Ingatlan illeték 2023 - Ingatlan illeték kalkulátor 2023 - Illeték kedvezmények ingatlan vásárlás esetén 2023
Ingatlan vásárlás illetéke 2023
Ingatlan vásárlása esetén az ingatlanügyi szabályok alapján az ingatlan megszerzését a járási földhivatalhoz kell bejelenteni illetékkiszabásra, amellyel egyúttal teljesül az illeték megállapításához szükséges bejelentési kötelezettség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által kiszabott illetéket be kell fizetni.
Mikor keletkezik az illetékfizetési kötelezettség?
Az Illetéktörvény (1990. évi XCIII. törvény) szerin a visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség:
a) a szerződés megkötése napján,
b) árverési vétel esetében az árverés napján,
c) ingatlannak, ingónak, vagyoni értékű jognak bírósági, hatósági határozattal történő megszerzése esetén a határozat jogerőre emelkedése, véglegessé válása napján,
d) az a)-c) pontban nem említett esetekben a vagyonszerzéskor
keletkezik.
A visszterhes vagyonátruházási illeték alá esik:
a) a belterületbe vont ingatlan,
b) a belterületbe vont ingatlannal rendelkező társaság vagyoni betétjének
visszterhes átruházása.
Az ingatlan vásárlásának illeték mértéke 2023 - Mennyit kell fizetni?
A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke - ha a törvény másként nem rendelkezik - a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4%, ingatlan, illetve belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén ingatlanonként 1 milliárd forintig 4%, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2%, de ingatlanonként legfeljebb 200 millió forint.
Ingatlan résztulajdonának szerzése esetén az 1 milliárd forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére kell alkalmazni a 4%-os illetéket, illetve az ingatlanonként legfeljebb 200 millió forintot a tulajdoni hányad arányában kell figyelembe venni.
Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése esetén az illetékalapból az 1 milliárd forint olyan hányadára kell alkalmazni a 4%-os illetékmértéket, illetve a 200 millió forint olyan hányadát kell figyelembe venni, mint amilyen arányt a vagyoni értékű jog értéke képvisel az ingatlan forgalmi értékében.
Vagyoni értékű joggal terhelt ingatlan - ideértve a tulajdonszerzéssel egyidejűleg alapított vagyoni értékű jogot - szerzése esetén a vagyoni értékű jog értékével csökkentett forgalmi értékből az 1 milliárd forint olyan hányadára kell alkalmazni a 4%-os illetékmértéket, illetve a 200 millió forint olyan hányadát kell figyelembe venni, mint amilyen arányt a tulajdonjog értéke képvisel az ingatlan forgalmi értékében.
Ingatlan illeték 2023 kalkulátor ITT
Kötelezettségmulasztás
A vagyonszerzéssel kapcsolatos bejelentési kötelezettség elmulasztása, hiányos vagy késedelmes teljesítése esetén mulasztási bírságot kell fizetni, melynek mértéke természetes személy adózó esetén 200 ezer forintig, nem természetes személy adózó esetén 500 ezer forintig terjedhet.
Az illeték késedelmes megfizetése esetén késedelmi pótlékot kell fizetni, melynek mértéke minden naptári nap után a késedelem időpontjában érvényes jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének háromszázhatvanötöd része.
Milyen határidőre kell fizetni?
Főszabály szerint az ingatlan megszerzését a szerződés megkötésének napját követő 30 napon belül kell bejelenteni a járási földhivatalhoz, mely az illetékkiszabáshoz szükséges iratokat az ingatlan-nyilvántartási eljárás befejezését követően továbbítja a NAV-hoz.
Ezt követően a NAV 60 napon belül határozatban megállapítja a befizetendő illetéket, amelyet legkésőbb 15 napon belül be kell fizetni attól az időponttól számítva, hogy a döntés véglegessé vált.
Benyújtandó dokumentumok
Az ingatlan megszerzéséről szóló okirat (pl. adásvételi szerződés) és a NAV által az illetékkiszabás bejelentésére rendszeresített nyomtatvány (B400-as adatlap).
Fizetési kötelezettség / az illeték nagysága 2023-ban
A megszerzett ingatlan terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 1 milliárd forintig 4%, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2%, de legfeljebb 200 millió forint.
Ingatlan illeték 2023 kalkulátor IDE kattintva
Eljáró szerv
Az ingatlan fekvése szerint illetékes járási földhivatal, NAV
Felettes szerv/jogorvoslat
A NAV elsőfokú döntése ellen a NAV Fellebbviteli Igazgatóságához lehet fellebbezni, illetve a döntés véglegessé válásától számított egy éven belül egy alkalommal felügyeleti intézkedés kérelmezhető jogszabálysértésre hivatkozással. A fellebbezésért és a felügyeleti intézkedés iránti kérelemért illetéket kell fizetni.
Ha pedig az adózó a NAV Fellebbviteli Igazgatósága másodfokú döntésének jogszerűségét vitatja, közigazgatási perben megtámadhatja azt.
Illetékkedvezmény cserepótló vétel esetén
A jogalkotó ezt a kedvezményt arra az általános helyzetre találta ki, ha például egy család a régi lakást „kinövi” és nagyobbat vesz, esetleg munkahely változás miatt valakinek más településen kell ingatlant vásárolnia és ezért régi házát el kívánja adni.
A kedvezmény lényege, hogy amennyiben a lakásvásárlást megelőző 3 éven belül eladtunk egy ingatlant és a jelenleg vásárolni kívánt lakás drágább, mint a régi, akkor csak az értékkülönbözet után kell illetéket fizetni.
Tehát például, ha 1 évvel ezelőtt eladtunk egy lakást 30 millió forintért és most veszünk egyet 35 millió forintért, akkor csupán az 5 millió forintos értékkülönbözet 4%-át, azaz 200 ezer forint illetéket kell kifizetnünk. Ha az újonnan vásárolt ingatlan olcsóbb, mint amit eladtunk, akkor egyáltalán nem is kell illetéket fizetnünk.
A kedvezményt akkor is igénybe lehet venni, ha előbb szeretnénk megvásárolni az „új” lakást és csak utána kívánjuk eladni a régit. Ilyen esetben kérni kell a NAV-tól, hogy az illeték kiszabását függessze fel. Fontos, hogy a régi lakást 1 éven belül el kell adni, onnantól számítva, hogy az újat megvettük - olvashatjuk a drmarkolevai.hu oldalon.
Illetékmentesség családon belüli ingatlan adásvétel esetén
Nem kell illetéket fizetni egyenes ági rokonok (pl. szülő-gyermek, nagyszülő-unoka), valamint házastársak közötti ingatlan adásvétel esetén. Ez az illetékmentesség akkor is fennáll, ha az ingatlan ellenérték nélkül, azaz ajándékozás útján kerül egyik családtagtól a másikhoz.
Hogyan lehet még spórolni a fizetendő ingatlan illetéken?
Ha egy lakást annak berendezésével együtt szeretnénk megvásárolni, akkor érdemes az adásvételi szerződést megbontani külön az ingatlanra és az ingóságokra, mivel a bútorokra nem kell illetéket fizetni.
Ha például vásárolunk egy lakást a benne lévő bútorokkal együtt 35 millió forintért, ahol a bútorok 3 millió forintot érnek, akkor az adásvételi szerződés megbontása esetén máris spóroltunk 120 ezer forintot csak azzal, hogy az ingóságok értékét külön kezeltük a lakás árától.
Bár az illeték összegét nem csökkenti, de megkönnyíteti annak kifizetését az, hogy magánszemély első lakásvásárlása esetén, kérelemre a NAV 12 havi részletfizetési lehetőséget biztosít az illeték megfizetésére - javasolja a szakértő ügyvéd a drmarkolevai.hu oldalon.