Megugrott a K&H Bank adózás utáni nyeresége az év első kilenc hónapjában
A tájékoztatás szerint a bank teljes hitelállománya éves szinten 8 százalékkal 2773 milliárd forintra nőtt az első kilenc hónapban, míg betétállománya 6 százalékkal, 3497 milliárd forintra csökkent. Az új lakossági és vállalati hitelek volumene elérte az 454 milliárd forintot.
A bank működési bevétele 18,1 százalékkal 235,9 milliárd forintra nőtt, a működési költségek 18,5 százalékkal 148,9 milliárd forintra emelkedtek. A költségek emelkedését a magasabb bankadók és az inflációval összefüggő költségnövekedés okozta - közölték.
A K&H bank mérlegfőösszege szeptember végén 5314 milliárd forinton, saját tőkéje 531 milliárd forinton állt.
A nem teljesítő hitelek aránya 1,9 százalékra csökkent szeptember végére az egy évvel korábbi 2,4 százalékról.
A K&H tőkemegfelelési mutatója a vizsgált időszakban 15,7 százalékról 18,1 százalékra nőtt, a hitel-betét arány pedig 69,4 százalékról 79,6 százalékra emelkedett.
Guy Libot, a K&H Csoport vezérigazgatója a közleményben kiemelte: az első kilenc hónap bevételeinek hajtóerejét a hitel- és betétállomány növekedése és a bővülő ügyfélbázis képezte.
A január-szeptemberi időszakban a lakossági ügyfelek száma meghaladta a 821 ezret, ami éves szinten 5 százalékos növekedés. A rendszeres jövedelem-átutalással rendelkező ügyfelek száma átlépte az 568 ezret.
Kiemelte: a K&H a magyar pénzügyi szolgáltatók közül elsőként vezette be a hangalapú forintátualást lehetővé tevő szolgáltatását.
Gombás Attila, a K&H Csoport pénzügyi vezetője elmondta: a vállalati hitelezés 12 százalékos éves dinamikája meghaladta a piac átlagos növekedési ütemét, ezzel a bank piaci részesedését 10,1 százalékra növelte az előző évi 9,4 százalékról.
Hozzátette, hogy 2023 szeptember végén a K&H teljes szerződött állománya a Széchenyi Kártya programban elérte a 200 milliárd forintot, a Baross Gábor hitelprogramban pedig a 123 milliárd forintot, ezzel utóbbi szegmensben piaci részesedésük elérte a 14,5 százalékot.
Az új lakossági jelzáloghiteleknél a K&H piaci részesedése 15,4 százalékra emelkedett a harmadik negyedévében az előző negyedévi 10,7 százalékról, a teljes lakossági hitelállomány pedig egy év alatt 3 százalékkal bővült. A lakáshitel-piacon a harmadik negyedévben minden hatodik új lakáshitelt a K&H folyósította - közölték.
A szociális hozzájárulási adó kiterjesztése a megtakarításokra július 1-jétől nem fogta vissza a befektetési alapok piacát: a kezelt vagyon a piaci hozamoknak és a negyedévben tapasztalt élénk keresletnek köszönhetően rekordot döntött - emelte ki Gombás Attila.
Nik Vincke, a K&H Biztosító vezérigazgatója elmondta: a biztosító nettó nyeresége 0,1 milliárd forintot tett ki, mivel a teljes év extraprofitadóját az első negyedévben elkönyvelték, míg egy éve az extraprofitadó 30 millió forintos veszteséget eredményezett. Minden üzletág kétszámjegyű növekedési rátát ért el az előző évhez képest, ami a piacot meghaladó bővülést jelent- jelezte.
A nem életbiztosítási üzletág díjbevétele éves szinten 16 százalékkal 52,3 milliárd forintra nőtt, míg az életbiztosítási üzletág díjbevétele 18 százalékkel emelkedett.
Az infláció miatt nőttek az átlagos kárkifizetések: a gépjármű kötelező felelősségbiztosításoknál 19 százalékkal, a cascónál 16 százalékkal, a lakásbiztosításoknál pedig 13 százalékkal az előző év azonos időszakához képest - emelte ki.
Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője elmondta: a K&H-nak 688 ezer digitálisan aktív ügyfele van, az aktív digitális bankkártyák száma 264 ezer, ami egy év alatt 28 százalékos bővülés.
Szeptemberben az új lakossági számlák mintegy 60 százalékát online nyitották meg, a személyi kölcsönök kétharmadát is digitálisan igényelték és a hónap során az érintés nélküli fizetések havi száma elérte a 4,8 milliót.
A K&H mobilbankja már több mint 100 funkciót kínál, a bank mesterséges intelligencián alapuló digitális pénzügyi asszisztensét (Kate) tavaly szeptember óta 424 ezer felhasználó vette igénybe és havonta 80 ezer kérdést tesznek fel neki - mondta.