Kétszámjegyű inflációra számítanak a középkorú magyarok

Idén februárban átlagosan 22 százalékos éves inflációt érzékeltek a középkorúak, ami jóval meghaladja a hivatalos, 5,6 százalékos áremelkedést. 2023-hoz képest 2024-ben jelentősen csökkent az érzékelt infláció mértéke, 2024-ről 2025-re viszont gyakorlatilag nem változtak a vélemények – erre jutott a K&H biztos jövő felmérés, amely egyebek mellett azt vizsgálta, hogy a 30-59 évesek szerint mekkora a tényleges infláció, azaz a vásárlásaik során milyen mértékű drágulást érzékeltek.
Jelentős drágulást tapasztalnak
Míg a múlt év elején a leggyakoribb, a megkérdezettek ötöde által említett válasz a 15-19 százalékos infláció volt, addig most, ha csak hajszálnyival is, de az 5-10 százalék lett a legtöbbet említett érték: ezt az intervallumot a válaszadók 18 százaléka jelölte meg. Ezt követte a 17 százalékuk által érzékelt 20-24 százalékos áremelkedés, míg a 15-19 százalékos drágulást az idei év elején 16 százalék említette.
Az átlagos 22 százalékhoz képest a nők 15 százaléka érzékelt 40 százalék feletti inflációt, míg ez a férfiaknál csak 6 százalékot tett ki. Ez az átlagos érzékelt infláció átlagértékében is megmutatkozott: a nők 23 százalékával szemben a férfiak csak 20 százalékos inflációt érzékeltek. A budapesti 18 százalékos átlagérték is alacsonyabb a más településeken mért 22-23 százalékhoz képest, ami a magasabb jövedelemmel is magyarázható. Fontos tényező, hogy a felmérés az év első másfél hónapjára jellemző árak alapján készült, az infláció csökkentését célzó kormányzati lépések csak később, márciusban léptek életbe.
Mennyi lesz?
Az infláció alakulása szempontjából fontos tényező az is, hogy a lakosság milyen drágulásra számít a jövőben, ezért a kutatás ezt is felmérte.
A 30-59 éves korosztály tagjai arra számítanak, hogy a jövő év elejére 11 százalékkal emelkednek az árak. Ez kicsit pesszimistább jóslat a tavaly februári és májusi eredményekhez képest, amikor 8-9 százalékos drágulással számoltak a megkérdezettek. Mindössze a válaszadók 5 százaléka tartja elképzelhetőnek az árak csökkenését, túlnyomó részük – 76 százalékuk – árnövekedésre számít. A különböző korosztályokat nézve a következő eredményre jutott a kutatás: az ötvenes korosztály, azaz az 50-59 évesek átlagosan 13 százalékos áremelkedésre számítanak, míg a 40 év alattiak, vagyis a 30-39 évesek szerint 10 százalékos lesz az emelkedés.