1,6 százalékkal nőtt tavaly a lengyel GDP
A lengyel gazdaság tavaly 1,6 százalékkal nőtt - mondta a lengyel kormányfő gazdasági főtanácsadója, Michal Boni hétfőn. (MTI)
Felfelé törhetnek az európai piacok
Bár a pénteken nyilvánosságra került amerikai foglalkoztatottsági adat némi bizonytalanságot okozott a piacokon, azonban a hétvégi kínai kereskedelmi adat mindezt várhatóan ellensúlyozni tudja, melynek következtében felfelé mozdulhatnak a vezető nyugat-európai részvénypiacok.
A kínai exportadatok hátán emelkedik Ázsia
Erősödtek az ázsiai piacok hétfőn, mely mögött a legfrissebb kínai exportadat állt, és az, hogy a kínai pénzügyminiszter bejelentette, hogy az idén is folytatják a gazdaság kormányzati ösztönzését. Mindez pedig ellensúlyozni tudta a pénteken nyilvánosságra került csalódást jelentő decemberi amerikai foglalkoztatottsági adatokat. A tokiói értéktőzsde hétfőn zárva volt, országos ünnepnap miatt. (MTI)
Az idén még gyengén muzsikál a német gazdaság
Az Ifo gazdaságkutató intézet szerint Németországban idén gyenge lesz a föllendülés, mert a vállalati beruházások még nem jönnek lendületbe. (MTI)
Nem áll le a kínai kormány, folytatódik a gazdaságösztönzés
Kínában idén is folytatódik a kormányzati gazdaságösztönzés, főleg a hazai, azon belül is a lakossági fogyasztást erősítendő, ezt jelentette hétfőn a Hszinhua hírügynökség, a kínai pénzügyminiszter nyilatkozatát idézve. (MTI)
Vigyázzunk a tőzsdékkel!
A pénzügyi piacok ugyan megszilárdultak az elmúlt hónapokban a gazdaság javulása közepette, de a pénzügyi piaci szereplők talán túlértékelik a javulás fokát, így vélekedett a nemzetközi Pénzügyi Stabilitási Tanács elnöke, az olasz Mario Draghi a hét végén. Arra is figyelmeztetett, hogy a megnövekedett államháztartási hiányok elszívhatják a tőkét a gazdaság elől. (MTI)
Portugáliát is fenyegeti a leminősítés réme
A leminősítés kockázatára figyelmeztette Portugáliát a Moody's Investors Service arra az esetre, ha az euróövezeti tagállam kormánya nem hoz kemény intézkedéseket a felduzzadt államháztartási hiány csökkentésére. (MTI)
Kell-e félniük a tőzsdéknek Nagy-Britannia leminősítésétől?
Citybeli befektetési elemzők és kötvényforgalmazók szerint a siralmas brit költségvetési helyzet ellenére sem valószínű, hogy a nemzetközi hitelminősítők az idén - vagy legalábbis a közeljövőben - megvonnák Nagy-Britanniától a lehető legjobb, "AAA" adóskockázati besorolást. (MTI)
Veszélybe került az adócsökkentés
Németországban veszélybe került a jövő évre tervezett, nagy adócsökkentés: erre következtetnek elemzők Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter hétvégi nyilatkozatából. (MTI)
Nagy pénzeket már ne reméljünk? Jövő héten kiderül!
A tavaly márciusi mélypontok után kezdődött "fellendülési spekuláció" után a világ tőzsdéi most új kapaszkodókat keresnek. Merre tovább? - ez a kérdés borzolja a befektetők idegeit, miután a tavalyi javulást a kormányok gazdaságösztönző intézkedései táplálták, ezek azonban előbb-utóbb kifutnak, és a legtöbb elemző a kormánykiadások visszafogására és a központi banki alapkamatok ez évi emelésére figyelmeztet.
A Ferrero hatalmas akvizíciót tervez
A Ferrerónak 4,5 milliárd dolláros hitelt szervez a Mediobanca, hogy az olasz csokoládégyár ajánlatot tudjon tenni a brit Cadbury csokoládé- és édességgyárra, ezt vélte tudni vasárnap az Il Messaggero című olasz újság. (mti)
Hatalmas tőzsderally az első héten - most a MOL a sztár!
Erősödő forgalomban 4,57 százalékkal emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a 2010-es év első hetében, a BUX 22.197,11 ponton zárt pénteken, 970 ponttal magasabban a december 31-i értékénél. (MTI)
Vállalatok finanszírozzák az államot
A múlt év harmadik negyedévében csaknem 600 milliárd forint hitelt fizetett vissza a hazai vállalati szektor, amire az elmúlt húsz évben - amióta összehasonlító adatok rendelkezésre állnak - még nem volt példa - ez derül ki a pénzügyi számlák adataiból, amelyeket a héten hozott nyilvánosságra a Magyar Nemzeti Bank (MNB). (MTI)
Kína megint belehúzott - ismét nő az export
Kína kivitele 130,7 milliárd dollárt ért decemberben, 17,7 százalékkal többet, mint 2008. decemberben. Tizenhárom havi elmaradás után decemberben először nőtt ismét az export éves összehasonlításban is, a kínai vámhivatal erről szóló, vasárnap megjelent előzetes jelentése szerint. (MTI)
Pekingi szakértők szerint Kína még nem kereskedelmi nagyhatalom
Trebitsch Péter, az MTI tudósítója jelenti:
Peking, 2010. január 10., vasárnap (MTI) - A közel 14 százalékos éves külkereskedelmi forgalom-csökkenés mellett a 2009-es adatokat tekintve Kína minden bizonnyal Németországot elhagyva a világ legnagyobb exportőrének fog számítani, de kínai elemzők értékelésükben hangsúlyozzák, hogy az ország még messze van attól, hogy egy valóságos kereskedelmi nagyhatalomként vegyék számba - derül ki a Hszinhua hírügynökség vasárnapi összeállításából.
A szlovák kormányfő hétfőn nem tárgyal a tiltakozó fuvarozókkal
Kokes János, az MTI tudósítója jelenti:
Pozsony, 2010. január 10., vasárnap (MTI) - Nem találkozik hétfőn az elektronikus útdíj ellen tiltakozó fuvarozókkal a szlovák miniszterelnök, mert nem teljesítették az akció befejezésére vonatkozó követelését.
Infláció: Londonban még gyorsulást várnak a lassulás előtt
Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
London, 2010., január 10., vasárnap (MTI) - A magyarországi infláció további gyorsulását várják az év későbbi szakaszára jósolt meredek lassulás előtt londoni felzárkózó piaci elemzők. Szerintük a még egy ideig felfelé tartó infláció nem akadályozza a pénzügypolitikai enyhítés folytatását, az enyhítése üteme azonban várhatóan lassul.
Pipihúson balhézik USA és Oroszország!
Az amerikai kormány tárgyalni akar az orosz kormánnyal az után, hogy Oroszország január elsejétől megtiltotta a klórtartalmú szerekkel tisztított baromfi importját. (MTI)
Az orosz-fehérorosz vita közben zavartalan az orosz olajexport Európába
Moszkva, 2010. január 10., vasárnap (MTI/Reuters) - Oroszország változatlanul folytatja kőolajexportját Fehéroroszországba, illetve Fehéroroszországon át Európába, annak ellenére, hogy szombatig sem sikerült megállapodni az új olajszállítási egyezményben a két ország között. Ezt az orosz energiaügyi minisztérium szóvivője mondta vasárnap hírügynökségeknek.
A biztosítási piacon nem kedvezőek az előrejelzések
A válság hatására 2009-ben visszaesés jellemezte a biztosítási szektort, a gazdasági kilátások 2010-re sem kedvezőbbek a biztosítási szakma számára, bár óvatos bizakodásra adhatnak okot a lakáspiac és az autóértékesítés legutóbbi adatai Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője szerint. (MTI)