Uniós forrásból idősellátó otthont újítottak fel Szegeden
Binszki József (DK) várospolitikai alpolgármester az ünnepségen elmondta, a rekonstrukció eredményeként a lakók modernebb, jobb közérzetet biztosító, biztonságosabb környezetben élhetnek. Az épületek korszerűsítésének köszönhetően az intézmények energiaköltsége várhatóan mintegy tizedére csökken.
A beruházás költségeire 1,131 milliárd forintnyi uniós támogatás nyújtott fedezetet, melyet az önkormányzat ötszázötvenkilencmillió forint saját forrással egészített ki. A felújítás kivitelezője a szegedi SZIKI-ÉP Kft. volt - tudatta a politikus.
A hagyományos elhelyezést biztosító otthon II. világháború előtti, négyszintes, kereszthajós szerkezetű, százötven férőhelyes épülete új cserép-, illetve lemezfedést kapott, elvégezték a magastető hang- és hőszigetelését. A tető déli és keleti felületein napelemes rendszert helyeztek el, a padlástérben került az új fűtési rendszer kondenzációs kazánja és hőszivattyúja; kétszázhuszonnégy új, homlokzati és beltéri műanyag nyílászárót építettek be, felszereltek szobánként egy szúnyoghálót, valamint lefestettek csaknem tízezer négyzetméternyi falat. Korszerűsítették a vízvezeték-, a fűtési és az erősáramú hálózatot, kilencszázötvennégy új lámpatestet építettek be, füstelvezető, tűzjelző és nővérhívó rendszert telepítettek.
A száz férőhelyes, emelt szintű elhelyezést biztosító otthon 1981-ben házgyári technológiával készült, ötszintes épületének lapostetője víz-, hő- és hangszigetelést kapott. Az épületre napelemeket helyeztek, a térhatároló falakat, valamint a lodzsákat hőszigetelték; százhuszonkilenc homlokzati nyílászárót felújítottak, jelentős területen kicserélték a burkolatokat, több mint tízezer négyzetmétert lefestettek, felújították a fürdőszobákat. Az új hőtermelő kazánok és hőszivattyú a tetőn kapott helyet, a termosztatikus radiátorszelepek beépítésével pedig helyiségenként szabályozhatóvá vált a fűtés. ezerharminchét új lámpatestet szereltek fel, új füstelvezető, tűzjelző és nővérhívó rendszert építettek ki.