Közel 400 ezer szerződést érint a hitelkártyákra vonatkozó törlesztési moratóriumi szabályok módosítása

Csaknem 400 ezer szerződést, mintegy 95 milliárd forintnyi volument érint a törlesztési moratórium szabályainak módosítása a hitelkártya- és folyószámlahiteleknél - mondta el Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője az MTI-nek csütörtökön.

Közel 400 ezer szerződést érint a hitelkártyákra vonatkozó törlesztési moratóriumi szabályok módosítása

Binder István felidézte, hogy a szerda este megjelent kormányrendelet szerint a moratóriumban részt vevő hitelkártya és folyószámla hiteleknél e termékek jóval magasabb kamatával szemben alacsonyabb, legfeljebb valamivel 13 százalék feletti kamatot kell alkalmazniuk a bankoknak az elszámolásnál. Ez a kamatmérték az MNB statisztikája szerint a személyi hitelek 2020 februári, átlagos, éves mértéke - tette hozzá.
    
Az MTI kérdésére a pénzintézetek jelezték, hogy a törlesztési moratórium folytatásának részletszabályai ismeretében megkezdik ügyfeleik értesítését a további teendőkről. A bankok azt is jelezték, még nem tudják megbecsülni, hogy mekkora ügyfélkörnek okozhat nehézséget a törlesztések újraindítása.
    
Az OTP Bank, az Erste Bank, a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, a K&H Bank és az UniCredit Bank egyformán azt közölte: várták a moratórium szelektív meghosszabbításáról szóló jogszabályt; a lehetőségről szeretnék mielőbb tájékoztatni az érintett ügyfeleiket, hogy ők a tényleges szabályok ismeretében tudjanak felelős döntést hozni. Dolgoztak azon is, hogy felmérjék: a moratóriumban lévő ügyfelek számára milyen arányban jelenthet majd nehézséget a fizetési haladék megszűnése.
    
Azt írták, egyetértenek a jegybanki figyelemfelhívással, hogy akinek lehetősége van, az lépjen ki a moratóriumból és folytassa hitelének törlesztését, és csak az éljen a moratórium adta lehetőséggel, aki valóban rászorul.
    
A Magyar Közlönyben szerdán megjelent kormányrendeletek közül az egyik a hiteltörlesztési moratórium meghosszabbításának feltételeit ismerteti, a másik pedig a moratóriumban érintett folyószámlahitelek és a hitelkártyák kamatának csökkentését a személyi hitelek kamatára az elszámolásban
    
A jogszabály szerint az vehet részt a törlesztési moratóriumban október vége után is, akinek 2020. március 18-át követően a háztartásában a rendelkezésre álló jövedelme tartósan csökkent; közfoglalkoztatott, álláskereső volt, vagy a kérelem benyújtásakor is az. Gyermeket várók, vagy 25 évesnél fiatalabb gyermeket nevelők, valamint a nyugdíjasok kérelmezhetik még a hiteltörlesztés halasztását.
   
A cégek közül az veheti igénybe, amelyiknél a vállalkozás tevékenységéből származó nettó árbevétele a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban legalább 25 százalékkal csökkent, valamint a  vállalkozás 2020. március 18. és a kérelem benyújtásának napja közötti időszakban nem kötött kedvezményes gazdaságélénkítő hitel, illetve kölcsön felvételére vonatkozó új szerződést a rendelet szerint.
    
A hitelkártyák és folyószámlahitelekre vonatkozó új szabályok szerint annak, aki a fizetési moratóriumból a rendelet hatálybalépését megelőzően kilépett, a hitelező a rendelet hatálybalépését követő 60 napon belül átszámítja a szerződés alapján a fizetési moratórium alatt felhalmozódott tartozása összegét.
    
A szerződés alapján számított tartozás összege és az új rendelet szerint átszámított tartozás összege közötti különbözetet a hitelező a rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül az adós számára jóváírja az adós fizetési számláján, a hitelezővel fennálló számlavezetésre irányuló szerződés hiányában pedig megtéríti.

A vártnál gyengébben alakult az Egyesült Királyság növekedése a negyedik negyedévben

Vegyes képet mutattak az európai tőzsdék csütörtökön, a francia CAC 40 0,3%-kal növekedett, a DAX stagnált, az angol FTSE 100 viszont 0,7%-kal visszahúzta a pán-európai indexet, amely így 0,5%-os veszteségben zárta a napot. Az angol piac gyengeségéhez hozzájárulhatott, hogy a vártnál gyengébben teljesített az Egyesült Királyság a negyedik negyedévben, amikor az előző periódushoz képest mindössze 0,1%-kal emelkedett teljesítménye az elemzők által várt 0,2% helyett, így az éves növekedése 1,0% volt. A feldolgozóipar kedvező teljesítményét ellensúlyozta a továbbra is gyengélkedő építőipar, a szolgáltatások pedig két év óta először stagnáltak.
2026. 02. 13. 10:00
Megosztás:

Estek az amerikai indexek, Trump ismét környezetvédelmi szabályozásokat törölt el

Estek a tengerentúli indexek, mivel a befektetők fokozott mértékben adták el a technológiai részvényeket, és menekültek a közlekedési vállalatok papírjaiból az AI-al kapcsolatos híreket követően.
2026. 02. 13. 09:30
Megosztás:

Negyedmilliárd forintból fejlesztheti energiarendszereit Békéscsaba

Csaknem negyedmilliárd forint uniós támogatásból fejlesztheti energiamenedzsment rendszereit Békéscsaba - közölte az önkormányzat az MTI-vel.
2026. 02. 13. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint péntek reggel

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben
2026. 02. 13. 08:30
Megosztás:

Fidelity: Van még érték az európai részvényekben?

Historikus összehasonlításban az európai részvények szinte minden értékeltségi mutató és szektor tekintetében jelentősnek számító diszkonttal kereskednek az amerikai részvényekhez képest. Bár ez a különbség részben a gyengébb növekedést, az alacsonyabb sajáttőke-arányos megtérülést és Európa ágazati összetételét tükrözi, a mértéke ma már nehezen indokolható pusztán a fundamentális adatokkal. Az európai vállalatok számos fontos ágazatban, többek között a pénzügyi, az energetikai, a közüzemi, az egészségügyi és az ipari szektorban hasonló eredményprofilokkal és hozamokkal rendelkeznek, mégis 20–40%-os diszkonttal kereskednek amerikai társaikhoz képest. Ennek köszönhető az a piac, melyen a pesszimizmus mélyen beágyazódott az árakba, a várakozások alacsonyak, és egyre nagyobb a szelektív emelkedés esélye.
2026. 02. 13. 08:00
Megosztás:

A magyar kormány gazdaság- és vállalkozóbarát

A magyar kormány gazdaság- és vállalkozóbarát, ennyi akciótervet és adócsökkentést senki sem hajtott végre eddig - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a Nógrád vármegyei Balassagyarmaton tartott gazdasági konferencián.
2026. 02. 13. 07:30
Megosztás:

Idén is megismételheti a tavalyi 20%-os növekedést a régió ingatlanbefektetési piaca

Idén az európai átlagnál erősebb befektetői lendületet mutat a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac, miközben a piaci szereplők a tranzakciós aktivitás élénkülésére és fokozott eszközforgásra készülnek. A világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalatának felmérése alapján a régióban aktív befektetők magasabb kockázatvállalási hajlandósággal, erőteljesebb vásárlási szándékkal és kedvezőbb makrogazdasági pénzügyi feltételekre építve képzelik el stratégiáikat.
2026. 02. 13. 07:00
Megosztás:

Ezek a használt autók most a magyar vevők kedvencei

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal januári közös statisztikája. Az adatok alapján a hazai használtautó-piacon egyre markánsabban a középkategória válik meghatározóvá, a piac súlypontja a 2,5–10 millió forintos árkategóriák felé tolódik. Ezzel párhuzamosan a dízelmodellek részesedése csökkent, az elektromos és hibrid autók kínálata kétszámjegyű ütemben bővült, a hibridek újra a legmagasabb átlagáron szerepelnek, miközben a modellranglistán is több jelentős helycsere történt az elmúlt egy évben.
2026. 02. 13. 06:30
Megosztás:

Tényleg ott drágulnak a lakások, ahol sok munkahely van?

Logikus felvetés, hogy ahol magas a munkanélküliség, elvándorolnak az emberek, ott alacsonyabbak a lakásárak is és kevésbé szívesen költöznek oda máshonnan. Az OTP Ingatlanpont szakértői annak próbáltak utánajárni a statisztikák alapján, hogy valóban van-e ezen tényezők között erős összefüggés.
2026. 02. 13. 06:00
Megosztás:

Toborzási válságban a cégek titkos fegyvere: Műegyetemi Állásbörze

A munkaerőpiac ma drága és kiszámíthatatlan – a műszaki és technológiai tehetségekért folytatott verseny élesebb, mint valaha. Március 10–11-én a tavaszi, Műegyetemi Állásbörze valódi találkozási pontot biztosít a hallgatók és a cégek között, ahol a személyes beszélgetések, valamint a bmejob.hu segítségével a toborzás gyorsabb, célzottabb és hatékonyabb, mint bármely online hirdetés.
2026. 02. 13. 05:30
Megosztás:

Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az árrésstop nem tudja kezelni a drágulást

Az árrésstop alkalmatlan az áremelkedés kezelésére, erre csak az egészséges verseny képes - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSz) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 13. 05:00
Megosztás:

Az egyik legdrágább hiba megtakarításnál, ami miatt 30%-kal többet fizetsz

Sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjas éveikre gyűjtve a lehető legbiztonságosabb befektetési stratégiát kell választaniuk. A matematika azonban azt mutatja: ez a döntés akár 30 százalékkal többet vehet ki a zsebedből.
2026. 02. 13. 04:30
Megosztás:

Vény nélkül kapható gyógyszerek piacát vizsgálja a GVH

Egyes piaci szereplők versenykorlátozó magatartása, illetve erőfölénnyel való visszaélése hozzájárulhat a vény nélkül kapható gyógyszerek magas árához – ezt gyanítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH ezért egyszerre két versenyfelügyeleti eljárást is indított, melyekben érintett gyógyszernagykereskedő cég, patikahálózat-üzemeltető, illetve több gyógyszergyártó vállalkozás is.
2026. 02. 13. 04:00
Megosztás:

Trump-közeli WLFI berobban: elindul a World Swap, új korszak jöhet a nemzetközi pénzátutalásokban

A kriptoszektor újabb ambiciózus szereplővel bővül: a Donald Trump családjához köthető World Liberty Financial bejelentette a World Swap nevű deviza- és remittance (nemzetközi pénzátutalási) platform elindítását. A projekt célja, hogy radikálisan csökkentse a határokon átnyúló utalások költségeit, miközben közvetlen versenyre kel a hagyományos bankokkal és pénzforgalmi szolgáltatókkal. A bejelentés ugyanakkor etikai kérdéseket is felvet a Trump Organization üzleti kapcsolatai miatt.
2026. 02. 13. 03:30
Megosztás:

450 milliós fejlesztés javítja az erdők állapotát az Őrségi Nemzeti Parkban

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 450 millió forint uniós támogatásból teszi lehetővé, hogy az erdők természetességi állapota javuljon, egyes erdőrészletekben megszűnjön az emberi beavatkozás, és az erdők fejlődése a természetes erdődinamikai folyamatok szerint történjen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Őriszentpéteren tartott projektnyitó eseményen.
2026. 02. 13. 03:00
Megosztás:

Leginkább a köztársasági elnökben bíznak a csehek

Petr Pavel államfő a legmegbízhatóbb politikus a csehek szerint, 62 százalékuknak van bizalma benne - derült ki az akadémiai CVVM közvélemény-kutató intézet országos felméréséből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Prágában.
2026. 02. 13. 02:30
Megosztás:

Alkotmányban rögzítenék a szabad vasárnapot - De vajon miért?

Jakov Milatovic montenegrói elnök az alkotmányban rögzítené, hogy vasárnap legyen munkaszüneti nap, miután az alkotmánybíróság korábban megsemmisített egy erre vonatkozó törvényt.
2026. 02. 13. 02:00
Megosztás:

Miért zuhant a gyémánt ára 80%-kal? Itt a megoldás!

Az idei Valentin-nap minden bizonnyal a szerelem eddigi legköltségesebb ünnepe lesz. Ha valaki a klasszikus „szerelmi háromszöget” tervezte – egy doboz prémium praliné, minőségi kávé és egy ékszer –, akkor a pénztárcája most alapos „korrekción” megy keresztül.
2026. 02. 13. 01:30
Megosztás:

Jogszabályi döntés! Így lehet kerítést építeni Magyarországon a szomszédok között

Az alábbi összefoglaló a hatályos magyar jog alapján mutatja be, hogy két szomszéd között kié a kerítés, kinek mi a kötelezettsége, és milyen országos / helyi szabályok vonatkoznak a kerítés magasságára, kialakítására, anyagára.
2026. 02. 13. 01:00
Megosztás:

Meglepődsz, ha Revolut kártyádat bedugod egy automatába!

Február 1-jétől jogszabály-módosítás eredményeként megduplázódott a magyarországi ATM-eknél díjmentesen felvehető készpénz összege: a korábbi 150 ezer forintos határ 300 ezer forintra emelkedett. Bár ez az előírás nem kötelező a fintech szolgáltatókra – így a Revolutra és a Wise-ra sem –, mindkét cég gyorsan alkalmazkodott a változáshoz.
2026. 02. 13. 00:30
Megosztás: