. A forgalom lényegében stagnált, az ágazat nem tudott érdemi növekedést produkálni a covid óta. Mindezek eredőjeként az elmúlt években a magyar vendéglátóipari egységek száma folyamatosan és szembetűnően csökkent.
2026. 07. 29. 04:00
Megosztás:

Reklám, élő élmények, verseny a figyelemért: így nő megállíthatatlanul a globális szórakoztató- és médiaipar

A globális szórakoztató- és médiaipar (E&M) bevételei 2030-ra elérhetik a 4,2 ezer milliárd dollárt, az iparág éves átlagos növekedési üteme pedig 3,4% lehet. A bővülést elsősorban a digitális ökoszisztémák, az AI által támogatott reklámozás, valamint az élő és immerzív élmények – például a sportesemények, koncertek és szakkiállítások – iránti erős fogyasztói kereslet táplálja. A PwC Global Entertainment & Media Outlook 2026–30 előrejelzése szerint a reklámbevételek 2030-ra meghaladhatják az 1,4 ezer milliárd dollárt, mivel a márkák egyre célzottabban próbálják elérni a fogyasztókat a tartalomfogyasztás és a vásárlói döntések digitális felületein.
2026. 07. 29. 03:00
Megosztás:

Olaszországban történelmi mélypontra esett a születések száma

Tavaly 355 ezer gyermek született, ami a legalacsonyabb adatnak számít a második világháború óta, és az olaszok többsége anyagi okokból mond le a családalapításról - hangzott el a legfrissebb népesedési statisztika bemutatóján Rómában kedden.
2026. 07. 29. 02:00
Megosztás:

Több spanyol településre hazatérhettek az erdőtüzek miatt kitelepítettek

Több spanyol településére hazatérhettek az erdőtüzek miatt korábban kitelepített lakók kedden.
2026. 07. 29. 01:00
Megosztás:

Beruházási támogatásra pályázhatnak bortermelők

Az innováció új lendületet adhat a magyar borászatnak, ezért augusztus 1-től a bortermelők 20 millió és 250 millió forint közötti támogatásra pályázhatnak olyan beruházásokhoz, amelyek korszerű megoldásokkal segítik a fejlődést – olvasható az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium közösségi oldalán.
2026. 07. 29. 00:05
Megosztás:

Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben

Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben - írta a Bundesbank júliusi havi konjunktúra jelentésében.
2026. 07. 28. 23:00
Megosztás:

Kína tagadja az ipari túlkapacitás vádját

Tagadta Kína az ipari túlkapacitási vádakat kedden, amelyekre hivatkozva az Amerikai Egyesült Államok vizsgálatot indított.
2026. 07. 28. 22:00
Megosztás:

Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában

Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában. A cég legújabb járműgyárának termelése gyors ütemben fut fel 2025 ősze óta, jelezve a Neue Klasse modellgeneráció első sorozatgyártású típusa iránti aktív keresletet is - közölte a BMW Group kedden az MTI-vel.
2026. 07. 28. 21:00
Megosztás:

Ketyeg az óra: így tudnak felkészülni a hazai cégek az MI-alapú kibertámadásokra

A mesterséges intelligencia (MI) gyors fejlődése még veszélyesebbé teszi a kiberfenyegetéseket, miközben a vállalati eszközök jelentős része szinte védtelen a digitális betörésekkel szemben – állapítja meg az EY friss, globális kutatása. Az online bűnözők könnyen kihasználhatják a cégek sebezhetőségét, a döntéshozóknak legfeljebb 1,5 éve maradt arra, hogy felkészüljenek az új generációs támadásokra.
2026. 07. 28. 20:00
Megosztás:

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció - derült ki a cseh rendőrség kedden nyilvánosságra hozott statisztikájából.
2026. 07. 28. 19:00
Megosztás:

Felülvizsgálta a Demján Magántőkealappal kapcsolatos befektetési stratégiáját az MFB

Az MFB Zrt. a tulajdonosi joggyakorló minisztériummal egyetértésben, az alapkezelővel közösen áttekintette a Demján Sándor Beruházási Magántőkealap alapkezelési feladatait ellátó, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 100%-os tulajdonában álló MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. eddigi működését, befektetési döntéseit.
2026. 07. 28. 18:00
Megosztás:

Több mint 2 millió forintot is spórolhatnak az első lakásvásárlók egy jó bankválasztással

Az Otthon Start hitel jelenleg a piacon elérhető legkedvezőbb finanszírozási forma az első lakásukat vásárlóknak, hiszen a kamat jogszabályilag legfeljebb 3 százalék lehet. A money.hu legfrissebb elemzése azonban rávilágít: a bankok közötti verseny miatt az ügyfelek akár több mint 2 millió forintot is spórolhatnak a futamidő alatt egy okos döntéssel, ráadásul több százezer forintos bónuszokat is zsebre tehetnek. A számokon túl azonban más feltételekben is eltérhetnek bankok, ami miatt nem mindenki számára a legjobb a legolcsóbb választás.
2026. 07. 28. 17:00
Megosztás:

Veszélyes potencianövelők: természetesnek hirdették, gyógyszerhatóanyagot tartalmaztak

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) újabb ellenőrzései során ismételten olyan étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő termékeket azonosított, amelyek a jelölésük ellenére vényköteles gyógyszerekben alkalmazott hatóanyagokat tartalmaztak. A hatóság a fogyasztók egészségének védelme érdekében az érintett termékeket kivonta a forgalomból, és megteszi a szükséges további intézkedéseket.
2026. 07. 28. 16:00
Megosztás:

Eltűnőben a nyaralókereslet a Velencei-tónál – a kiköltözők veszik át a helyüket

A Velencei-tó vízszintjével és ökológiai állapotával kapcsolatos bizonytalanság egyelőre nem okozott általános áresést a környék ingatlanpiacán, a kereslet szerkezete azonban jelentősen megváltozott az ingatlan.com friss elemzése szerint. A tó környéke egyre kevésbé nyaralóövezetként, sokkal inkább Budapest és Székesfehérvár agglomerációs térségeinek találkozási pontjaként működik.
2026. 07. 28. 15:00
Megosztás:

Ha pénzre van szükségük, tőlük kérnek leginkább a magyarok

A magyarok egyre óvatosabban folyamodnak kölcsönért: közel kétharmaduk nem élt ezzel a lehetőséggel az elmúlt egy évben, aki pedig erre kényszerült, az az utóbbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is elsősorban a családtagoktól kért anyagi segítséget, csak utána a bankoktól, majd a barátoktól, kollégáktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. friss Financial Wellbeing reprezentatív kutatásából, amely kilenc ország bevonásával térképezi fel évről évre, hogyan látják az emberek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják anyagi döntéseiket. A felmérés országonként mintegy ezer, 18 és 75 év közötti válaszadó bevonásával készült 2026 májusában.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás: