Infláció, infláció, infláció - a kriptodevizák után az árupiacok puffadnak a sok pénztől
A Bundesbank elnökének lemondása mellbe vágta a befektetőket, hiszen közismerten héja, azaz a szigorú monetáris politika hívének tekinthető jegybankár volt. Az pedig, hogy a galambok súlya növekszik egy ilyen aggodalmakra okot adó időkben, amikor a befektetők egy jelentős része is attól fél, hogy a jegybankárok túl sokáig hagyják nyitva a pénzcsapokat és későn indul meg a szigorítás, alapvetően nem jó ómen.
Persze egyelőre nem ismerjük az új jelöltet, és Jens Weidmann még év végéig ellátja a feladatát. A piacok egyelőre csak tessék-lássék módon, és inkább csak papíron félnek az inflációtól illetve a potenciális stagflációtól, azaz osztják a francia jegybankelnök, Francois Villeroy de Galhau véleményét, hogy amíg erős növekedés van, addig nem kell félni a stagflációtól. Így azt látjuk, hogy az S&P500 csúcs közelben zár, de a DAX sincsen messze a történelmi csúcsától.
Pedig szerintünk érdemes lenne legalább egy picit aggódni.
Ugyanis most olyan inflációs folyamatok vannak, amelyeknek egy jelentős része a sok pénz és a strukturális problémák kombinációjából adódik. Amíg a fölösleges pénz csak a kripto devizák piacán jelent meg „játékként”, addig az kevesebb kárt tudott okozni a gazdaságban, de az árupiacokon való megjelenéssel már nem babra megy a játék, és ez ellen a jegybankoknak nem igazán van fegyvertáruk. Vagyis itt állunk közel fegyvertelenül, hogy az általunk okozott (pénz)cunami elsöpörjön bennünket. (forrás: ERSTE)