Horvátország felkészült az euró bevezetésére

Horvátország felkészült arra, hogy 2023. január 1-jén bevezesse az eurót - mondta Andrej Plenkovic horvát kormányfő hétfőn, az euró bevezetésével foglalkozó nemzeti tanács 11. ülésén, amelyen részt vett Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság (EB) ügyvezető alelnöke is.

Horvátország felkészült az euró bevezetésére

"A folyamathoz nagyon strukturáltan és körültekintően álltunk hozzá, úgy véljük, sikerül időre teljesítenünk az összes feltételt, amelyet az árfolyam-mechanizmusban vállaltunk" - monda a kormányfő.
   
Dombrovskis kiemelte: a horvát kormány erős politikai akaratot mutatott és ambiciózus célokat tűzött ki maga elé. Az EB támogatja a horvát kormány és intézményei törekvéseit az euróövezethez való csatlakozásban, amelyekhez minden maastrichti kritériumnak teljesülnie kell - mondta.
   
"A horvát gazdaság kezd helyreállni, és támogatást kap a helyreállítási és rugalmassági európai uniós pénzeszköz keretében" - hangsúlyozta az EB alelnöke, hozzátéve: Horvátország a legnagyobb felhasználója az uniós költségvetési forrásoknak, a bruttó hazai össztermék (GDP) 11,6 százalékának megfelelő vissza nem térítendő támogatást kapott.
   
Horvátország 2019. július elején kérte felvételét az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II). Az euró bevezetéséhez az országnak meg kell felelnie valamennyi maastrichti kritériumnak. Ezek között szerepel, hogy az infláció legfeljebb 1,5 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam inflációs rátájának átlaga. További feltétel, hogy az éves államháztartási hiány nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát, a bruttó államadósság nem lépheti túl a GDP 60 százalékát, és a hosszú távú hitelek kamatlába legfeljebb 2 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam tízéves lejáratú államkötvényeinek átlagos kamatlába.
   
Zdravko Maric pénzügyminiszter emlékeztetett: 2020-ban a GDP-arányos államháztartási hiány 7,8 százalékot tett ki, idén ugyanakkor a felére, 3,8 százalékra csökken. A tárcavezető 2022-ben már a maastrichti kritériumnak megfelelően 2,6 százalékos államháztartási hiánnyal számol, amely 2023-ban 1,9 százalékra, 2024-ben pedig 1,5 százalékra mérséklődik. Az államháztartási hiány miatt tavaly nőtt a bruttó államadósság is, amely a GDP  88 százalékát tette ki - mondta Maric. A tárcavezető szerint ez a mérték 2022-ben 86,6, 2023-ban 83,6, 2024-ben 76,8 százalékra csökken.
   
Bejelentette továbbá, hogy a következő időszakban az inflációra összpontosítanak, ami nem csak horvát specifikum. A statisztikai hivatal előrejelzése szerint az éves infláció 2021-ben 2 százalékot ér el.  
   
Az EB és az euróövezeti tagállamok pénteken a szlovéniai Brdo pri Kranjuban írtak alá egyetértési megállapodást Horvátországgal, amelyben felvázolják azokat a gyakorlati lépéseket, amelyek mentén az ország megkezdheti az euró gyártását és bevezetését.
   
A memorandum, amelyet Paolo Gentilone, az EB gazdasági biztosa, Valdis Dombrovskis, Paschal Donohoe, az eurócsoport elnöke és Boris Vujcic, a horvát nemzeti bank elnöke írt alá, lehetővé teszi Horvátország számára, hogy megkapja az eurótesztérmék veréséhez szükséges műszaki dokumentációt, a szükséges szerzői jogokat és pénzverési eszközöket.
   
Zágráb még júliusban döntött arról, milyen nemzeti szimbólumokat tesznek a horvát euróérmékre.
   
Az érmék egyik oldalát a piros-fehér kockás horvát címer, a sahovnica díszíti majd, míg a másik oldalát különböző szimbólumok, így a kéteuróson Horvátország térképe, az egyeuróson a jelenleg is használatban lévő kuna (nyest) szerepel majd. Nikola Tesla az 50, 20 és 10 centes érmékre, míg az öt-, a két- és az egycentes érmékre az ősi szláv glagolita írás kerül majd.

USDD 2.0 egy év után: Mit üzen az 1 milliárd dolláros mérföldkő a stabilcoin piacnak?

Egy év telt el azóta, hogy a decentralizált, dollárhoz kötött stablecoin, az USDD új korszakba lépett a 2.0-ás átalakulásával. A stabilcoin szinte észrevétlen infrastruktúrának indult, de ma már átláthatóságot, hozamtermelést és multichain funkcionalitást kínál a DeFi világában. A rendszer mostanra átlépte az 1,4 milliárd dolláros TVL-t – de a történet csak most kezdődik igazán.
2026. 01. 29. 12:30
Megosztás:

Visszapattant a dollár az 1,2-es csúcsról

Az EUR/USD 1,19-ig esett a hét eleji, 4 éves csúcsról, miután Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter kizárta, hogy interveniálnának a jen árfolyama mellett.
2026. 01. 29. 11:30
Megosztás:

A Worldcoin szárnyal, miután az OpenAI saját közösségi hálózaton dolgozik – biometrikus azonosítással

A Worldcoin (WLD) token ára meredeken emelkedett, miután napvilágot láttak a hírek, miszerint az OpenAI egy új közösségi média platform fejlesztését tervezi, amely kizárólag hitelesített, valódi embereket engedne be. A projektben kulcsszerepet kaphat a Worldcoin biometrikus azonosítási technológiája – nem véletlen, hogy a piac azonnal reagált.
2026. 01. 29. 11:00
Megosztás:

A Fed döntése sem mozgatta meg a tengerentúli piacokat, melyek kivártak a nagy tech cégek gyorsjelentései előtt

Nem mozdultak a tengerentúli piacok érdemben: az S&P és a Dow stagnált, a NASDAQ enyhe emelkedéssel zárt, a kereskedés korábbi szakaszában az S&P először járt 7000 pont felett, amely szintet azonban nem tudta tartani.
2026. 01. 29. 10:30
Megosztás:

Eséssel zárták a szerdát a nyugat-európai részvények

Eséssel zárták a szerdát a nyugat-európai részvények, miután a luxusszektor papírjai gyengültek, és a befektetők óvatosak maradtak a közelgő technológiai gyorsjelentések, valamint a Federal Reserve kamatdöntése előtt. A páneurópai STOXX 600 0,8%-kal alacsonyabban zárta a napot, a luxusszektort képviselő részvények 3,8%-os esésükkel vezették a gyengülést, a tegnapi már a negyedik egymást követő mínuszos napjuk volt. A Louis Vuittont és a Tiffanyt is tulajdonló LVMH részvényei 7,9%-ot estek, miután Bernard Arnault vezérigazgató óvatosságra intett az előttünk álló évet illetően.
2026. 01. 29. 09:30
Megosztás:

Nem okozott meglepetést a Fed

Nem okozott meglepetést a Fed, miközben a Meta és Tesla gyorsjelentéseit inkább jól fogadta a piac, de a Microsoft csalódást okozott.
2026. 01. 29. 09:00
Megosztás:

Az Egyesült Arab Emírségek engedélyezte az első dollárfedezetű stabilcoint, az USDU-t

Az Egyesült Arab Emírségek újabb történelmi lépést tett a digitális pénzügyi innováció felé: a Központi Bank hivatalosan is jóváhagyta az USDU-t, az első amerikai dollár által fedezett stabilcoint (stablecoin), amely teljes mértékben szabályozott keretek között működik. A döntés komoly áttörést jelent a digitális eszközök globális elfogadottságában, miközben példát mutat más nemzeteknek is a kriptoszabályozás terén.
2026. 01. 29. 08:30
Megosztás:

Elfogadhatják a francia költségvetést

Fordulatokban gazdag utat jár be a 2026-os franca költségvetés elfogadása: bár az idei éves társadalombiztosítási költségvetést még decemberben sikerült elfogadtatni (erről korábban itt írtunk részletesen), azonban a 2026-os állami költségvetéssel kapcsolatban nem sikerült megállapodásra jutniuk a politikusoknak. Ezért egy különleges törvény alkalmazásával akadályozták meg a kormányzat leállását, mindez lehetővé tette többek között az adók beszedését is addig, amíg az idei évre vonatkozó költségvetést elfogadják.
2026. 01. 29. 08:00
Megosztás:

Kínában kezdett hivatalos látogatást a brit miniszterelnök

Kínában kezdett háromnapos hivatalos látogatást szerdán Keir Starmer brit miniszterelnök.
2026. 01. 29. 07:30
Megosztás:

Várhatóan 10-12 ezer burkolathiba javítására lesz szükség a közutakon

Az úthálózat állapota és a több éve nem tapasztalt csapadékos-fagyos időjárás, a fagyási-olvadási ciklusok sűrű váltakozása miatt az első negyedévben várhatóan 10-12 ezer burkolathiba javítására lesz szükség a közutakon - közölte a Budapest Közút szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 29. 06:30
Megosztás:

Szalagcímek alapján nem érdemes idén befektetni

Az elmúlt év rendkívüli változásokat generált a globális gazdaság szerkezetében, mely jelentős bizonytalanságot hozott a befektetők számára. A tavaly megindult folyamatok az idei évre is hatást gyakorolnak majd, ami indokolttá teheti a befektetési stratégiák felülvizsgálatát. A részvény- és kötvénybefektetések, illetve befektetési alapok mellett idén érdemes lehet számba venni olyan hagyományosabb eszközöket is, mint a betéti termékek – derült ki az MBH Befektetési Bank idei első, Piaci Pulzus című sajtóreggelijén.
2026. 01. 29. 06:00
Megosztás:

Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítő piacon

Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítői piacon, a SimplePay Zrt. és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. együttműködésében elindult a simplebiztositas.hu, egy új, teljesen online működő biztosításközvetítői platform - közölte a két társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 29. 05:30
Megosztás:

Vigyázat, növekedhet a kátyúk száma!

Az elmúlt napokban az időjárás változása, a napi hőingás hatására hirtelen megnőtt az utakon a kátyúk száma, a kisebb-nagyobb gödrök a következő hónapokban fokozott veszélyt jelentenek az autósoknak - hívta fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) szerdai közleményében.
2026. 01. 29. 05:00
Megosztás:

Hiába az idősebb kor, továbbra is az 1 millió forint alatti autók a legkelendőbbek

Az 1 millió forint alatti használt autók iránti érdeklődés 2025-ben is kiemelkedően magas volt a Használtautó.hu felületén. Bár az előző évhez képest több modellnél mérsékelt visszaesés látható az érdeklődések számában, az 1 millió forint alatti kategória továbbra is nagyságrendekkel meghaladja más ársávok forgalmát. Ez a kategória változatlanul a piac egyik legélénkebb szegmense, ahol az eladók gyors és tömeges érdeklődésre számíthatnak. 2025-ben az egymillió forint alatti kategóriában a legtöbb érdeklődés az Opel Astra hirdetéseire érkezett: közel 94 ezer érdeklődést regisztráltak, miközben a modellből több mint 11 ezer aktív hirdetés volt elérhető. Egy évvel korábban még a Suzuki Swift vezette a rangsort, amely 2025-re ugyan visszacsúszott a második helyre, de továbbra is 86 ezer feletti érdeklődőt vonzott.
2026. 01. 29. 04:00
Megosztás:

Dél-Korea szigorítaná a stablecoin-szabályozást: 3,5 millió dolláros tőkekövetelmény jöhet

Dél-Korea újabb lépést tett afelé, hogy egységes és szigorúbb keretrendszerbe terelje a kriptovaluták piacát. A törvényhozók egy friss jogszabálytervezetben azt javasolják, hogy a stablecoinokat kibocsátó vállalatoknak legalább 5 milliárd wonnyi, vagyis körülbelül 3,5 millió dollárnyi jegyzett tőkével kelljen rendelkezniük. A cél a piac stabilitásának növelése és a felhasználók védelme egy olyan időszakban, amikor a digitális eszközök egyre szorosabban kapcsolódnak a hagyományos pénzügyi rendszerhez.
2026. 01. 29. 03:30
Megosztás:

Száz új munkahelyet hozott létre BioTech USA beruházási programja

Száz új munkahely jött létre a BioTech USA újabb, mintegy 9,5 milliárd forintos beruházási programjának köszönhetően, ami jól demonstrálja, hogy minden nehézség ellenére mennyire meg tudtak erősödni a hazai vállalatok - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Szadán.
2026. 01. 29. 02:30
Megosztás:

Olcsó tejet vennél? Akkor nyomás a Penny Market-be azonnal!

Január 29-től rendkívül kedvező áron lesz megvásárolható a PENNY üzleteiben a Cirmi 1,5%-os zsírtartalmú UHT tej. A termék 199 forintért kerül a polcokra, ami a 2021-ben megszokott árszintet idézi. Ilyen alacsony áron legutóbb öt évvel ezelőtt juthattak tejhez a vásárlók.
2026. 01. 29. 02:00
Megosztás:

Itt az új rendelet! Jönnek a visszaváltható edények!

Eljött a visszaváltható edények ideje - Hogyan készüljenek a hazai vendéglátók 2026-ra? Nézzük meg pontosan miről is szól az EU új csomagolási rendelete.
2026. 01. 29. 01:00
Megosztás:

Veszélyes is lehet a kriptovaluta FOMO kultúra?

Ha valaha is érezted azt a késztetést, hogy azonnal vásárolj egy épp felfutó kriptopénzből, még mielőtt „lemaradnál róla”, akkor már megtapasztaltad, mi az a FOMO – vagyis a „félelem a kimaradástól”. A kripto világban ez szinte természetes reakcióvá vált.
2026. 01. 28. 23:00
Megosztás:

Kissé csökkent a Horvátországba látogató magyarok száma

Kevesebb mint egy százalékkal csökkent a magyar vendégek, három százalékkal pedig a vendégéjszakák száma tavaly Horvátországban, ahol összességében rekord turistaforgalmat regisztráltak 2025-ben - tájékoztatta a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviselete szerdán az MTI-t.
2026. 01. 28. 22:30
Megosztás: