Szlovén szakemberek megmondták, melyik vakcina a legjobb
A javaslat szerint beleegyezést a Moderna vakcinájánál is kérni kellene, de csak a 18 éven aluliaktól. A döntés nem hivatalos, azt még a kormánynak is jóvá kell hagynia.
A testület azért élt az indítvánnyal, mert szeptember végén a Johnson & Johnson leányvállalata, a Janssen koronavírus elleni egyadagos oltóanyagának alkalmazását követően egy húsz éves nő vérrögképződés miatt meghalt. Ljubljana ideiglenesen fel is függesztette a vakcina használatát, míg ki nem derül, van-e összefüggés a haláleset és a vakcina felvétele között.
Péntekre 838 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, és a Covid-19 betegség szövődményei miatt két beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 413-an vannak kórházban, 115-en intenzív osztályon. A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1 133 688-an kaptak védőoltást, közülük 1 033 141-en már a második adagot is. Ez az oltásra jogosult lakosság 54, illetve 49 százaléka. Janez Poklukar egészségügyi miniszter kijelentette: a járványhelyzet stagnál az országban. Úgy vélte: ez a szigorú intézkedések következménye, melyek nélkül sokkal rosszabb lenne a helyzet a kórházakban.
Szlovéniában szeptember közepétől mindenkinek rendelkeznie kell QR-kóddal ellátott Covid-igazolvánnyal az állami és a magánszektorban egyaránt. Továbbá novembertől az állami hivatalokban már nem elég a negatív teszt. Csakis oltási vagy gyógyulást tanúsító igazolással végezhetik a munkájukat az ott dolgozók.
A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 1691 új koronavírus-fertőzést azonosítottak; a vírus okozta betegségben 22-en haltak meg. Kórházban 805 beteget ápolnak, közülük 121-en vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymilliós országban eddig 1 846 883-an kaptak védőoltást - a jogosultak 45,5, a felnőtt lakosság 54,5 százaléka -, közülük 1 729 373-an már a második adagot is felvették.