Így követi az inflációt a bérek változása Magyarországon: átlagosan 17%-kal emelkedett az alapbér
Az elemzés során a 2022. júniusában érvényben lévő alapbéreket hasonlították össze a 2023. júniusi alapbérekkel, valamint arra is keresték a választ, hogy változtattak-e a cégek a cafeteria rendszerükön 2022-ről 2023-ra, illetve vezettek-e be új, egyéb pénzbeni juttatást, pl. költségtérítést vagy bónuszt.
Az összes vizsgált cégre az átlagos alapbér növekedés 17,02% volt, ettől csak kissé marad el a medián, ami 16,18% a bérváltozásokra vonatkozóan.
A kisebb létszámú cégek esetében mind az átlag, mind a medián a teljes populációra vetített értékek körül mozog (átlag 17,25%, medián 16,77%). A legmagasabb növekedés a közepes méretű cégeknél figyelhető meg, itt az átlag 18,34%, a medián is hasonlóan magasabb, 17,2%. A legkisebb bérnövekedés a nagy létszámú cégeknél volt, itt az átlag csupán 14,87%, a medián pedig 15,09%.
Fordított trend tapasztalható a cafeteria megváltoztatása és egyéb, új bérelemek bevezetését tekintve. Leginkább a nagyobb vállalatoknál figyelhető meg, hogy változtattak a cafeteria rendszerükön – megemelték a keretet vagy új elemet vezettek be –, ez a szám pedig egyre csökken, párhuzamosan a foglalkoztatottak számával. A vizsgált cégek körében az egyik legnépszerűbb új juttatás a "car sharing” volt. Új bérelem bevezetése is főként a nagyobb létszámmal rendelkező vállaltoknál volt jellemző, leginkább távmunka, home office költségtámogatás formájában, míg a kis létszámú cégek esetében egyáltalán nem történt ilyen változás.
Nem mutatkozik szignifikáns különbség azonban attól függően, hogy a vállalatoknál inkább fizikai vagy szellemi munkát végző foglalkoztatás jellemző, habár szellemi foglalkoztatású munkavállalók esetében a cégek nagyobb arányban vezettek be valamilyen egyéb plusz juttatást az alapbér változása mellett
A Process Solutions nem csupán magyar vállalatok körében végzett felmérést, hanem hasonló módon a szlovák és cseh piac éves adatait is összehasonlította.
Mind a PS szlovák, mind a cseh irodája által elemzett adatok alapján elmondható, hogy a bérváltozás mértéke kisebb, és jobban közelít egymáshoz az átlagos bérváltozás és a medián. A vizsgált szlovák cégek esetében az átlagos bérváltozás 10,98%, a medián pedig 10,24%, a kutatásba bevont cseh cégek esetében még kisebb mértékkel találkozunk, az átlagos bérváltozás csupán 7,54%, a medián pedig 7,83%-os értéket mutat.
*A Process Solutions kutatása ötven Magyarországon bejegyzett cég önkéntes bevonásával készült. A kutatás során a magyar piac esetében 2022 júniusi és 2023 júniusi adatokat használtak, míg a szlovák és a cseh piac esetében 2022 márciusi és 2023 márciusi adatokat hasonlítottak össze.