Már 400 Ft körül jár 1 kWh áram ára a tőzsdén
Habár Paks II. építését engedélyezték tegnap, de abból áram – a kormány elképzelései szerint – csak 2030-ban lesz. Az pedig nem oldja meg a jelenlegi, egyre keményebbé váló helyzetet.
A zsinór áram tőzsdei ára történelmi csúcson, 709 eurón áll Magyarországon, s Európában sem jobb a helyzet.
Németországban például 687 euró volt tegnap az ár, Franciaországban pedig 700 euró.
Ha ehhez hozzáadjuk a 23 forint körüli szétosztási költséget, plusz rárakjuk a 27 százalék ÁFA-t (amiben lehet esetleg engedni), akkor ez nagyjából 400 forint körüli árat jelent egy kWh-ra vetítve - olvashatjuk az ERSTE szakértői elemzésében.
Persze ezen tud Paks I. és a megújuló forrássokból jövő termelés segíteni, ha nem piaci áron értékesít, de ez még jóindulattal is csak a fogyasztás felét tudja fedezni, lévén hogy 25-40 százalék között ingadozik az áram importunk.
Harminc százalékos importtal számolva és a fosszilis termelésből jövőt az importárral egyezőnek véve, 230 Ft/kWh szinten járunk nemzetgazdasági szinten (27 százalékos ÁFA-val számolva). Az áram ár is fájdalmas, de a fölgáz ára még fájdalmasabb.
Íme a gáz tőzsdei árának grafikonja az elmúlt 1 évben - Horror áremelkedés!
Tegnap járt 300 euró fölött is 1 MWh gáz ára, ma reggel viszont picivel ez alatt kereskednek vele. Ez pedig már közel 50 százalékos emelkedés azóta, hogy az oroszok néhány hete bemondták a 60 százalékos áremelkedést. Ez már 1.200 forintos molekulaárat jelent, amin még nincs rajta a szállítási költség és az ÁFA.
A nagyobb probléma az, hogy ha ez így maradna, akkor jövőre 20 milliárd euró fölött is lehet az ország gázszámlája, ami a külkermérleget és a folyó fizetési mérleget is agyonvágja. Az pedig nem kedvez a forint árfolyamának.
Ezért is kell a megállapodás az EU-val, mint egy falat kenyér!