Lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Három hónap élékülés után januárban ismét lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése. A felvásárlási árak átlagosan 29,7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál a decemberi 31,0 százalékos emelkedés után - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett legfrissebb adataiból.

Lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

A növénytermesztési és kertészeti termékek 32,6 százalékkal voltak drágábbak, mint tavaly januárban, ami 6,0 százalékponttal kisebb éves emelkedés a decemberinél. Az élőállatok és állati termékek felvásárlási ára 23,0 százalékkal nőtt, ami viszont 7,6 százalékponttal nagyobb növekedés az előző havinál. Az élőállatok áremelkedése 4,6 százalékponttal 22,1 százalékosra, az állati termékeké 12,9 százalékponttal 24,5 százalékosra gyorsult. Ez utóbbit a tej felvásárlási árának 12,5 százalékpontnyi gyorsulása okozta, így 19,2 százalékkal lett drágább, míg a tojás ára 9,8 százalékkal volt magasabb a tavaly januárinál a decemberi 10,2 százalékos éves emelkedéssel szemben.

A baromfifélék felvásárlási ára 32,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a decemberi 23,4 százalékkal szemben, amit leginkább a kacsa árának 11,5 százalékpontos felpattanása okozott és 32,1 százalékkal került többe, mint tavaly januárban. A tyúkfélék ára is 32,5 százalékkal emelkedett egy év alatt, ez 5,2 százalékponttal több a decemberi drágulásánál. A vágósertés felvásári árának éves emelkedése a decemberi 7,3 százalékosról 10,5 százalékosra erősödött.

A gabonafélék felvásárlási árának éves indexe a decemberi 54,8 százalékos helyett januárban 47,6 százalékos drágulást mutatott, szinte párhuzamosan a búza felvásárlási árának 54,6 százalékosról 47,2 százalékosra szelídült emelkedésével, míg a kukoricáé 57,0 százalékosról 50,4 százalékosra lassult.

Nagyot esett a takarmányok felvásárlási ára 34,7 százalékkal olcsóbban lehetett venni, mint egy éve miközben a tavalyi év átlagában 23,6 százalékos volt a drágulás. Az ipari növények felvásárlási ára 50,3 százalékkal, ezen belül az olajnövényeké 52,6 százalékkal emelkedett egy év alatt.

A burgonya felvásárlási árának éves emelkedése a decemberi 40,6 százalékról 30,8 százalékosra enyhült.

A zöldségfélék a decemberi 18,4 százalékkal szemben csak 2,1 százalékkal kerültek többe, mint tavaly januárban. A paradicsom 7,5, az uborka 11,3 százalékkal, a karfiol 19,9, a vöröshagyma 9,4, a fejes káposzta 9,0 százalékkal drágább lett egy év alatt, míg a sárgarépa 12,3, a fejes saláta 16,8 százalékkal olcsóbb volt, mint egy évvel ezelőtt.

A NAV nevében adathalászok küldenek csaló e-maileket

A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. 01. 21. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 21. 08:30
Megosztás:

Nagyszabású beruházást indít a Vajda-Papír Csoport Dunaföldváron - Új üzem, automatizált magasraktár és kapacitásbővítés 70,8 milliárd forint értékben

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében 2026. január 20-án helyezték el a Vajda-Papír Csoport harmadik fejlesztési ütemében megvalósuló új üzem és automata raktár alapkövét Dunaföldváron. Az eseményen a magyar tulajdonú Vajda-Papír Csoport négy fejlesztési projektet magában foglaló, nagyszabású bővítési programját jelentették be, amely kiterjed a vállalat kapacitásbővítő beruházására, a hozzá kapcsolódó képzési projektre, a megújuló energiatermelést célzó fejlesztésre, valamint a profitrepatriálás keretében megvalósuló kapacitás bővítő beruházásra.
2026. 01. 21. 08:00
Megosztás:

A SEC biztosának őszinte szavai a kriptopiac jövőjéről

A kriptopiac továbbra is szabályozási útkeresésben van, de az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) egyik legismertebb arca, Hester Peirce biztató, mégis kritikus képet festett a jelenlegi helyzetről. Peirce részletesen beszélt a tokenizált értékpapírokról, a SEC és a CFTC közötti hatáskörharcról, valamint a szabályozás jövőjéről — és nem félt kimondani azt sem, ha valami nem működik jól.
2026. 01. 21. 07:30
Megosztás:

Mire elég 40 millió forint a magyar lakáspiacon?

Budapesten átlagosan egy 26 négyzetméteres ingatlanra elég 40 millió forint, a valóságban azonban ennél kisebb lakást lehet vásárolni ennyiből, mivel a minigarzonok többnyire a drága belvárosban találhatók. A zenga.hu ingatlankereső adatai szerint Nógrádban és Békésben ez a keretösszeg egy jó állapotú családi házra is elegendő, míg Szegeden, Győrben, Veszprémben és Székesfehérváron, egy jó minőségű, 45-50 négyzetméteres lakást lehet vásárolni 40 millió forintból.
2026. 01. 21. 07:00
Megosztás:

Az ABB „A” minősítést ért el a CDP rangsorában a víz- és klímavédelem területén

Az ABB kiváló, „A” minősítést ért el a klímavédelem és a vízgazdálkodás területén a CDP nonprofit szervezet 2025-ös rangsorában. Ennek eredményeként a vállalat az éves „A-listán” idén már nemcsak a klímavédelem, hanem – története során először – a felelős vízgazdálkodás terén is helyet kapott. Ezzel az ABB csatlakozott a minősített 22 100 vállalat azon felső 1 százalékához, amelyek „dupla A” értékelést szereztek.
2026. 01. 21. 06:30
Megosztás:

Összeállt a Fishing on Orfű teljes zenei programja

Összeállt az idei Fishing on Orfű (FOO) részletes programja. A 18. fesztiválon az Analog Balaton, az aurevoir., a Bëlga, a Bohemian Betyars, a Carson Coma, a Hiperkarma is színpadra lép június 24. és 27. között - közölte a fesztivál sajtófőnöke hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 21. 05:30
Megosztás:

Stabil pénzügyi pálya és dinamikus növekedés: A Scope Ratings megerősítette a 4IG minősítését

A Scope Ratings hitelminősítő intézet stabil kilátások mellett megerősítette a 4iG Nyrt. adósbesorolását.
2026. 01. 21. 05:00
Megosztás:

Megújulnak a Gondoskodás Pénztárak

Működésében és arculatában is átalakulva megújul a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár, stratégiai szövetségekkel kiegészülve, önálló márkaként jelennek meg az öngondoskodási piacon - közölték a pénztárak kedden az MTI-vel.
2026. 01. 21. 04:30
Megosztás:

2025 tanulságai az építőiparban – a cégtrend tükrében

A 2025-ös év legfontosabb tanulsága az építőiparban, hogy a volumenemelkedés nem jelentett trendfordulót. Bár a piaci teljesítmény javult, a cégszám tovább csökkent, az új alapítások visszafogottak maradtak, miközben a megszűnések tartósan magas szinten alakultak. Az ágazat a 2025. évi szinten maradhat, annak ellenére, hogy a kapacitásai alapján akár 20 %-kal nagyobb teljesítményre is képes lenne.
2026. 01. 21. 04:00
Megosztás:

Minimálisan csökkent 2025-ben a bruttó villamosenergia-forgalom, nőtt a belföldi termelés

A magyarországi bruttó villamosenergia-forgalom 2025-ben 44,613 terawattóra (TWh) volt, 0,3 százalékkal elmaradt a 2024. évi 44,740 terawattórától, ugyanakkor nőtt a belföldi termelés, amely a forgalomban is nagyobb arányt képvisel - derül ki a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. honlapján közzétett adatokból.
2026. 01. 21. 03:30
Megosztás:

Önálló márkaként, stratégiai szövetségesekkel lép szintet Magyarország két meghatározó Pénztára

Új korszak kezdődik a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár életében. A Pénztárak arculatukban és működésükben is megújulnak, miközben stratégiai együttműködések révén erősítik pozíciójukat az öngondoskodási piacon.
2026. 01. 21. 03:00
Megosztás:

Új EU-s vámok érkezhetnek 2026-ban – így alakíthatják át a piacot

A Reuters decemberi beszámolója szerint 2026 júliusától 3 eurós vám terhelheti az alacsony értékű, Európába érkező csomagokat, amivel megszűnhet a korábbi vámmentesség a főként kínai platformokról érkező rendelések esetében. A lépés jelentősen átformálhatja a piaci dinamikát: drágulhatnak az importtermékek, miközben felértékelődhet a hazai logisztika, a fulfillment-szolgáltatások és a gyors kiszállítás szerepe.
2026. 01. 21. 02:30
Megosztás:

Az UniCredit Bank 58,9 millió euró értékű projektfinanszírozást nyújtott a Greenvoltnak Magyarország legnagyobb akkumulátoros energiatároló projektjéhez

A Greenvolt és az UniCredit Bank Hungary Zrt. projektfinanszírozási megállapodást írt alá 58,9 millió euró értékben, több mint tízéves futamidővel. A finanszírozás a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Buj településen építendő, 99 MW/288 MWh kapacitású, önálló akkumulátoros energiatároló rendszer (Battery Energy Storage System: BESS) építését, üzemeltetését és karbantartását támogatja, amely az ország legnagyobb ilyen létesítménye lesz.
2026. 01. 21. 02:00
Megosztás:

Hatmilliárd forint kormányzati támogatást kap Miskolc

Hatmilliárd forint vissza nem térítendő kormányzati támogatást kap Miskolc, hogy visszaszerezze a Diósgyőri Acélművek (DAM) teljes területét - közölte kedden az MTI-vel a vármegyeszékhely sajtóosztálya.
2026. 01. 21. 01:30
Megosztás:

Jó sok gázt fogyasztanak Romániában

Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában - írja a profit.ro a Transgaz adatai alapján.
2026. 01. 21. 01:00
Megosztás:

A kormány újabb százmilliárd forintos programot jelentett be

Hat lépésből álló intézkedéscsomagot fogadott el a kormány a hazai vendéglátás megsegítésére, a nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint mintegy százmilliárd forint rendkívüli támogatással segítik az éttermeket - írta a Magyar Nemzet kedden Nagy Márton Facebook-oldalára hivatkozva.
2026. 01. 21. 00:30
Megosztás:

Két körözött magyar bűnözőt fogtak el külföldön

Hollandiában, illetve Ausztriában fogtak el kábítószer-kereskedelem, és más bűncselekmények miatt körözött magyar bűnözőket - közölte a rendőrség honlapján kedden.
2026. 01. 21. 00:05
Megosztás:

5,5 millió XTZ vásárlásával lépett szintet a TenX – Stakelési bevételekre hajt a Tezos blokkláncon

A blokklánc-infrastruktúrára specializálódott TenX Protocols újabb lépést tett a stakingalapú bevételszerzés irányába: a vállalat 5,5 millió Tezos (XTZ) tokent vásárolt stratégiai partnerség keretében. A cél nem más, mint stabil, visszatérő bevétel generálása saját validátori tevékenységgel – miközben a decentralizáció, megbízhatóság és transzparencia a fő értékei maradnak. De miért pont Tezos, és mit jelent ez az iparág számára?
2026. 01. 20. 23:30
Megosztás:

Ismét több ezer gazda tüntetett Strasbourgban

Ismét több ezer gazda tüntetett az Európai Parlament előtt az uniós agrártámogatások elvonása, az elhibázott kereskedelempolitikai lépések és a jogbiztonság hiánya miatt - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 20. 23:00
Megosztás: