Nem változtatott idei előrejelzésén a Richter
Orbán Gábor a várakozásokat felülmúló negyedéves eredményeket értékelve elmondta, hogy a korábbi időszakhoz képest idén jóval nagyobb hatása volt az árfolyamváltozásoknak, a forint gyengülése mellett a dollár és a rubel ritka, egyidejű erősödése jelentősen javította az árbevételt és a jövedelmezőséget is.
Az árfolyamhatás a konszolidált árbevételt 72 milliárd forinttal, a bruttó fedezetet 54,6 milliárd forinttal, az üzemi eredményt 38,5 milliárddal emelte meg az év első kilenc hónapjában - mondta. Eredménynövelő egyszeri tétel volt az amerikai partnercég, az AbbVie gyógyszergyártó 8,7 milliárd forintos mérföldkő kifizetése is - tette hozzá.
A Richter bevételeinek nagy része dollárban és rubelben, míg a költségei elsősorban forintban és euróban keletkeznek.
Orbán Gábor elmondta, hogy minden régióban növekedni tudott a Richter az év első kilenc hónapjában, kivéve Ukrajnában, ahová másfél hónapig nem tudott szállítani. Kiemelte, hogy az ukrán hatóságok felfüggesztették a cég 35 termékének forgalmazását, ami több millió euró visszaesést okozhat. A nem jogerős intézkedés, amelyet a Richter jogi úton megtámadott, az orosz gyártóhellyel rendelkező cégeket sújtotta, de más cégnél nem alkalmaztak hasonló intézkedést - emelte ki.
A társaság legnagyobb piacán, az Egyesült Államokban az értékesítés éves szinten 37 százalékkal 117,5 milliárd forintra, az orosz piacon 47,1 százalékkal 89,9 milliárd forintra emelkedett az első három negyedévben.
Termékszinten a központi idegrendszerre ható cariprazine árbevétele először haladta meg a 100 milliárd forintot, (103,758 milliárd forint) és már 49 országban volt elérhető világszerte.
A társaság amerikai partnere az AbbVie kiegészítő engedélykérelmet nyújtott be a Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalhoz (FDA) hogy kiterjesszék az amerikai piacon Vryaylar néven forgalmazott szer használatát a major depresszió (aMDD) kezelésére.
Az árbevételben a nőgyógyászati termékek aránya 36 százalékra emelkedett az első kilenc hónapban az előző év azonos időszaki 34 százalékról, a cariprazine eladások 21 százalékról 22 százalékra nőttek, míg a generikus termékek súlya a bevételi soron 27 százalékról 24 százalékra csökkent.
A vezérigazgató a negyedév kiemelt eseményei között említette a romániai nagy- és kiskereskedelmi leányvállalat értékesítését, ami várhatóan 100 milliárd forinttal csökkenti a tarsaság árbevételét, de az eredményhányadra nem lesz hatással.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a magyar termelőegységek energiaszerződése jövő év végéig szól.
Az osztalékkal kapcsolatban kifejtette: 2018 óta a nettó eredmény 25-40 százaléka volt az osztalékarány és a jövő évi osztalékfizetésnél sem tervezik felülírni ezt a gyakorlatot, az árfolyamnyereség ellenére.
A kedden közzétett gyorsjelentés szerint az elemzői várakozásokat jóval túlszárnyalva nőtt a Richter árbevétele és nyeresége a harmadik negyedévben: az árbevétel 38,3 százalékkal 217,8 milliárd forintra, az adózott nyereség több mint duplájára, 82,1 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakához képes.
A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 8935 forint, a legalacsonyabb 6310 forint volt.