Zöld adók az infláció kontrollálásának szolgálatában

A zöld adók Európában lényegében kötelezők, miközben önmagukban rontják az európai versenyképességet. Az adóbevételek átsúlyozásával azonban lehetnek növekedési célzatúk. A 2022–23-as kiugró inflációt a fejlett országok nagyon sok esetben kezelték nem monetáris eszközökkel is, amely indokolttá és lehetővé teszi a zöld adók és az antiinflációs politika közötti összefüggések vizsgálatát.

Ezt az összefüggést díjazta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is, amikor a Zöldpénzügyi kutatási kezdeményezése keretében III. helyezéssel jutalmazta az NKE kutatóinak kutatási tervét a zöld adók és az infláció közötti összefüggések vizsgálatára vonatkozóan. A díjátadás a 2024-es MNB Nemzetközi Zöld Pénzügyi Konferenciáján történt meg.

A pénzügyi stabilitás szempontjából a zöld adók hatással lehetnek az inflációra és a gazdasági növekedésre. A nemzeti bank célja az árstabilitás és az egészséges gazdaság. A zöld adók egyoldalú emelése jelentősen megemeli a termelési költségeket, ami rontja a versenyképességet és emeli az árakat. A rendszerkockázatok szempontjából, ha a zöld adók bizonyos iparágakat vagy vállalatokat kevésbé nyereségessé tesznek, az növelheti a hitelkiesés kockázatát ezekben az ágazatokban. A nemzeti bankot lépésre kényszerítheti mindez a hitelezési szabályozás területén. A hitelpiaci kockázatokból következően a zöld adókat, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos egyéb szakpolitikákat figyelembe lehetne venni a banki stressztesztekben, hogy a pénzügyi ágazatot érintő potenciális kockázatokat és lehetőségeket megértsék.

A gazdasági tevékenységek környezeti költségeinek internalizálását célzó zöld adók az éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik kiemelkedő politikai eszközévé váltak. A Pigou-adó koncepciójában gyökerező adók célja a piaci hiányosságok korrigálása azáltal, hogy a szennyező tevékenységekre költségeket rónak ki. A környezetszennyezés megadóztatásával a zöld adók a vállalkozásokat és az egyéneket környezetbarátabb gyakorlatok alkalmazására ösztönzik.

A zöld adó olyan fiskális eszköz, amely egyszerre ösztönöz tiszta energiára, és teszi lehetővé a versenyképességet terhelő adók kiváltását, valamint hatással van a gazdaság rendelkezésre álló pénzmennyiségre és az árakra, így monetáris célokat is érint. A zöld adók Európában lényegében kötelezőek, miközben önmagukban rontják az európai versenyképességet. Az adóbevételek átsúlyozásával azonban lehetnek növekedési célzatúk. Ezen kívül ily módon az antiinflációs politika közti összefüggések vizsgálata is lehetővé válik. A tanulmány célja rendszerezni a zöld adókhoz kapcsolódó szakirodalmi bázist, továbbá összeállítani egy olyan elemzési keretrendszert, amelyen keresztül vizsgálhatóvá válik a későbbiekben a zöld adók hatása a versenyképességre, a gazdasági növekedésre és az inflációra. Ennek alapját a nemzetközi szakirodalomban fellelhető zöld adózási empirikus vizsgálatok szintetizálása jelenti. Ezzel összhangban azonosíthatóvá válhatnak elméleti, empirikus és szakpolitikai oldalról a nemzetközi jó gyakorlatok, illetve az ahhoz kapcsolódó egyes összefüggések. A zöld adó és az infláció közötti összefüggés kapcsán érdemes a modern monetáris elmélet (MMT) megközelítéséből felidézni az adók antiinflációs funkcióját.

A zöld adók a modern monetáris elmélet (MMT) keretrendszerében az adórendszerbe mint a pénzkínálat szabályozásának az eszközrendszerébe illeszkednek bele. Az MMT egy olyan heterodox közgazdasági keretrendszer, amely megkérdőjelezi a hagyományos keynesiánus és neoklasszikus feltevéseket. Az MMT azt állítja, hogy a szuverén kormányok költhetnek anélkül, hogy előzetes adóbevételekre támaszkodnának, mivel rendelkeznek pénzteremtő képességgel. A túlzott pénzteremtés azonban inflációhoz vezethet.

Az MMT megközelítéséből az adó hatféle funkciót tölt be:

„1) A kormány által a gazdaságban elköltött pénzek visszaszerzése az infláció megfékezése céljából.

2) A pénz értékének megerősítése a valuta iránti kereslet megteremtésével azáltal, hogy előírják, hogy az adót az adott ország helyi pénznemében kell kiegyenlíteni.

3) A jövedelem és a vagyon újraelosztása.

4) A piaci kudarcok újbóli beárazása, főként az externáliák ellenőrzésére a Pigou-adókon keresztül.

5) A gazdaság átszervezése a fiskális politikán keresztül.

6) A demokrácia megerősítése azáltal, hogy a lakosságban megteremti a vágyat arra, hogy befolyásolja a jövedelemadó beszedésének és elköltésének a módját, ösztönözve és motiválva az embereket a szavazásra.”

Az MMT a keynesi közgazdaságtani megközelítésen alapul. Mindkét keretrendszer hangsúlyozza a kormányzati kiadások szerepét az aggregált kereslet befolyásolásában. Az MMT azonban bevezette a „költekezési és adóztatási ciklus” fogalmát, ahol a kormányzati kiadások pénzt teremtenek, az adók pedig a pénz „elpusztítására / elégetésére” szolgálnak. Az MMT adózással kapcsolatos megközelítése alapján – szemben a neoklasszikus közgazdasági gondolkodással – az adók elsősorban a bevételek megsemmisítésére (a gazdasági körforgásból való kivonásra), nem pedig a bevételtermelésre szolgálnak. A kormány először költ, majd adóztat az infláció megfékezése érdekében. Az adókat a gazdaságból való jövedelemkiszivárogtatásnak tekintik, ami csökkenti a háztartások jövedelmét és a vállalkozások bevételeit, példaként a béradókat (SZJA) hozzák fel, amelyet nem a jövőbeni társadalombiztosítás finanszírozására, hanem kifejezetten a jelenbeni fogyasztás csökkentésére használ a(z amerikai) kormányzat.

A Magyar Nemzeti Bank részt vesz a fenntartható finanszírozás előmozdításában. A zöld adók ösztönözhetik a vállalkozásokat és a fogyasztókat környezetbarát gyakorlatok alkalmazására. Az MNB ezeket az adókat a saját fenntarthatósági céljait kiegészítőnek tekintheti. Habár a zöld adók nem tartoznak a nemzeti bankok fő tevékenységi körébe, az MNB-nek tisztában kell lennie az inflációra, a gazdasági növekedésre és a pénzügyi rendszerkockázatokra gyakorolt potenciális hatásukkal. Bizonyos esetekben a zöld adók még az MNB fenntarthatósági céljaival is összhangban lehetnek.

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás:

Új tagokkal bővül az S&P 500 tőzsdeindex

Pénteken tőzsdezárás után jelentették be, hogy a Block július 23-tól bekerül az S&P 500 indexbe, átvéve a Hess olajvállalat helyét, melyet a Chevron felvásárolt.
2025. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Orbán Viktor is segített: jól alakultak a Ryanair számai

A Ryanair ma reggel publikálta a 2026-os pénzügyi év első negyedéves eredményét.
2025. 07. 21. 21:00
Megosztás:

Nyomás alatt maradhat az olaj árfolyama

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn hordónként 67,3 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 69 dollár körül mozgott.
2025. 07. 21. 20:00
Megosztás:

Nézz rá az EURÓ árfolyamra! Mi a furcsa?

Pénteken minimális mozgások jellemezték a hazai devizapiacot, 399 körül oldalazott a forint az euró ellenében.
2025. 07. 21. 19:00
Megosztás:

Több ezer járművezetőt ellenőriztek a rendőrök Budán

Közlekedésbiztonsági akció keretében 2347 járművezetőt ellenőriztek a rendőrök a hétvégén Budán, 23 esetben merült fel ittas járművezetés gyanúja - írta a rendőrség hétfőn a honlapján.
2025. 07. 21. 18:00
Megosztás:

Farkaséhség

Több alkalommal írtunk róla, hogy mintha valamiféle rózsaszín köd, túlzott optimizmus uralkodna a részvénypiacokon, főleg az amerikai piac esetében.
2025. 07. 21. 17:00
Megosztás:

Már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban

A Kormány mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében. A Demján Sándor Program keretében a Kormány több, mint 1.400 milliárd forintnyi forrással támogatja a vállalkozások megerősítését, így nemcsak a gazdaság fejlődéséhez, hanem a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
2025. 07. 21. 16:00
Megosztás:

Ethereum 10 éve: A The Torch NFT ünnepi útja és a decentralizált innováció diadala

Az Ethereum, a világ egyik legnagyobb blokklánc-hálózata, 2025. július 30-án ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. Ennek tiszteletére elindult egy különleges kezdeményezés: The Torch NFT, vagyis a Fáklya NFT – egy digitális emléktárgy, amely 10 napig vándorol kriptotárcák között, mielőtt szimbolikusan megsemmisül.
2025. 07. 21. 15:00
Megosztás:

Meglepetés nélkül zárult a hét a piacokon – stabil hozamok, oldalazó devizák

Pénteken minimális mozgás volt a fejlett piaci hozamokban. A német és amerikai hosszú hozamok is csak pár bázispontot mozdultak.
2025. 07. 21. 14:00
Megosztás:

Sok roller, rendkívül magas kárösszegek – mit tanácsol az Allianz a mikromobilitás híveinek?

Új korszakot hoztak a városi közlekedésben a robbanásszerűen terjedő elektromos rollerek, amelyekre 2024. július 16-tól kötelező felelősségbiztosítást kell kötni. Azokra mindenképpen, amelyek tervezett végsebessége meghaladja a 25 km/h-t, a 25 kg-ot elérő saját tömegű eszközök esetében pedig már azokra is, amelyek legalább 14 km/h-val képesek haladni. Egy évvel a kötelező biztosítás bevezetése után gyorsmérleget készített az Allianz Hungária Zrt. a rollerhasználatból fakadó tanulságokról.
2025. 07. 21. 13:00
Megosztás:

Soha ennyi pénzt nem fizettünk vissza a bankoknak, mégis egyre mélyebbre süllyedünk az adósságban

Rekordösszegeket fizetünk vissza a bankoknak – ennek ellenére csak még jobban eladósodunk. A magyar háztartások hiteltartozása május végére megközelítette a 11 596 milliárd forintot, miközben a törlesztések összege is minden korábbi szintet túlszárnyalt. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a nettó eladósodás folytatódni fog, aminek az év második felében még nagyobb lökést adhat a nyári személyi kölcsön boom, ősztől pedig az új, 3 százalékos kamatú lakáshitel lehetősége.
2025. 07. 21. 12:00
Megosztás:

Bitcoin újabb rekord közelében, de árnyak gyülekeznek – Ethereum vezeti a ralit

A kriptovaluta piac újabb lendületet vett az ázsiai kereskedési hét nyitányával, de a felszín alatt aggasztó jelek kezdenek kirajzolódni. Miközben a Bitcoin továbbra is közel jár az eddigi csúcsához, az Ethereum még dinamikusabban teljesít – a befektetői hangulat erős, ám a bálnák és a bányászok eladási hulláma megakaszthatja az emelkedést.
2025. 07. 21. 11:00
Megosztás:

Így zártak pénteken az amerikai tőzsdék - csökkentek a hosszú távú inflációs várakozások

Vegyesen zárták a pénteken a főbb amerikai indexek. Az ipari Dow veszített értékéből, az S&P 500 index stagnált, míg a technológiai Nasdaq enyhén emelkedett.
2025. 07. 21. 10:00
Megosztás:

Vegyes mozgások a nyugat-európai tőzsdéken pénteken

Meglehetősen vegyesen mozogtak pénteken a vezető nyugat-európai indexek: a német DAX csökkent, a francia CAC, az EuroStoxx 600 és a spanyol IBEX stagnált, a brit FTSE és az olasz FTSE MIB pedig emelkedni tudott.
2025. 07. 21. 09:00
Megosztás:

Így változott a forint árfolyama hétfő reggelre

Gyengült a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 21. 08:00
Megosztás:

Fabrikált hírszerzési iratok miatt nyomozást sürget az amerikai hírszerzés vezetője

Bűnügyi nyomozást javasol az Egyesült Államok Nemzeti Hírszerzésének igazgatója a 2016-os választások után a leköszönő Obama-adminisztráció tevékenységéről szóló iratok fényében az úgynevezett "orosz választási beavatkozásról" szóló ügyben - erről Tulsi Gabbard beszélt vasárnap egy interjúban.
2025. 07. 21. 07:05
Megosztás:

Az Otthon Start programmal új időszámítás kezdődik Magyarország életben

A Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint az Otthon Start programmal új időszámítás kezdődik Magyarország életben, hiszen egy olyan lakástámogatási program indul, amely minden eddiginél szélesebb társadalmi csoport számára válik elérhetővé.
2025. 07. 21. 05:00
Megosztás:

Újabb hőhullám érkezett

Újabb hőhullám érkezett Olaszországba vasárnap, amely a déli Puglia, Basilicata tartományban, valamint Szicília és Szardínia szigetén negyven Celsius-fok fölé emelheti a hőmérő higanyszálát az előrejelzések szerint.
2025. 07. 21. 04:00
Megosztás:

Van 180 ezer forintod? Íme 3 kockázatosabb kriptovaluta, amit érdemes lehet évtizedekre megtartani

A kriptovaluták újra lendületbe jöttek az elmúlt évben, ahogy a kamatok csökkenése ismét vonzóvá tette a spekulatív eszközöket. Míg a legtöbb befektető továbbra is a jól ismert „kék csipkékben” – a Bitcoinban és az Ethereum-ban – látja a hosszú távú potenciált, vannak olyan merészebb alternatívák is, amelyek kisebb tőkével, nagyobb kockázatvállalással szintén komoly növekedési lehetőségeket kínálhatnak.
2025. 07. 21. 03:00
Megosztás: