Nyugdíj mellett így lehet dolgozni Magyarországon - szabályok és adók + Videó
Így lehet ma nyugdíjasként dolgozni Magyarországon
A nyugdíjkorhatárt elért saját jogú (öregségi) és özvegyi nyugdíjas egyéni vagy társas vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként kiegészítő tevékenységet folytató személynek számít, akkor is, ha a nyugellátásának folyósítása szünetel.
A kiegészítő tevékenyéget folytató személy, nem biztosított ezért, ha munkát vállal, akkor nem kell megfizetnie a 18,5 százalékos tb-járulékot, és foglalkoztatója is mentesül a nyugdíjas keresete után a 13 százalékos szociális hozzájárulási adó alól.
Nyugdíjasként nem lehet a kata alanya, mert azt csak azok az egyéni vállalkozók választhatják, akik főállásban végzik vállalkozói tevékenységüket. Viszont, ha vállalkozói szja-t alkalmaz vagy átalányadózást választ a nyugdíjas egyéni vállalkozó, akkor tb-járulékot és szociális hozzájárulási adót sem kell fizetnie. Kivételt jelent az osztalékalap utáni szocho, amit az adófizetési felső határig kell megfizetni.
A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó sem kötelezett 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulék fizetésére. Ha a nyugdíjas osztalékot kap, az adófizetési felső határig szochót kell fizetnie utána.
Jellemzően szünetel a nyugdíj folyósítása azoknak, akik a nyugdíjazásuk után a közszférában, például közalkalmazotti, rendvédelmi, honvédelmi vagy éppen kormányzati szolgálati jogviszonyban foglalkoztatottak, vagy egészségügyi szolgálati jogviszonyban állnak. Attól függetlenül azonban, hogy a nyugdíj folyósítása szünetel, a dolgozó ebben az időszakban nyugdíjasnak számít. Az előzőekben ismertetett kedvező szabályok esetükben is alkalmazhatóak.
Nyugdíjasként így dolgozhat ma Magyarországon bárki - oktató videó (kattint a lenti képre és mindent elmagyarázunk):