Kevésbé nőtt a német kiskereskedelmi forgalom

Februárban az előző havinál és a piaci várakozásoknál is kevésbé nőtt a kiskereskedelmi forgalom Németországban mind havi, mind éves bázison a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtökön publikált jelentése alapján.

Kevésbé nőtt a német kiskereskedelmi forgalom

A németországi kiskereskedelmi ágazat naptári és szezonális hatásokkal kiigazítva 2022 februárjában reálértéken 0,3 százalékkal, nominálisan 0,6 százalékkal többet forgalmazott, mint 2022 januárjában.

A 2022. februári kiskereskedelmi forgalom 7,0 százalékos reálértéken és 11,0 százalékos nominális növekedéssel szintén jelentősen meghaladta a 2021. februári bázist. Havi bázison a piac 0,5 százalékos növekedést várt februárra a januári 2,0 százalék után, éves bázison pedig 6,1 százalékosat a januári 10,4 százalék után.   

A 2021. decemberi (reálértéken 2,3 százalékos, nominálisan 1,9 százalékos) havi forgalomcsökkenést követően a kiskereskedelmi ágazat így 2022 első hónapjaiban a még mindig érvényben lévő járványvédelmi korlátozások ellenére is képes volt kompenzálni.

Az élelmiszerek értékesítése szinte változatlan maradt, 0,1 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer jellegű eladások 0,9 százalékkal nőttek havi bázison. Az áruházak forgalma 8,4 százalékkal, az online és a csomagküldő kereskedelem pedig 1,8 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a textil-, ruházati, cipő- és bőráruk eladásai 0,6 százalékkal csökkentek az előző havihoz képest.   

Az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma 2022 februárjában reálértéken szinte változatlan maradt az előző hónaphoz képest, 0,1 százalékkal nőtt, de 5,1 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának szintjétől. A nem élelmiszeripari termékek kiskereskedelme az előző hónaphoz képest 0,9 százalékkal, az előző év azonos hónapjához képest pedig 16,2 százalékkal nőtt, ami különösen a 2021. februári alacsony értékesítési szintnek tudható be. A textil-, ruházati, lábbeli- és bőráruk kereskedelmében reálértéken 0,6 százalékkal csökkent a forgalom az előző hónaphoz képest. Bár a forgalom csaknem megháromszorozódott az előző év azonos hónapjához képest (193,5 százalék), még mindig 19,5 százalékkal elmaradt a válság előtti, 2020. februári szinttől.

A különféle áruk kiskereskedelmében (például áruházak és áruházak) a forgalom 8,4 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, és az előző év azonos hónapjához képest is jelentős, 64,0 százalékos növekedést ért el. A lakberendezési cikkek, háztartási gépek és építési kellékek kereskedelmének forgalma reálértéken 0,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2022 januárjában, és 44,8 százalékkal magasabb, mint 2021 februárjában.

Az internetes és postai értékesítés 2022 februárjában 1,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, de 7,9 százalékkal csökkent 2021 februárjához képest.     A járvány által nem érintett utolsó hónaphoz, 2020 februárjához képest a 2022. februári kiskereskedelmi forgalom reálértéken, naptárhatással és szezonálisan kiigazítva 4,4 százalékkal növekedett.

A Circle az EU-hoz fordult: lazítanák a MiCA szabályait a stabilcoinok érdekében

A Circle szerint az Európai Unió jelenlegi kriptoszabályozása gátolja az innovációt és az intézményi elfogadást. A USDC kibocsátója most konkrét módosításokat sürget – de nem mindenki ért egyet az irányváltással.
2026. 03. 24. 13:30
Megosztás:

Melyik szakmában lehet a legtöbb hitelt felvenni?

Havi bruttó 3,9 millió forint – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) napokban frissült adatai alapján 2025-ben ennyit kerestek a légiforgalmi irányítók, amivel ők érdemelhették ki a legjobban megfizetett foglalkozás címét. Ekkora összegnek bizony már a nettója is igen impozáns, mintegy 2,6 millió forintot jelent havonta. Felmerülhet a kérdés, mégis mekkora hitelre számíthatnak azok, akik a fentihez hasonló, milliós összegeket képesek havonta megkeresni? A Bank360 ezúttal ennek járt utána.
2026. 03. 24. 13:00
Megosztás:

Újépítésű ingatlanok: melyek az előnyeik, a kockázataik és a vásárlói buktatók?

Néhány éven belül több tízezer újépítésű lakás jelenik meg az ingatlanpiacon, és a kiemelt beruházásoknál a vevők 1,5 millió forintnál alacsonyabb négyzetméterárakkal is találkozhatnak majd. Mire érdemes figyelniük, ha újépítésű lakást vennének? Mennyiben más az újépítésű vevői szempontból, mint egy használt ingatlan megvásárlása?
2026. 03. 24. 12:30
Megosztás:

Eltörölhetik idén az óraátállítást?

A Magyar Alvás Szövetség kapcsolódik a nemzetközi Time Use Initiative (TUI) programjához az óraátállítás mielőbbi eltörléséért.
2026. 03. 24. 12:00
Megosztás:

Nyílt napot tart a NAV

Nyílt napokat szervez siket, nagyothalló és siketvak ügyfeleinek a NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága - közölte a hivatal az MTI-vel.
2026. 03. 24. 11:30
Megosztás:

Kapu Tibor bemutatta a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton

A második magyar űrhajós, Kapu Tibor mutatta be hétfőn a HUNOR Magyar Űrhajós Programot a Munich Space Summiton (Müncheni Űrcsúcstalálkozón).
2026. 03. 24. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők kedden?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacain zöldben állnak az irányadó részvényindexek a kedd reggeli zárás előtt, bepótolva a hétfői korrekciót, mely az európai és amerikai piacokon napközben végbement. Japánban a ma megjelent februári inflációs adatok az áremelkedés lassulását tükrözték, a hó/hó index csökkenést mutatott, az év/év mutató 1,5%-ról 1,3%-ra csökkent, az év/év magárindex pedig 2%-ról 1,6%-ra mérséklődött. A ma megjelent előzetes adatok szerint márciusban romlott a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor BMI-je is.
2026. 03. 24. 10:30
Megosztás:

Hatalmas kilengésekkel indult a hétfő, az EUR/USD először 1,15 alá esett, majd 1,165 közelébe pattant

A Hormuzi-szoros megnyitására vonatkozó amerikai ultimátum, valamint a közel-keleti energiainfrastruktúrát ért támadások és a további csapásokkal történő fenyegetések után emelkedéssel indult a kereskedés az olajpiacon, a Brent hordónkénti ára 115 dollárra ugrott.
2026. 03. 24. 10:00
Megosztás:

Gyors irányváltás a Wall Streeten is Trump elnök bejelentését követően

Bár a részvényindexek hétfői visszaesése az USA-ban, a kereskedés elején nem volt olyan drámai, mint Európában vagy Ázsiában, a gyors felépülés itt is látványos volt, és végül 1% feletti pluszban zárt a Dow, az S&P500 és a Nasdaq Composite is. Trump elnök bejelentette, hogy a Teheránnal folytatott „gyümölcsöző megbeszéléseket” követően utasította a hadsereget, hogy halassza el az iráni erőművek elleni támadásokat.
2026. 03. 24. 09:30
Megosztás:

Volatilis nap után pluszban zárt az európai tőzsdék többsége

Az ázsiai tőzsdék hétfői zuhanását követve csökkenéssel indult a részvénypiaci kereskedés Európában is a hét első napján azután, hogy a hétvégén az USA és Irán részéről egyaránt elhangzó fenyegetések tovább fokozták a közel-keleti konfliktust. Miközben estek az európai részvényindexek, a Brent hordónkénti ára 115 dollár közelébe kúszott, a WTI-é 101 dollár fölé emelkedett, az európai jegyzésű földgáz ára pedig a megawatt-óránkénti 70 euró felé közelített.
2026. 03. 24. 09:05
Megosztás:

Feloldották a horvát határok blokádját a boszniai kamionosok

Feloldották a teherforgalmat érintő határátkelői blokádokat a boszniai fuvarozók, akik az Európai Unióban való tartózkodási szabályokkal kapcsolatos problémák miatt zártak le több teherforgalmi terminált a horvát határon.
2026. 03. 24. 08:30
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 24. 08:00
Megosztás:

Önkénteseket keres a HungaroMet Zrt. a közösségi alapú mérőhálózat létrehozásához

Önkénteseket keres a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. a közösségi alapú meteorológiai mérőhálózat létrehozásához.
2026. 03. 24. 07:30
Megosztás:

Londoni elemzők szerint lassabb globális növekedés és magasabb infláció várható

Londoni pénzügyi elemzők friss előrejelzései szerint a korábban vártnál lassabb világgazdasági növekedés és magasabb infláció valószínűsíthető az idén az iráni konfliktus, mindenekelőtt a Hormuzi-szoros lezárásából eredő energiahordozó-ellátási fennakadások miatt.
2026. 03. 24. 07:05
Megosztás:

Kína ideiglenes intézkedésekkel mérsékli az üzemanyagárak emelkedését

Kína ideiglenes intézkedéseket vezetett be az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére - közölte hétfőn a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC).
2026. 03. 24. 06:30
Megosztás:

Egy hét alatt a negyedik amerikai cég jelent be beruházást Magyarországon

A Flextronics mintegy 35,5 milliárd forint értékben hajt végre kapacitásbővítést Zalaegerszegen, 210 új munkahelyet hozva létre, ami a negyedik amerikai beruházást jelenti Magyarországon egy héten belül - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a helyszínen.
2026. 03. 24. 06:00
Megosztás:

A parkolás okozza a legtöbb feszültséget az autósoknak – új kényelmi funkcióval segít a Simple

A parkolóhely keresése jelenti a legnagyobb stresszt az autósok számára a vezetéssel kapcsolatban – derül ki a Simple felhasználói körében végzett felmérésből. A digitális megoldások ugyanakkor segíthetnek a mindennapi bosszúságok csökkentésében: a Simple új, Android Auto fejlesztésével a parkolás indítás teljes folyamata vagy az e-matrica vásárlás megkezdése már akár az autó kijelzőjén keresztül is intézhető.
2026. 03. 24. 05:30
Megosztás:

Egy papírfecni milliókba kerülhet: így bukhatod a garanciát ablakcserénél

Egyre több szakmailag és jogilag is hiányos ajánlat jelenik meg a nyílászárócsere piacán Magyarországon, ami komoly kockázatot jelenthet a megrendelők számára. Szakértők szerint gyakori, hogy az ügyfelek kézzel írt, műszaki részleteket és cégadatokat nem tartalmazó „árajánlatok” alapján döntenek, amelyek nem nyújtanak megfelelő garanciát sem a kivitelezés minőségére, sem a későbbi jogérvényesítésre.
2026. 03. 24. 05:00
Megosztás:

Eltűnt az ellentmondás: már nem nő az építőipar

Az év eleji adatok szerint az építőipar már nem növekszik: a teljesítmény visszaesett, a cégszám tovább csökkent. A korábbi ellentmondás megszűnt, a piac minden jel szerint gyenge maradt.
2026. 03. 24. 04:30
Megosztás:

Azt hittem, okos döntés várni az áresésre – Így lett a vidéki házam árából egy pénzzabáló pesti albérlet

Egyedülálló anyaként ingázni a vidék és a főváros között embert próbáló feladat. Amikor Anita úgy döntött, hogy eladja a vidéki házukat, és felköltözik kamasz lányával Budapestre, úgy érezte, élete legjobb döntését hozta meg. A zsebében ott volt a ház ára, a cél pedig egy budapesti lakás, közel a munkahelyhez. A történet vége azonban mégsem egy saját otthon, hanem egy drága albérlet lett. Bár meglepően sokan választják ezt a kivárásos stratégiát, egy független hitelszakértő szerint ez az egyik legkockázatosabb lépés a mai piacon.
2026. 03. 24. 04:00
Megosztás: