Indonézia lesz két év múlva a World Science Forum házigazdája
Freund Tamás felidézte, hogy a Világfórumot kétévente rendezik meg, négyévente Budapesten és minden második évben a tudomány egy feltörekvő központjában, hogy kiemelje és hangsúlyozza a tudomány globális jelentőségét.
Elmondta, hogy brazíliai, jordániai és a dél-afrikai fórumokat követően a WSF tanácsa több lehetséges jelentkezővel is tárgyalt a fórum 2026-os rendezéséről, végül Törökország és Indonézia közül Indonézia pályázatát választották ki, így 2026-ban Jakartában rendezik meg a tudományos tanácskozást.
Freund Tamás kiemelte, hogy az Indonéz Nemzeti Kutatási és Innovációs Tanács rendkívül átfogó pályázatot nyújtott be, amely lehetővé teszi a fórum számára, hogy a tudományos és a politikai közösség figyelmét a világ keleti féltekére irányítsa.
Nur Tri Aries Suestiningtyas, az Indonéz Köztársaság Nemzeti Kutatási és Innovációs Ügynökségének (BRIN) főigazgató-helyettese kiemelte, hogy a fórum idén is sikeresen összehozta a tudósokat, döntéshozókat, iparági vezetőket, civil szervezeteket és a médiát, hogy megvitassák a tudomány szerepét, a tudományba vetett bizalom megerősítését, a tudománydiplomácia jelentőségét és számos egyéb megoldást a globális kihívások kezelésében.
Megköszönte, hogy Indonézia rendezheti a következő találkozót, valamint kiemelte, hogy Indonézia a világ egyik legnagyobb biodiverzitással rendelkező országa, ezért a 2026-os fórum témájának a Tudomány a globális reziliencia és méltányosság érdekében címet javasolják.
Lakasana Tri Handoko, az indonéz kutatási és innovációs ügynökség elnöke videoüzenetben üdvözölte a jelenlévőket és elmondta, hogy nagyra értékelik a fórumot, amely kiegyensúlyozott figyelmet fordít a humanitárius kérdéseket felölelő napirenddel, beleértve a globális békét és biztonságot, valamint hogy a tudomány miként segíthet a fenntartható fejlődés elérésében.
Lidia Brito, az UNESCO Természettudományi főigazgató-helyettese köszönetét fejezte ki a magyar szervezőknek azért, hogy ismét megmutatták, milyen elkötelezettek amellett, hogy a fórum ne csupán a tudományos eszmecsere platformja legyen, hanem a közös értékek, a gazdag kultúra és az életre szóló barátságok ünnepe is.
Kiemelte: ahhoz, hogy a tudományban rejlő lehetőségeket felszabadítsák ebben a kihívásokkal teli időszakban, egy új társadalmi szerződésre van szükség, amely erősíti a tudományba vetett bizalmat, és kölcsönösen előnyös együttműködést teremt a tudósok, döntéshozók, az ipar és legfőképpen a társadalmak között.
A globális kihívások óriásiak, de közösen, tudósokként, döntéshozókként, üzletemberekként és polgárokként megvan a képességünk és kötelességünk is arra, hogy olyan megoldásokat alkossunk, amelyek kiállják az idő próbáját - hangsúlyozta.
Az eseményen egyhangúlag elfogadták a fórum zárónyilatkozatát, amelyet Freund Tamás olvasott fel.
A nyilatkozat többek közt kiemeli, hogy a tudománynak nyitottnak kell maradnia, fejlődnie kell, valamint hangsúlyozza a hatékony, megbízható és kreatív tudománypolitikai kapcsolatok szükségességét, különösen a globális átalakulások idején.
A nyilatkozat kiemeli továbbá a tudományhoz való jog fenntartásának fontosságát, és a tudomány, a technológia és az innováció szerepét, valamint a tudománydiplomácia növekvő jelentőségét a globális kihívások kezelésében.
A tanácskozás résztvevői továbbá felhívják a kormányok figyelmét a tudományos tanácsadói feladatok kiemelt szerepére, a tudományos és akadémiai szabadság biztosításának és tiszteletben tartásának fontosságára, valamint javasolják, hogy a nemzetközi közösség támogassa a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó tudományos kezdeményezéseket.