Lesz pénz szabadságra? Sokaknál nemigen

Vegyesek a hírek a középkorúak utazás kedvét illetően a K&H biztos jövő index első negyedéves eredményei szerint – közölte a pénzintézet. Az utazási tervekben a kiemelkedő infláció miatt 2023-ban jelentős visszaesés következett be, és bár 2024-ben és 2025-ben is nőtt valamivel az utazási kedv, a 2022-es szint még odébb van.
Hova és mennyi időre?
Idén a középkorúak 55 százaléka gondolja úgy, hogy el fog tudni menni idén egy rövidebb, maximum 4 napos belföldi utazásra, mondjuk egy hosszú hétvégére. Ezt egy évvel korábban 51, 2023-ban pedig csak 46 százalékuk tehette meg. Ugyanakkor 2022-ben még tízből majdnem heten tudtak tervezni ezzel a szabadsággal. Hosszabb, minimum 5 napos belföldi hosszabb pihenéssel már csak a válaszadók 29 százaléka számol ebben az évben. Tavaly 26, tavalyelőtt 24 százalékukra volt ez igaz, míg 2022-ben 40 százalék felett volt az arányuk.
Rövidebb külföldi kirándulást a megkérdezettek 28 százaléka, míg hosszabbat 23 százalékuk tervez az idén. 2024-ben 26, illetve 21, 2023-ban 19 és 16 százalékos volt az arányuk. Három évvel ezelőtt, azaz 2022-ben 32 százalék számolt rövid, 26 százalék pedig 5 napnál is hosszabb külföldi időtöltéssel.
„A külföldi kirándulások esetében kulcsfontosságú tartozék az utazási biztosítás, akármilyen rövid időre is mennek a határon túlra az érintettek. Bármilyen előre nem látható esemény történhet, például egy baleset, amelynek eredményeként orvosi vagy kórházi ellátásra van szükség, ami nagyon jelentős kiadást róhat az utazókra. Ez a probléma kezelhető egy utasbiztosítással, amely szolgáltatási csomagtól és az utazási céltól függően jellemzően napi párszáz forintból kijön egy-egy főre vetítve” – mondta Székely Pálma, a K&H értékesítés és életbiztosítási üzletágának vezetője.
Hiányzó keret
A szakember beszélt arról is, hogy a tavalyelőtti infláció jelentősen visszavetette az utazási kedvet, és az is látszik a friss eredményekből, hogy sokan még mindig nem tudnak megengedni maguknak egy hosszabb utazást. A megkérdezetteknek ugyanis csak 39 százaléka, vagyis nagyjából tízből négyen számolnak 5 naposnál hosszabb bel- vagy külföldi utazással.
A többségnél, azaz tízből hat válaszadónál tehát nem szerepel a tervekben ilyen időtöltés. Ők magyarázatként több választ is megadhattak, az eredmény azonban beszédes: túlnyomó részük, 75 százalékuk pénzhiány miatt kényszerül lemondani a legalább 5 napos utazásról. Emellett voltak, akik azzal indokolták ezt, hogy másra kell a pénz, és akadtak olyanok is, akik inkább több rövidebb utazásra fordítják a keretet – az ő arányuk 23, illetve 21 százalékos volt.