Michael Saylor, a Bitcoin bika újra lecsap: A MicroStrategy 42 milliárd dolláros Bitcoin vásárlási terve
Ennek reményében a MicroStrategy most 42 milliárd dolláros tervezetet jelentett be a következő három évre, amely a jelenlegi Bitcoin-készletük megduplázására irányul.
A 42 milliárd dolláros terv és a "21/21 Stratégia"
A MicroStrategy legújabb tervezete, amit a "21/21 Stratégia" néven emlegetnek, célja, hogy 42 milliárd dollár értékben vásároljanak Bitcoint. Az összeg felét, 21 milliárd dollárt új részvénykibocsátással tervezik előteremteni, míg a másik 21 milliárdot alacsony kamatozású, átváltható adósságkibocsátásokkal gyűjtenék be - olvasható a Yahoo Finance anyagában.
Ez a lépés nem csupán ambiciózus, hanem drámai hatással lehet a Bitcoin-piacra, hiszen 3%-át teszi ki a forgalomban lévő Bitcoin-kínálatnak.
A MicroStrategy már most 252 200 Bitcoinnal rendelkezik, amely több mint 21 milliárd dollárt ér a jelenlegi piaci árakon. Ezzel messze a világ legnagyobb vállalati Bitcoin birtokosa, megelőzve az amerikai és kínai kormányokat is.
A Bitcoin árfolyama újabb és újabb rekordokat dönt meg
Saylor célja az, hogy a vállalatot egy "Bitcoin Kincstári Társasággá" alakítsa, amely minden erejével kihasználja a Bitcoin-árfolyam várható növekedését.
Saylor stratégiájának kihívásai és kockázatai
Bár a piac jelenleg kedvezően értékeli a MicroStrategy stratégiáját, hiszen az idei évben részvényeik 360%-ot emelkedtek, Saylor kockázatos úton jár. A terv csak akkor működhet, ha a Bitcoin árfolyama folyamatosan emelkedik.
Ha azonban az ár nem követné az elvárt meredek emelkedést, akkor a vállalat jelentős veszteségeket szenvedhet el, mivel értéke nagymértékben kötődik a Bitcoin árfolyamához.
Elemzők máris rávilágítottak a terv gyenge pontjaira: például, ha a tervezett 21 milliárd dollárnyi adósság kibocsátásához nem lenne elegendő befektetői kereslet, kénytelenek lennének magasabb kamatozású kötvényeket kínálni. Ez nemcsak a Bitcoin hozamra, de a cég pénzforgalmára is komoly terhet róna.
A Trump-hatás és a Bitcoin árfolyam jövője
Saylor számára további ösztönző lehet, hogy Donald Trump választási győzelme után a Bitcoin árfolyamának újabb emelkedése várható 2025-ben. Trump ugyanis a kripto-szabályozások enyhítését és egy állami Bitcoin-vásárlási programot ígért, amely akár 1 millió Bitcoin vásárlását is magában foglalhatja.
Ha az Egyesült Államok valóban nagy mennyiségben kezdi vásárolni a Bitcoint, az más országokat is követésre ösztönözhet, így egy új „Bitcoin-aranyláz” veheti kezdetét, ahogy Saylor jósolta.
A MicroStrategy példája más vállalatok számára
A MicroStrategy lépése már most más vállalatokat is inspirált. Például a Semler Scientific egyre inkább a Bitcoin-felhalmozás irányába mozdul el, míg a MARA Holdings, a világ legnagyobb tőzsdén jegyzett Bitcoin bányász cég, szintén további Bitcoin-befektetéseket tervez.
A döntésük hátterében egyszerű logika áll: amíg a Bitcoin árfolyama emelkedik, addig pénzügyi és számviteli szempontból is ésszerű lépés a Bitcoin-felhalmozás. A MicroStrategy saját mérőszámot is bevezetett, amelyet „Bitcoin hozamnak” neveznek, és amely a Bitcoin-készletük és a kibocsátott részvények arányának időszakos változását mutatja.
Egyedülálló lehetőség vagy kockázatos játék?
Saylor stratégiája merész és sok szempontból úttörő, ugyanakkor hatalmas kockázatot hordoz. Ha a Bitcoin valóban eléri a milliós nagyságrendű árfolyamot, Michael Saylor történelmi üzleti döntést hozott.
Azonban a kriptovaluták volatilitása miatt egy ilyen kockázatos stratégiával a MicroStrategy könnyen válhat olyan vállalattá, amely a Bitcoin-bika piacon nyertes, de medve piacon kiszolgáltatott helyzetbe kerül.
A következő években kiderül, hogy Michael Saylor valóban az innováció és bátorság példaképe lesz-e a vállalati Bitcoin-felhalmozás terén, vagy hogy a 42 milliárdos terv valójában túl nagy kockázatot jelent-e a vállalat számára.
Kapcsolódó cikkek: