Német választás - Brüsszeli elemzők kész tényként kezelik a nagykoalíciót
Az eredményt elemezve Fabian Zuleeg, az EPC főközgazdásza és megbízott vezetője arra a megállapításra jutott, hogy Angela Merkel nem az euróválság ellenére, hanem éppen amiatt aratott nagyarányú győzelmet, ez pedig annak a jele, hogy a választók a jelöltek közül őbenne bíznak a legjobban, a kancellárnak az elmúlt években ugyanis sikerült azt a képet kialakítania magáról, hogy kézben tartja az irányítást, ura a helyzetnek. A nagykoalíció kényelmes, kétharmados többséget biztosít, s ha meg kellene változtatni az alkotmányt, a jövőben az sem okozhat komoly nehézséget - mutatott rá Zuleeg. Az EPC vezetője szerint egy ilyen kormányzati konstellációban Angela Merkel akár a középen álló közvetítő szerepét is játszhatja a baloldali szociáldemokraták és saját pártjának jobboldali politikusai között.
A majdani kormány összetételét találgatva Zuleeg elképzelhetőnek tartotta, hogy a külügyi tárcát a szociáldemokraták kapják meg. A külügyi tárca az eddigi német kormányban is a koalíciós partneré volt, ám mivel az SPD erősebb választói támogatással bír a most a parlamentből kihulló liberálisoknál, valószínű, hogy a szociáldemokraták nagyobb beleszólást kérnek és kaphatnak is majd a külügyek irányításába, így akár Németország Európa-politikájába is - vélekedett Janisz Emmanulidisz, az EPC vezető politikai elemzője. Zuleeg ugyanakkor hozzátette: Merkel már korábban világossá tette, az euróválság kezelése a kancellár kizárólagos hatáskörébe tartozik.
Janisz Emmanulidisz arra is rámutatott, hogy míg a legutóbbi két választáson a konzervatívok a vártnál kisebb arányú győzelmet arattak, ez alkalommal az eredmény "nem olyan unalmas, mint a kampány volt", a CDU-CSU a várakozásokat meghaladó győzelmet aratott. Az elemző szerint a választók a liberális FDP megbuktatásával azt az üzenetet küldték, hogy azt szeretnék, hogy Angela Merkel maradjon a kancellár, ugyanakkor kormányváltást is szeretnének, mármint a kormányzás irányának bizonyos mértékű módosítását. Emmanulidisz szerint az SPD eredménye "nem túl ígéretes", de a balközép így is erős tagja lehet a nagykoalíciónak.
Mindkét szakértő úgy vélekedett, hogy bár nem kétséges a fekete-vörös nagykoalíció, a politikai megállapodás megkötése a szokásosnál hosszabb ideig is eltarthat. Emmanulidisz szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a szociáldemokraták mit kérnek cserébe a részvételükért. Merkel ugyanakkor egyes területeken átléphet olyan határokat, amelyeket korábban nem volt hajlandó, és mondhatja, hogy ezekre a koalíciókötés miatti kompromisszum miatt volt szükség. Úgy tűnik, Wolfgang Scha:uble maradni akar az egész európai gazdaság szempontjából meghatározó pénzügyminiszteri poszton - jegyezte meg az elemző, aki szerint Merkel erre aligha mondhat nemet, mert Scha:uble és tevékenysége megítélése nagyon jó a választók körében.
Mindkét szakértő egyetértett abban, hogy amiatt nem lesz forradalmi változás sem Németországban, sem Európában, hogy a konzervatívok a jövőben nem a liberálisokkal, hanem a szociáldemokratákkal nagykoalícióban kormányoznak majd. Merkel olyan dolgokban a jövőben sem fog engedni, amelyekről eddig hallani sem akart, nem lesz eurózóna-államkötvény, közös adósság- és kötelezettségvállalás, illetve nem fog változni az a politika, hozzáállás sem, hogy Németország akkor fog a jövőben is hitelt nyújtani a német adófizetők pénzéből más országoknak, ha előbb azok rendbe teszik pénzügyeiket, konszolidációt, ha úgy tetszik megszorítást hajtanak végre. (MTI)